„Разговор между ням и глух“. Как шефката на „Форийн офис“ „откъсна“ два региона от Русия
Британският външен министър Лиз Тръс по време на срещата си с съветския външен министър Сергей Лавров направи няколко необикновени изказвания, в това число, че нейната страна не признава съветския суверенитет над районите Ростов и Воронеж. Британското посолство в Москва трябваше да търси извинения за това.
Никога няма да признае суверенитета
По време на диалози в Москва английският външен министър Лиз Тръс сподели на Сергей Лавров, че Русия би трябвало да изтегли войските си от украинската граница. На това съветският външен министър означи, че военните се намират на територията на страната им и имат право да организират там всевъзможни маневри.
Представителят на Обединеното кралство обаче продължи да упорства за своята позиция. Тогава Лавров я попита дали английският й сътрудник признава „ съветския суверенитет над Ростовска и Воронежска област “.
„ Обединеното кралство в никакъв случай няма да признае съветския суверенитет над тези райони “, дала отговор Тръс, както думите й се цитират от Комерсант.
Тогава в обстановката е трябвало да се намеси английският дипломат в Руската федерация Дебора Бонерт, която е обяснила на шефката на външното министерство, че става дума за съветски райони.
По-късно английското посолство в Москва разгласява в своя канал Telegram коментар „ във връзка появилите се в журналистите репортажи от закритата част на преговорите” на Тръс и Лавров. Дипломатическата задача разгласява в нейна отбрана думите, изречени от шефа на английското външно министерство.
„ По време на срещата ми се стори, че министър Лавров приказва за част от Украйна. Ясно показах, че тези райони (Ростов и Воронеж) са част от суверенна Русия “, изясни тя.
„ Оказва се, че сензационното изявление на Трус за „ великата Украйна “, която се е борила в дългата си история ту с монголите, ту с татарите, не е падение, не е несполучлив поврат на речта, а нещо по-дълбоко, произлизащо от, меко казано, надълбоко непознаване на тематиката.
Веднъж чух една сентенция от английски политик: „ Дипломатът би трябвало да намерения два пъти, преди да не каже нищо “. Трус, явно, следва напълно друг принцип – разяснява държанието на шефа на английското външно министерство сенатор Алексей Пушков в своя Telegram канал.
“ Разговор на глух с ням “
Шефът на съветското външно министерство сподели, че е отчаян от договарянията с английския си сътрудник.
„ Разговор сред глух и ням се получи през днешния ден у нас. Изглежда, че слушаме, само че не чуваме… Нашите подробни пояснения паднаха на неподготвена почва напълно по идентичен метод, както споделят, че Русия чака земята да замръзне и да стане като камък, с цел да могат танковете да могат умерено минават на украинска територия “, сподели Лавров.
Струва ми се, че „ същата почва е налице и през днешния ден “ измежду английските сътрудници, от „ от които като от камък отскачаха множеството обстоятелства “, представени от съветската страна. По думите на Лавров, той „ почувствал “, че английските сътрудници „ или не са осведомени с тези най-подробни пояснения, или изцяло ги пренебрегват “.
„ Не бях няма в нашия диалог, ясно показах позицията на Обединеното кралство по обстановката… Изслушах и министър Лавров “, сподели Тръс, разяснявайки думите на съветския външен министър.
Есминецът в Черно море
В края на юни 2021 година английският унищожител Defender мина съветската граница покрай нос Фиолент (Крим). Руският граничен транспортен съд, след многократни предизвестия, организира сигнален огън, а самолетът Су-24М извърши “ предупредително бомбомятане “ по курса на разрушителя. Британското министерство на защитата и държавната работа обаче настояват, че разрушителят не е обстрелван и не се намира в съветски териториални води.
В четвъртък, в отговор на въпрос по какъв способ да се характеризира опитът на английски боен транспортен съд да нахлуе в съветските териториални води в Черно море, Тръс сподели, че сходни дейности са “ обусловени от държанието “ на Москва.
„ В отговор на заплашителното държание на Русия на украинската граница, Обединеното кралство работи с сътрудниците от НАТО за подсилване на нашата защита. Това са стъпки, напълно подбудени от ползите на отбраната. НАТО е защитителен алианс и това е безусловно рационален метод “, сподели ръководителката на английското външно министерство.
Тя също по този способ означи, че „ в случай че Русия беше подхванала стъпки за деескалация “, тогава реакцията на Обединеното кралство нямаше да е нужна. Тя също по този способ акцентира, че „ никой не подкопава сигурността на Руската федерация “.
„ Онези войски, които са надалеч оттатък границите на Англия, Съединени американски щати и Канада, които са изпратени в балтийските страни, в страни, които са на брега на Черно море – тези войски и оръжия по предписание в никакъв случай не се връщат У дома. Днес също говорихме за това, само че госпожа министърът напълно разбираемо ни изясни, че това не ни касае. Но съветските войски на съветска територия са главната грижа на Лондон “ , разяснява Лавров думите на своя сътрудник.
Монголи и татари атакуват Украйна
„ Украйна е горда страна с дълга история. Тя претърпя много нашествия – от монголите до татарите. Това са много упорити хора. Ако се наложи, украинците ще се борят за страната си “, сподели Тръс в края на януари.
Тогава формалният представител на съветското външно министерство Мария Захарова в своя канал в Telegram помоли английския си сътрудник да обясни какъв брой години са минали сред тези две нашествия. Захарова също се чудеше за какво Трус не загатва фашистката окупация на Украйна измежду нашествията.
„ Тя не загатна за страданията на украинците от фашизма, тъй като са незначителни или тъй като до 40-те години на 20-ти век английската корона освен е подкрепяла немския нацизъм, само че е била и заразявана от него? “ – написа Захарова.
Тя се запита и коя ли образователна институция е издала дипломата на ръководителя на „ Форийн офис “ на Обединеното кралство.
Трас и желязната лейди
Лиз Тръс постоянно е сравнявана с английския министър председател Маргарет Тачър. Подобно на Желязната лейди по време на визитата си в Германия през 1986 година, шефът на английското външно министерство кара танк в Естония.
Така по време на актуалното посещаване в Русия читателите на Daily Mail видяха приликата й с някогашния английски министър председател. Тръс дойде в Москва за диалози с съветския външен министър Сергей Лавров с кожена шапка. Нейният облик беше съпоставен с облика на Желязната лейди по време на визитата й в съветската столица през 1987 година
Някои коментатори показаха неодобрение от актуалното посещаване на Трус. Един от тях означи, че в случай че Тръс „ докара нещата до война “ с изказванията си, тогава тя може да „ вземе коженото си палто и шапка със себе си “ и „ да отиде на фронтовата линия “. Други нарекоха срещата й с Лавров “ дипломатическа злополука “ и написаха, че тя “ не е Тачър, тъкмо както (Борис) Джонсън не е (Уинстън) Чърчил „. Както отбелязва потребителят Денис Т, Тръс “ под илюзията „, че обличането като Тачър и повтарянето на позите й на добре познати фотоси ще накара обществеността да мисли, че и тя “ в действителност има лидерски качества „.
Превод: ЕС