Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Всяка събота и неделя много туристи в Момчиловци идват да пият от водите на аязмото, привлечени от изцелителната му сила.
Потокът от желаещи да се облеят с лечебната вода или пият от нея не секва.
Възрастните хора разказват за някои от чудесата, станали край чешмата.
„Това аязмо възрастните и преди нас хора сме го запомнили.
Дете е проговаряло, друго е прохождало, помагало е и на хора с кожни заболявания. Страшно много народ се събира на Гергьовден.
Едно денонощие не спира потокът от хора“, каза пред БНР Златка Кисьова, която живее до аязмото в смолянското село.
Село Момчиловци се намира в една котловина в Средните Родопи с изход на юг към извора Хубча. От север е защитено от голямото вододелно било Рожен, Караманица, Калъчборун, Момина вода, Имарет дере (Хайдушки поляни).
Археологическите находки ясно сочат, че селото и неговото землище са обитавани от траките от края на бронзовата епоха (1000 години пр.н.е.).
Монети, керамика и сечива се съхраняват в местния музей. Археологическите находки, намерени в селото свидетелстват, че животът в селището не е прекъсвал.
У тукашните жители съществуват редица предания, в които се говори, че селото се е заселило наново към XVI век, като негови основатели били жители на близкото Райково (сега квартал на Смолян).
Този период (XIV-XVI век) не е достатъчно проучен.
Между Момчиловци и Райково е имало взаимни връзки, преселвания, кръстосвания и женитби; двете села от стари времена са се подпомагали. По-вероятно е процесът на изселването да е бил от Горно Дерекьой (Момчиловци) към Райково, като към по-голямо и по-богато село.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: