Мъртви медузи покриха плажовете
Преди бурята в Бургаско морето се отдръпнало с около 5 метра навътре. Явлението се нарича “сейша” или стояща вълна, след което отново се връща в първоначалното си положение, съобщава Meteo Balkans.
Феноменът е запечатан на видео от граждани.
На фона на общо спадане на атмосферното налягане през изминалото денонощие дават основание да се приеме, че колебанието на морето е в резултат на рязкото изменение на атмосферното налягане тоест наблюдавана е появата на сейша.
Не изпускай тези оферти:
Сейшите са свободни колебания на водата в затворени или полузатворени водни басейни (морета, езера или големи водоеми, както и в обособени техни части), които стават по инерция след прекратяване на въздействието на външните сили, в случая атмосферното налягане.
През целия ден синоптичната обстановка над Балканския п-ов и западната част на Черно море е една и съща – област от ниско налягане, с бавно движещ се студен атмосферен фронт.
Рязкото изменение на налягането вероятно е резултат от локални термични и динамични причини – нееднаквото нагряване на земната повърхност, движението на въздушните маси в свободната атмосфера и циркулацията на въздушните течения в системата на атмосферния фронт, обясняват от Meteo Balkans.
Мъртви медузи се появиха на брега в Бургаско след силното вълнение и ураганният вятър вчера. Феноменът не е нов, но мащабът никога не е бил толкова голям.
Умрели медузи се виждат на плажа между Поморие и Несебър след жестокия ураган, който връхлетя региона в късния следобед с ветрове между 120 и 130 км/ч. в населените места.
Частично бедствено положение обяви и община Бургас – освен Поморие, след мощната буря, връхлетяла района снощи. Най-големи щети са нанесени в Морската градина в Бургас, където има десетки счупени и изкоренени дървета:
„Погром абсолютен“; „Изкоренено дърво, толкова голямо дърво с корените не съм виждала“; „Апокалипсис. Направо е разруха“; „Особено в другата част на Морската градина още по-големи дървета са паднали. Много клони има счупени. Просто е било нещо ужасно“, споделиха бургазлии пред БНР.
В Бургас, Поморие, Айтос и по цялото Южно Черноморие продължава работата по разчистването на дърветата и клоните, затрупали коли и пътища след вчерашната буря. Над 120 са ударените от паднали дървета автомобили в областния център.
Над 300 сигнала за изкоренени дървета и прекършени клони са постъпили в община Бургас. Над 1000 декара лозови масиви са опустошени, като е унищожена 1 млн. тона продукция.
Електрозахранването в бургаския квартал „Меден рудник“ беше възстановено. Без ток обаче остават поморийските села Лъка и Каменар. Причината е в падналите 11 решетъчни стълба с високо напрежение, каза в Бургас министърът на енергетиката Росен Христов: „За съжаление, големите поражения са по 110-киловолтова мрежа.
Предварителната оценка е, че са необходими около два месеца за възстановяване. Изискал съм още утре да представят графика, за да го обсъдим с Кризисния щаб и да намерим вариант по-бързо да бъде монтирана тази високоволтова мрежа“.
Няма тежко пострадали и бедстващи хора. Остава в сила и частичното бедствено положение в община Поморие.
В Бургас бурята нанесе много щети по сгради. Липсват дрехи от терасите, изтръгнати са комарници, има паднали комини, а на саниран блок в комплекс „Славейков“ ураганният вятър е отнесъл част от изолацията.
Всички дежурни екипи на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението работят по отстраняването на паднали дървета, каза комисар Николай Николаев:
„В момента на територията на община Бургас има седем екипа, които обслужват произшествия, свързани с паднали дървета върху автомобили. Имаме такъв екип и в Поморие“.
Работи се по възстановяването на електрозахранването, заяви говорителят на електроразпределителното дружество Петър Костадинов: „Хубавото е, че град Поморие вчера около 2:00 часа сутринта колегите успяха да го захранят. Работили сме до късните часове. В Сарафово успяхме да възстановим захранване. Имаме една част от „Меден рудник“, по която днес работим. Проблемът е вътрешна мрежа в самия квартал, така, че лесно ще го оправим днес“.
За ситуацията в Поморие заместник-кметът Кунчо Гайдов заяви: „Все още е затруднено движението по главните пътища и подходите към Поморие. Има нападали още много клони, листа и части от дървета.
В момента се работи на територията най-вече на град Поморие. Там са най-многото щети по инфраструктурата. Има също нападали дървета, изпотрошени коли, огради, улици, канали задръстени“.
Над 1000 декара лозови масиви са унищожени край Поморие. Ситуацията е много тежка, подчерта областният управител на Бургас Мария Нейкова: „Успоредно с това там, където гроздето не е обрано, също е поразено, което според хората за милион и половина са щетите към този момент“.
Кириак Кралев, който е сред потърпевшите лозари: „Има цели парцели, в които са съборени на земята коловете, всичко е паднало долу на земята. Има други парцели, които градушката е ударила по чепките, по гроздето.
Също така листата са съборени…. Ще подадем молби към „Земеделие и гори“. Те ще създадат една група, която ще тръгне по лозята и парцел по парцел ще оценява щетите“.