Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Ако в семейството ви има скръб, трябва да поемете отговорност за първите 40 дни след смъртта на човека – те се смятат за най-важни. По това време според православието човек преживява изпитания и е до живите. След това го очаква Страшният съд, където ще се реши съдбата на душата му.
Организиране на празници
През първите 40 дни след смъртта трябва да се придържате към траур. По-рано роднините на починалия са носели черни дрехи и рядко са се появявали на публични места, а сега тази забрана действа по друг начин: забранено е да се организират и да се ходи на празници, партита и други развлекателни мероприятия.
Въпреки това не се затваряйте вкъщи – срещите с приятели и близки могат да ви помогнат да преживеете скръбта.
Докосване на вещите на починалия
Тъй като душата на починалия все още е около хората, той може да прекарва цялото време със семейството си. Затова, за да не ядосате или обидите душата, се препоръчва през първите 40 дни да не раздавате или изхвърляте вещите на починалия – по-добре е изобщо да не ги докосвате.
След изтичането на този период те могат да бъдат предоставени за благотворителност или дарени на църквата.
ренареждане на мебелите и извършване на ремонти
Доста често след смъртта на човек семейството му започва ремонти и пренареждане. Това трябва да се направи едва след като са минали 40 дни. Първо, по този начин можете да спазвате траура и да не се разсейвате с други неща.
Второ, ремонтът е свързан с анализ на вещите на починалия, което също не може да се направи през първите 40 дни след смъртта.
Говорене на лошо за починалия
Струва си да си спомните за човека с изключително добра дума, да се помолите за душата му и да му пожелаете покой.
Изразът, че за починалия трябва да се говори или добре, или никак, се е появил неслучайно. Ако сте имали разногласия, то трябва да ги запазите за себе си поне през първите 40 дни след смъртта на човека и едва тогава да изживеете тези емоции.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: