Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Доматите са любим зеленчук на много хора. Но за да получите сочни и червени плодове, трябва да работим усилено, защото доматът е доста трудна реколта. Този зеленчук се нуждае от много тор. За да го осигурите с необходимите хранителни вещества, трябва да знаете:
какво да сложите в дупката за засаждане на домати, как да приготвите почвата и как да я оплодите? В крайна сметка предварително подготвената и нахранена земя е ключът към висока и вкусна реколта!
Торене в почвата през есенния период
Засаждането на домати става през пролетта, но подготовката на почвата трябва да започне през есента. Този процес е много важен, тъй като торенето при изкопаване ще допринесе за насищането на земята с важни витамини, в резултат на което то ще стане плодородна и питателна.
Изкопаването на почвата ще позволи да бъде наситено с кислород и да унищожи много вредители
.
Какви торове трябва да подхранват почвата?
Прилагането на фосфатни и калиеви торове при подготовката на почвата за домати е просто необходимо. Всеки се нуждае от тях.състав на почвата.Разпръсквайте тор върху земята, след което копайте.
Ако земята е кисела, направете вар.
Почвата също така изисква органични торове и азот, които се съдържат в големи количества в птичи тор.
Ако на мястото, което е гнило, има куп тор, поставете го подред през годината.Добавянето на суперфосфат към оборски тор, ефектът от хранителните вещества ще се увеличи, кореновата система на доматите ще бъде напълно наситена с необходимите елементи.
Купчината и пепелта от компост ще бъдат от голяма полза за почвата и бъдещите зеленчуци.
Земята ще стане не само перфектно подготвена за засаждане на домати, но ще бъде лека и проветрива.
Не забравяйте, че високото количество домати зависи изцяло от подготовката на почвата!
Какво да се добави към кладенеца при засаждане на домати
След като почвата беше подготвена през есента, тя беше напълно наситена с всички полезни елементи.Въпреки това, през пролетта 24 часа преди засаждане, слаб манганов разтвор и дрождена смес трябва да се нанесат на хребетите в размер на 10 грама на 10 литра вода.
Разтворът на дрождите в кладенеца ще помогне на храстите да се адаптират по-бързо към новите условия
Торът с дрожди трябва да се влива в продължение на 24 часа, когато се засаждат домати, да се излива във всекидобре, приблизителна доза от 220 грама.
В организирана засадна дупка, където ще растат разсад от домати, е необходимо да се постави натрошена яйце.Това ще допринесе за обогатяването на растението.Също поташтор ще бъде полезен за кореновата система на доматите. Източникът на калий е пепел, която може да се получи от изгоряла слама, трева или слънчоглед. Поставете 100 грама сухо вещество във всяка подготвена ямка.
Дървесна пепел – източник на минерални вещества
Когато посадъчният материал е засаден, всяка дупка трябва да бъде поръсена с черна почва или компост тор (не повече щипка!).
Необходимо ли е в кладенеца да се поставят домати и минерални торове
.
При засаждане на домати в оранжерията и на открито място не се препоръчва да се използват минерални торове. Те ще са необходими за по-нататъшния растеж на зеленчука, но не трябва да ги поставяте директно в кладенеца.
Първоначално растението трябва да стане по-силно и да образува кореновата система.
Следователно онези вещества, които са били въведени в почвата през есента и някои добавени органични вещества през пролетта, са достатъчни количества в ранните етапи на развитието на растенията. Излишният тор в засаждането на разсад може да унищожи кореновата система на доматите. Ако разсадът се отглежда в торфени чаши, тогава не трябва да поставяте торната смес в дупката при засаждане!
Хумулусът е съществен елемент за доматите
.
Какво да правите в дупките след засадени домати
За да може културата да задоволи всеки градинар, е необходимо редовно да се хранят не само храсти, но и почва. Струва си да разгледаме какви торове трябва да се прилагат, техните дози и време:
Следсе извършва подготовка на почвата, посаждат се разсад. След 14 дни ние захранваме почвата със сложни торове, с изчисляване на 1 чаена лъжичка на 900 грама вода.
След десет дни се излива калиев перманганат с нитрофосфат под всяка ямка.
След четиринадесет дни подхранвайте почвата със суперфосфат и калий, във всяка дупка 100 грама смес от торове.
На десетия ден след разсаждане се правят пилешки тор. Тя трябва да се разреди с вода в размер на 1:15. На този етап ще бъде полезно да се разпръсне пепелта около дупките.
При преминаване от три седмици, нанесете амониев нитрат 25 грама на 8 литра вода. Когато се появят първите цветя, хранете растението с лопен и Azophoca, 20 грама на 8 литра вода.
След това направете още три хранене с продължителен интервал от 14-20 дни.
Лук и тор и защита от болести
Най-добрият тор за доматите през този период е лопен и птичи тор.
Какво да поставите в кладенците при засаждането на домати? Народен начин
При засаждане на домати в кладенците, много градинари препоръчват да се използва лук. Веднага след като започнат първите етапи на подготовка на засаждането на разсад, тогава трябва да се съберат торовете от изгнили тор, хумус и лук. Може да се използва не само суха, но и под формата на тинктура. С разсад, добавете лук кори на ями, тогава ще получите:
здрави, здрави разсад;
резистентност към различни заболявания;
бърз растеж на растенията;
при ниска температураразсад не се развалят, тя не се страхува от течения.
Лукната кора е универсален тор за доматен храст. Само една шепа лук кори, поставени под всяко растение ще осигури нормален растеж, развитие, високо плодните и отлично торене, богати на витамини. В допълнение, тази обвивка е богата на основни вещества, които ефективно се борят с вредителите в градината.
Подготвени отвори в оранжерията
Разсадът не е обект на бедствията на колорадския бръмбар, а кореновата система бързо се утвърждава и не гние.
В периода на целия растеж на храсти от домати трябва да се прави 2-3 пъти хранене. Вземете 300 грама кори лук, ги излее с гореща преварена вода, настояват 10 часа. След това сместа се разрежда в размер на 4 литра тор на 20 литра вода.
Шунката от яйца се излива в натрошени
Само два спрея за целия период на растеж на храсти от домати са в състояние да предотвратят заразяването на растението с гъбични заболявания и брашнеста мана. Процедурата на пръскане се извършва с растежа на яйчниците и в часа на цъфтежа.
Подготовка на разтвора: 100 грама кори от лук се наливат един литър вряща вода, оставя се за 20 часа, прецежда се и се нанася.
Водните кладенци трябва да бъдат напоени добре
Доматите, отглеждани на тяхната територия, имат перфектен и уникален вкус. Въпреки това, за да се постигне висока, богата реколта, е необходимо внимателно да се грижи за растението и почвата. Не забравяйте и бъдете мързеливи, за да направите необходимите кладенциторове и хранене, защото те са ключът към богата и вкусна реколта. Следвайки горните съвети, брането на домати ще донесе много положителни емоции на всеки градинар.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: