Едва ли има човек, който да не е вкусвал невероятната супа топчета. Този път обаче ще ви запознаем с новия прочит на добре познатата на всички супа, превърнала се в традиционна за българската трапеза.
Малки и големи обожават супа топчета, но едва ли сте вкусвали този по-различен вариант. Вероятно новият вкус също ще ви допадне, а на вас оставяме избора да прецените кой от двата варианта ви харесва повече.
Според добре познатата на всички рецепта, за тази супа се слага вода с малко мазнина на котлона, за да заври.
Когато водата заври, се добавя нарязан на ситно и леко посолен кромид лук.
Не изпускай тези оферти:
Оставя се да поври малко. Добавят се и предварително оформените топчета от кайма, а когато супата вече е полуготова, се добавя и фидето. Изборът на кой вариант ще се спрете е изцяло ваш
Когато фидето набъбне, се прави класическата застройка с кисело мляко и яйце. Последният щрих се нанася с добавянето на пресен магданоз. Не остава нищо друго, освен да се насладите на невероятния вкус на традиционната супа топчета.
Знаете ли обаче, че според един от новите прочити на супата топчета, се добавят малки макарони. Тъй като на тях им е необходимо по-дълго време, за да се сварят, те се слагат да врят заедно с топчетата.
Освен това се добавят и някои други продукти, които не са традиционни за класическата супа топчета. Говорим за зеленчуци като броколи, грах, зелен боб, тиквички, пащърнак и др. Не на последно място – съществува и диетична супа топчета, която е с бистър бульон.
Както става ясно от наименованието й, тя е подходяща дори и за хората, които спазват някакъв хранителен режим. Можете спокойно да си я правите всеки ден.
Разликата с предходните варианти е този, че се слагат по-малко продукти, като се внимава да се ограничат до 4-5. Освен това не се застройва и поради тази причина бульонът остава бистър. Да ви е сладко!
Изтъчник: За жената
Още рецепти:
Във време на грипна епидемия всички се стараем да ограничим контактите си до минимум, но въпреки това, понякога заразата е неизбежна. Ако някога сте карали грип, то познавате неприятното усещане, когато внезапно ви втриса и всяка частичка от тялото започва да ви боли.
Затова днес решихме да ви представим тази позабравена, но изпината от времето рецепта за париране на грипа още в първите часове от проявлението му.
Рецептата е на известен съветски хирург и е помогнала на мнозина да парират атаката на грипния вирус.
Голямото количество сол е вредно – всички знаем. Страстта към твърде солените храни е вредна за здравето, причинява проблеми със задържането на течности в организма. Но използването на сол като терапевтично средство е много полезно.
Соленият разтвор може да облекчи възпалението, той промива носа и гърлото. Но какви други чудеса може да направи обикновената трапезна сол?
Тази рецепта е изпитана от д-р И.И. Щеглов, който я използва за лечение на ранени войници по време на Втората световна война! Сестра му предава рецептата на поколенията.
Според сестрата хирургът е лекувал доста сериозни рани с помощта на хипертоничен разтвор на натриев хлорид, които след 3-4 дни преставали да гният и кожата ставала розова. Високата температура при използване на този метод спадала. Щеглов практически нямал смъртни случаи.
Как е възможно това? Факт е, че физиологичният разтвор абсорбира течностите с патогенна микрофлора, изтегляйки всички зарази и почиства тъканите.
Днес ще ви разкажем повече за прочутата солна превръзка на д-г Щеглов:
Какви са правилата за използване на солена превръзка?
1) Процентът сол в разтвора трябва да бъде не повече от 10 процента. По-добре по-малко, отколкото повече! Превръзката с разтвор с по-висока концентрация може да доведе до разрушаване на капилярите в тъканите в областта на приложение.
2) Материалът, използван за солния компрес , трябва да бъде дишащ. Това е задължително! Използвайте естествена материя – лен или памук, многократно използван и неведнъж изпиран.
Ако използвате тензух, направете от него 8 слоя. Превръзките от всички останали материали да са от 4 слоя.
3) Ефектът от солния компрес се отнася само за зоната, върху която се прилага.
4) Такова лечение може да бъде доста продължително – ще отнеме поне седмица, за да видите ефекта от използването на солена превръзка.
5) Разтворът по време на приготвяне на превръзката трябва да е доста горещ. Изстискайте тъканта, която ще използвате за превръзката, така че да не е много суха и не много мокра. Прикрепете превръзката с бинт или я закрепете с лейкопласт.
Как да използвате солна превръзка за специфични заболявания?
1) Ако имате хрема или главоболие, нанесете превръзката под формата на пръстен – на челото и задната част на главата. Хремата преминава след 1-1,5 часа. За да се отървете от главоболие, е по-добре да държите превръзката до сутринта.
2) Ако усетите, че имате настинка или грип, незабавно приложите описания по-горе метод. Ако все пак се забавите с прилагането му, в допълнение към превръзката на главата ще трябва да поставите още една на гърба (2 слоя мокра и 2 слоя суха кърпа).
Оставете превръзките цяла нощ.
Направете около 4-5 процедури.
И ето още няколко съвета как правилно да приготвите соления разтвор.
Това е важно!
1) В един литър топла преварена вода (дъждовна или дестилирана) разтворете 3 с.л. трапезна сол без връх. Разбъркайте добре.
2) Вземете 8 слоя естествена тъкан, накиснете я в разтвора за 1 минута. Изстискайте леко, така че да не тече.
3) Нанесете тази солна превръзка върху възпалено място, превържете я добре или закрепете с лепяща лента. Не забравяйте да сложите отгоре парче естествена вълна (за предпочитане агнешка). И легнете в леглото.
4) На сутринта премахнете превръзката. Повторете процедурата следващата вечер преди лягане.
Важно! Преди да използвате всяко средство от народната медицина, задължително се консултирайте с лекар!