Доста дни след като трите големи телекома обявиха, че и тази година ще вдигнат цените заради инфлацията, държавата все пак реши да реагира. Днес Комисията за защита на потребителите (КЗП) свика открито заседание, за да се чуят различните аргументи за и против повишението. Поканени са представители на неправителствени организации, на Комисията за регулиране на съобщенията, омбудсмана, експерти.
От КЗП съобщиха, че вече има жалби от недоволни потребители.
„Виваком“, А1 и Yettel обявиха, че ще индексират цените си заради инфлацията, като посочиха увеличения между 4.7% и 9.5%. Разликата е, защото използват различни индекси – годишна и средногодишна инфлрация.
Първите реакции на властта бяха – имат право, написали са си го в общите условия за договорите. Но, тъй като темата продължава да е „гореща“, министърът на икономиката Богдан Богданов каза, че очаква обяснения от мобилните оператори. А после и КЗП реши да посвети свое заседание на болезнения въпрос.
На въпросното заседание обаче стана ясно, че на практика няма как да се противодейства на вдигането на цените.
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров заяви, цитиран от БНТ, че „КРС има отношение към регулиране на цените на едро и това няма пряко отношение към това, което се коментира тук. КРС има отношение към общите условия в частта да контролираме тяхното представяне на крайните потребители, за да може да се сключи такова споразумение, което е информирано“.
Нина Бояджиева от администрацията на Омбудсмана изтъкна, че увеличението се базира на неравноправна клауза. А Емил Алексиев от министерството на икономиката наблегна на това, че както има инфлация, така може да се случи да има и дефлация. И в такъв случай „клаузата на договора на мобилен оператор следва да предвижда и възможност за понижаване на цената в резултат на дефлация“.
Прозвучаха няколко призива към КЗП – да обяви в 14-дневен срок клаузата за неправомерна и да я отмени, да я атакува в съда или да наложи на мобилните оператори максималната санкция от 50 000 лв.
АБОНАТ ОСЪДИ ТЕЛЕКОМ ЗА ВДИГАНЕТО НА ЦЕНИТЕ
Междувременно абонат на една от компаниите се обърна към съда. И пловдивски съд постанови, че повишението се основава на неравноправна клауза и не е легитимно. Аргументацията е ясна – мобилният оператор има право да вдига цените заради инфлацията, но клиентът няма право да поиска разваляне на договора заради промяната на условията.
Големият проблем е, че още при първата индексация, поискана от мобилните оператори, стана ясно, че има „заробващи“ клаузи, а държавата не предприе нищо. Логичното действие беше Комисията за защита на потребителите да заведе т.нар. колективен иск и да поиска съдът да прогласи за нищожни неравноправните клаузи за индексацията, наложени от телекомите. Вместо това от КЗП любезно приканиха компаниите да огледат документацията си и „битката“ приключи с това.