Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Уважаеми читателки, знаете, че трябва да плевите и прекопавате редовно любимата ви градинка, за да има достатъчно кислород в почвата, така необходим за нормалния растеж на зеленчуците, плодовете и, разбира се, на цветята, придаващи неустоим аромат и красота на всичко наоколо!
Плевенето е обаче, твърде досадна и изразходваща много време и усилия операция –
ако унищожавате плевелите ръчно, то трябва да правите това едва ли не всеки ден!
Разбира се, има и химически методи, които вършат работа, но – съгласете се – те не щадят природата…
Затова тук ще ви предложим да използвате някои естествени, евтини средства (7 на брой), с които може да се справяте с проблема.
Първо – готварска сол – разтваряте в 2 ч. чаши вряла вода 1 ч. чаша сол и заливате с разтвора около насажденията; не очаквайте да видите там в скоро време плевели, защото солта убива не само растенията, но и техните току що поникващи спори или коренчета. С една дума, привеждате почвата в стерилно състояние за един дълъг период от време!
Второ – сода за хляб (сода бикарбонат) – поръсвате с нея фугите между плочките и няма да виждате там паразитни растения!
Трето – оцет – използвате го в спрей-бутилка, но внимателно, защото киселинният му ефект може да порази не само плевелите, но и съседните на тях култивирани растения.
Четвърто – водка – вземате 30 мл от нея и ги смесвате с 4 – 5 капки течен сапун и 2 ч. чаши чешмяна вода; получената течност изливате в спрей-бутилка и напръсквате нежеланите растения, които са на сянка – така те изсъхват и лесно се отстраняват. Този способ е обаче неприложим за плевели, растящи на слънце.
Пето – мулчиране – процес, при който почвата се покрива със слой от подходящ материал, с което се предотвратява растежа на плевели – използвате или неорганични, или органични материали и по този начин блокирате достъпа на слънчева светлина в почвата, с което възпирате поникването на плевели в нея.
Шесто – сапунени хербициди – третирате с тях почвата през късната есен, което ще ви помогне да унищожите глухарчетата и другите широколистни (нетревни) плевели. Най добре е да смесвате настърган домакински сапун, готварска сол и оцет в равни пропорции, с което увеличавате ефективността на метода.
Седмо – царевично брашно – съдържащият се в него вид глутен (белтъчна субстанция) блокира поникването на растения от семена
; ето защо, ръсите с брашното почвата, но да е някъде около средата на лятото, когато спорите на култивираните растения вече са се развили и по-нататъшният им растеж не зависи от глутеновото присъствие в почвата. Използвайте тези 7 евтини и лесноприложими средства, за да се справяте ефективно с плевелите. Така, вашата градина ще бъде винаги чиста и подредена! Успех!
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: