Агресивната война на Русия в Украйна разтърсва Европейския съюз, ускорявайки превръщането му в напълно суверенна политическа сила в допълнение към съществуващата икономическа мощ.
ЕС стана по-силен чрез поредица от кризи. Икономическата криза на Европа се превърна в силна и стабилна единна валута, превръщайки ерата на гъвкавите обменни курсове в далечен спомен.
А след кризата с държавния дълг в еврозоната организацията също така укрепи своята финансова система и парични лостове.
Съвсем наскоро, в отговор на пандемията от Covid-19 , ЕС създаде конвергентни икономически структури и общ бюджетен капацитет. Организацията също така улесни закупуването на ваксини и постави основите на „Европа на здравето“. И сега, в отговор на нахлуването на Русия в Украйна , освен бързото налагане на санкции срещу Москва, ЕС предприе конкретни действия в четири области.
Не изпускай тези оферти:
Първо, „Европа на отбраната“. ЕС придобива нови измерения в отбранителния сектор. След срещата на върха във Версай през март ЕС засили, увеличи и координира своите национални и европейски инвестиции в отбранителни способности.
Той също така стартира някои съвместни финансови инициативи, като Европейския фонд за отбрана, и нова структура за реагиране на заплахи в ИТ сектора. Референдумът през юни в полза на присъединяването на Дания към европейската отбранителна политика е знак за тази ускорена динамика.
Второ, „Европа на индустриалния суверенитет“, фокусирана върху енергетиката, цифровите технологии и индустриите. През следващите месеци Европа ще продължи драстично да намалява енергийната си зависимост от Русия чрез координирани енергийни спестявания, одобрени от Съвета на ЕС в края на юли, чрез диверсификация на доставките и чрез механизми за солидарност, базирани на енергийните нужди на всяка държава-членка .
Това ще започне да трансформира енергийния съюз в осезаема реалност.
Но това е само началото.
Стратегията за бърз енергиен преход, приета през юни, ще бъде ключовият фактор за гарантиране, че европейският енергиен суверенитет е на стабилна основа.
Освен това, благодарение на програмата на ЕС „Следващо поколение“, програма за финансиране от 750 милиарда евро, стартирана след кризата с Covid-19, общоевропейските програми също изграждат силни възможности в области като цифрови технологии, здравеопазване, водород и полупроводници.
„Европа като геополитическа сила“
За да подкрепят такива големи инвестиции в отбраната и промишлеността, данъчните правила на ЕС трябва да се развият, както твърдяха италианският премиер Марио Драги и френският президент Еманюел Макрон през декември.
Трето, „Европа на демокрацията“. ЕС ще продължи да отстоява своята идентичност като демократична сила, здраво закотвена във върховенството на закона. В това отношение няма и никога няма да има компромис и няма да бъде проявена снизходителност към онези, както в Европа, така и извън нея, които се стремят да ограничат свободата и целостта на нашите изборни процеси, нашата независимост, нашите безпристрастни правни системи или борбата срещу корупция.
И накрая, „Европа като геополитическа сила“. ЕС трябва да стане котва на стабилност за целия европейски континент. Не може да има половинчати мерки в контекста на тази хибридна война, започната от Русия : нейната империалистическа война в Украйна и използването на енергия и храна като оръжия, предназначени да дестабилизират целия свят.
Точно в този контекст трябва да разбираме историческата стъпка, направена с предоставянето на кандидатски статус на Украйна и Молдова, с признаването на европейския статут на Грузия, както и със започването на преговори със Северна Македония и Албания. ЕС трябва да свърже Западните Балкани с европейското семейство, семейство, към което те принадлежат географски, исторически и културно.
Не сме наивни: знаем, че ЕС трябва да направи някои реформи, за да функционира ефективно в разширена Европа. Това включва институционално управление, както и фактори за вземане на решения, като поставяне под въпрос на правилото за единодушие и гласуване с квалифицирано мнозинство по определени въпроси, свързани с общата европейска политика за сигурност или данъчното облагане.
Това е целта на Европейския политически съюз, предложен от Макрон: укрепване на европейската стабилност чрез сътрудничество по въпросите на външната политика и сигурността, сътрудничество в търговския сектор, в научните изследвания и образованието.
Жан Моне, един от първите архитекти на европейската интеграция, изрече някои известни думи: „Европа ще бъде смекчена от кризи и ще представлява сбора от решенията, приети за тези кризи.“ Атаката на Русия срещу Украйна и европейските принципи превърна превръщането на Европа в световна политическа сила в неотложен колективен приоритет за всички нас.
Статия от Лорънс Бун, държавен секретар по европейските въпроси на Франция във Файнейшъл Таймс.