Можете да споделите с приятели от тук:
Руският премиер Михаил Мишустин заличи обезщетенията за притежателите на патенти от недружелюбни държави, съобщи “Российская газета”, като се позова на правителствено постановление.
С постановлението притежателите на патенти от недружелюбни страни ще получават 0% от действителните приходи от производството и продажбата на стоки, извършването на работа и предоставянето на услуги, ако се използва съответното изобретение, полезен модел или промишлен дизайн.
На 5 март вестник “Комерсант” цитира документ, озаглавен “План за приоритетни действия за осигуряване на развитието на руската икономика в условията на външен санкционен натиск”, в който се казва, че руските власти възнамеряват да легализират пиратския софтуер в Русия. Министерството на финансите уточнява пред изданието, че има предвид само онези програми, които очевидно нямат руски еквиваленти.
На 28 февруари Централната банка забрани на руските компании да изплащат дивиденти и лихви по ценни книжа в чужбина. По този начин чуждестранните инвеститори в руски ценни книжа (акции и облигации) няма да могат да получават плащания по тях, с изключение на главницата по облигациите, за която в заповедта на Централната банка не се споменава нищо.
Освен това дружествата, които не са обект на западни санкции, ще могат да получават банкови заеми в чужбина и да погасяват изцяло задълженията си по тях.
Руският президент Владимир Путин подписа нов закон, който позволява на правителството му бързо да повиши пенсиите, както и да предприеме редица други антикризисни мерки, след като Русия попадна под въздействието на икономически санкции заради Украйна, предаде Ройтерс, позовавайки се на информационната агенция РИА Новости.
Друга мярка в новия закон дава на лицата и малките и средни бизнеси правото да искат “кредитни ваканции”. Освен това президентът Путин е наредил допълнително да бъдат заделени 455 милиарда рубли (3,6 милиарда долара) от държавния бюджет за разплащания на семейства с деца на възраст от 8 до 16 години, съобщи руският финансов министър Антон Силуанов.
Съобщавайки за закона агенция ТАСС отбеляза, че социалната инициатива има за цел да “защити националните интереси на страната от неприятелските действия на чужди страни и международни организации”. Законът въвежда механизми за подкрепа на икономическия сектор, включително чрез опростяване на съществуващото законодателство, определящо режима за издаване на разрешителни и лицензи и регламентиращо правния режим за обществени поръчки на стоки и работа, както и на услуги за обезпечаване на държавни и общински нужди.
Руската централна банка същевременно прие нови мерки в подкрепа на играчите на финансовия пазар, включително недържавни пенсионни фондове, компании за управление на активи, финансови посредници и други, допълва Ройтерс.
В изявление, разпространено в “Телеграм”, институцията посочва, че мерките целят адаптиране на регулаторните изисквания към новата икономическа реалност в Русия и премахване на наказанията за някои нарушения на разпоредбите, ако те са свързани с текущата пазарна ситуация.
Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате: