В навечерието на един от най-светите и красиви християнски празници сме – Рождество Христово! А както знаем Бъдни вечер , вечерта преди самото Рождество, е свързана с много традиции, поверия и ритуали. Днес ще ви запознаем с много от тях, някои от които определено ще ви изненадат.
Бъдни вечер е последният ден от Рождественския пост, установен в древността, за да се пречистят хората преди Коледа с молитва и покаяние и с чисто сърце да празнуват Рождеството на Спасителя.
На Бъдни вечер според правилата на поста, можете да ядете храна само веднъж – след вечернята, когато в средата на храма се изнася запалена свещ, пред която се пее тропарът на Рождество Христово и символизира Звездата на Витлеем.
Традиции за Бъдни вечер
Има редица традиции за вечерта срещу Коледа. Бъдни вечер се прекарва със семейството – на този ден не е прието да се ходи на гости.
Трябва да простите на всичките си врагове в душата си и да поискате прошка от онези хора, които може да сте обидили. На този ден също нямате право да работите.
Този ден трябва да прекарате със семейството си, сред близки и приятели.
Прието е да се изчака първата звезда да се появи на небето, преди да се яде. Когато Исус се явил на земята, на небето изгряла ярка звезда, така наречената Витлеемска звезда, която известила на всички за раждането на Божия син. Днес някои вярващи се придържат към това правило. Някои хора започват да ядат, след като отидат на църква. Свещеникът изнася свещ, която е символ на Витлеемската звезда, в центъра на храма. Но не би било грях да хапнете, докато чакате основното ястие.
На този ден никога не трябва да гадаете. Смята се, че обръщането към злите духове, за да разберете бъдещето, отрича цялата духовна чистота на празника.
Не можете да работите в този ден. Всички важни дела трябва да се свършат след Коледа.
На този ден трябва да има действия и дела с чисти и добри мисли. Не можете да ругаете, да създавате проблеми, да използвате нецензурни думи. На този ден на никого не трябва да се отказва помощ. И тогава радостта ще се настани в сърцето ви. Сутринта е препоръчително да присъствате на църковна служба, да се изповядате и да вземете причастие.
Снимка: „Бабините гозби“
Традиции, свързани с празничната трапеза на Бъдни вечер
На трапезата на Бъдни вечер трябва да има нечетен брой ястия 7, 9 или 11. Според друго поверие те могат да са 12 ястия (според броя на апостолите и месеците в годината). Но месо може да се яде само на 25 декември.
На трапезата се слагат ястия от набъбващи храни – жито, ориз, боб, нахут – вярва се, че по този начин, късметът на семейството ще набъбне. Подготовката на ястията за празничната трапеза започва рано сутринта – целта е семейството да прекара възможно повече време заедно.
По традиция на трапезата винаги присъства содена питка с пара в нея. Вярва се, че на който се падне парата, той ще има много късмет и пари през годината. Преди вечеря най-възрстната жена у дома трябва да прекади трапезата с тамян. След това най-възрастният мъж вдига високо питката и я разчупва, като дава на всеки по едно парче. По стара традиция питката се яде с мед и чесън, за да прогони всички болести.
Съществува и друга традиция, по време на празничната вечеря никой не трябва да става от трапезата в противен случай семейството ще остане без късмет. Право да стават от трапезата имат само най-възрастния мъж и жена у дома. Но те задължително трябва да ходят приведени, за да е плодородна годината и късметът да не си тръгне от дома.
Снимка: DarikNews
На Бъдни вечер масата не се вдига цяла вечер. Оставя се така и през нощта. Вярва се, че мъртвите слизато от небето тази вечер.
Друга важна традиция е свързана с Бъдника. Това е дъбово дърво, което на празника се слага в огъня. Отсича се непосредствено преди празника от млад момък, който го носи на рамо в дома.
Според народните поверия на Бъдни вечер излизат демони и таласъми и бродят до 6 януари (когато Христос е покръстен). Ето защо се слага една скилидка чесън в джоба, за да гони злите духове. Не бива да се излиза навън без нея. Бъднивечерската трапеза се кади от най-възрастния човек в къщата.
Прекадяват се и помещенията в двора и дома, за да се изгонят злите сили.
Питката за празника не трябва да се меси от неомъжено момиче, защото ако то сключи брак през новата година, ще изнесе изобилието от дома на родителите си. Парче от същата питка се слага под възглавницата ѝ. Който момък сънува, той ще я вземе за своя жена.
Празничните поверия са пряко обвързани с трапезата на Бъдни вечер. На масата задължително се слага глава лук – колкото са неговите люспи, толкова ще са имотите на семейството. На празничната трапеза трябва да има и орехи и всеки си избира един. Ако ядките на ореха са хубави и вкусни, собственикът им ще е здрав през новата година. Ако са изгнили – очакват го трудности. Празничната пита се разчупва на високо, за да пораснат високо житните класове.
Какво още вещаят народните вярвания на този ден? Днес ви представяме някои от поверията, които според традицията на 24 декември могат да ни подскажат каква ще бъде задаващата се година.
Снимка: TVN
10 народни гадания, свързани с Бъдни вечер
1. На Бъдни вечер никой не трябва да става от масата. В противен случай житото ще се разпилее, кокошките ще спрат да мътят, а семейството ще се разедини. Ако все пак се наложи, само най-възрастният има право да стане, но и той трябва да ходи приведен, за да се превиват житните класове.
2. Когато членовете на семейството се събират на празничната трапеза, те трябва да оставят известно разстояние помежду си, за да има място и за мъртвите.
3. Съществува обичай по една хапка от всяко ястие да се оставя за покровителя на дома – най-уважавания починал близък.
4. Масата не се вдига, защото поверията гласят, че мъртвите също идват на вечеря. Вратите се оставят отворени, за да могат те да се движат спокойно из къщата.
5. Коледните песни гонят злите духове от дома. У нас това поверие се свързва с коледарите, но то е разпространено и в западните култури.
6. Мома или момък могат да узнаят името на годеника или годеницата си, с които им е отредено да бъдат. Затова трябва да успеят да станат незабелязано от трапезата и да подслушат какво си говорят съседите. Първото мъжко или женскo име, което чуят, е името на човека, когото ще срещнат още по празниците.
7. На Бъдни вечер се разчупват орехите, които са наречени на всеки още на Игнажден. Ако при счупването те останат цели, ако са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.
8. Ако сребърната пара е в парчето, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е много добра за всички.
9. Листата на бръшляна от трапезата, сложени под възглавницата, могат да предскажат здравето на този, който е преспал върху тях. Ако са останали свежи и зелени до сутринта, човекът ще е здрав през годината.
10. За изобилието на месеците през годината се гадае и с лук и сол. След като всички си легнат, домакинята разрязва глава кромид лук и слага в 12 люспи 2-3 щипки сол. Нарича ги на 12-те месеца и ги качва на покрива на къщата. На сутринта гледа дали солта се е стопила или не. Ако се е стопила, съответният месец ще е дъждовен и плодороден. Ако солта е останала и се е втвърдила, месецът ще е сух и неплодороден.