Всички жилища ще бъдат засегнати от предстоящите промени в данъчните оценки.
Нужно е да има осъвременяване на два ключови коефициента във формулата за изчисляване на оценките. Тези два коефициента нямат никаква връзка с това кога даден имот е бил построен.
Това са коефициентът за базова стойност на един квадратен метър площ и коефициентът за местоположение на дадения имот спрямо населеното място.
Информацията дойде от изпълнителния директор на Националното сдружение на общините в България по повод промените, които са предложени в Закона за местни данъци и такси, а именно Силвия Георгиева.
Целта на промените е данъчните оценки на недвижимите имоти да се приближат до реалната им пазарна стойност. По информация тези нива на данъчни оценки не са променяни повече от 10 години.
Георгиева сподели, че през 2024 година предстои на базата на индексите на цените на имотите, които НСИ публикува всяка година, да бъдат направени необходимите изчисления от експертите, които са във финансовото министерство по тези ключови коефициенти.
Целта е и да не се получи шоково повишение, като евентуално новите актуални данъчни оценки да се приложат в сила от началото на 2025 година.
Изпълнителният директор даде и нагледен пример.
Тя коментира, че към момента едно жилище в центъра на София по данъчна оценка не може да бъде повече от 1670 лева на квадратен метър, а пазарната стойност на същия имот е не по-малко от 3000 евро квадратен метър, съответно всички данъчни такси за този имот се плащат, не върху пазарната му стойност, а върху данъчната оценка в размер на 1670 лева.
По нейни думи има възможности промяната в посочените коефициенти да се направи поетапно, като това разбира се е въпрос на много експертна работа и на изчисления, преди промените да бъдат направени в Закона за местните данъци и такси.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: