Архангелова задушница тази година се пада на 4 ноември.
Както на всеки друг помен, се раздават жито, хляб, вино, сладкиши, плодове.
На този ден почитаме паметта на мъртвите и отдаваме почит и признателност на българските военнослужещи, загинали във войните и в мирно време. Архангелова задушница се нарича и мъжка, защото е посветена на загиналите воини.
Поменът се прави на гроба, в църква или у дома.
На Задушница е хубаво да посетите гробовете на роднините си.
По традиция на гроба свещеникът извършва парастас, който е по-кратък от панихидата. Може да отидете, да почистите, да сложите цветя, да запалите свещичка и да помълчите.
Ако разстоянията са големи може да си припомните за човека, който ви липсва. Ако сте вярващи да се помолите за душата му.
Или просто да раздадете на съседите си. Това е нещо, което научих в кооперацията в София от по-възрастните съседи. На този ден те позвъняваха на вратата за да подадат чиния с варено жито, домашни сладки и питка. За да им върна жеста я връщах пълна като казвах, че е в памет на моите баба и дядо.
Сладкиши, месо и вино се раздават посред живите и като вкусват от раздавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се.
Традиционно за Задушница се приготвят питка, жито и вино.
– Житото е символ на възкресението, защото по думите на Св. Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре.
– Виното е символ на кръвта на Исус Христос.
– Свещите – Хората палят свещи, за да видят в огъня образа на своите близки.
– Тамянът – представлява чистата молитва.
– Цветята – са символ на добродетелите на починалия.
Според православния канон неправилно е поставянето на храна на гроба на покойника. Оставената храна по гробовете няма да бъде изядена от покойника, а от бездомните кучета или лоши хора, като по този начин се оскверняват гробовете.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: