Skip to content

Новини

Най-добрите новини в България

СТАТИЯТА Е ОТДОЛУ: Извиняваме се за първия коментар. Някои новини не могат да бъдат изцяло публикувани в социалните мрежи. Съобщението за бисквитките е задължително съгласно нов регламент на ЕС. Ние НЕ събираме лични данни, а рекламите ни помагат да се издържаме, защото сме независими. Благодарим за разбирането и се извиняваме за неудобството.

Primary Menu
  • Privacy Policy
  • ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ
  • Home
  • Новини
  • Радомир беше гурбетчия, но една голяма любов го върна на село
  • Новини

Радомир беше гурбетчия, но една голяма любов го върна на село

Иван Димитров Пешев юли 9, 2023
raddqworqwrqwirkss.png

Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:

Хиляди хора напуснаха региона, за да търсят по-висок стандарт на живот във водещите икономики в Западна Европа, пише 24Родопи.

Най-голямата вълна пък бе веднага след като страната ни стана част от Евросъюза, а границите бяха отворени за нашенци.

Тенденцията продължава, но… Възможно е стада с овце, кози и крави да върнат гастарбайтери обратно по родните села след дългогодишен гурбет.

Над 130 кози, 35 крави и от около двадесетина кучета се състои фермата на семейство Пеневи в джебелското село Плазище. Вече 16 години животните са част от техния живот. Така е и със сина им Радомир, който помага на родителите си от много малък.

„На 10 години бе като почна да ми помага. И да търсим животни, и за всичко из фермата“, споделя майка му Севдалина.

Вероятно това е и причината Радомир да избере пътя на животновъд, въпреки че е бил и зад граница.

„Ходил съм в чужбина няколко пъти, но не мога да свикна с този живот там. Готвач съм бил и тук съм имал малко заведение, но тръпката ми са животните.

От малък съм израснал с тях. Когато съм далеч от животните, постоянно мисля за тях. Звъня на нашите и ги питам: Как са козите, кравите, кучетата?“, твърди младият мъж.

Семейството от години отглежда и пастирски кучета и неведнъж е ставало свидетел на тяхната вярност и качества на верни пазачи. Кучетата съвсем сами пазят стадото из хълмовете наоколо…

„Имаше вълци, даже преди два-три дни всички кучета бяха дошли нахапани, но по добитъка нямаше поражения“, разказва Радомир, а майка му допълва:
“Верни са. Имали сме и кангал, но на каракачанките сякаш отвътре им идва. Като се родят и станат на 40 дни, майката тръгне с козите в балкана и те тръгват с нея“, твърди Севдалина и разказва една интересна случка.

„Имаме едно куче Мецана, толкова привързано към яретата. По едно време, вълк се беше завъртял тук и пръскаше стадото.

Един път си дойдоха няколко кози и като отидох да видя – Мецана си ги води, свила краката и си ги прибира, а само преди час ги пуснах.

Тя обаче ги връща обратно, без да има наранени кози. Каракачанката толкова е привързана към тях, че даже като се родят яретата, стои до тях и ги пази“, обяснява Севдалина.

Казват, че само преди ден стадото се е увеличило с още две ярета. Отглеждат ги както за мляко, така и за месо.

“Имаме различни каракачански породи, не са само за мляко. Имаме например австралийска порода, която е само за месо.

Тяхното по-вкусно и варира около 15 лева за килограм. Самото яре става по-голямо, тежи повече и е с по-вкусно месо от каракачанската порода“, обяснява младият стопанин.

Успяват и да реализират продукцията си.

„Тази година сме продали всички ярета – около 200 на брой. Дори още има хора, които питат. Като цяло ни търсят от Джебелско, Кърджали, даже от София са идвали, и извън страната сме пращали-за Белгия и Англия“, твърди Радомир.

Не така стоят нещата с кравите. А причината според младия мъж е ситуацията около Ковид-19.

“Хората от мандрите не успяват да продадат млякото и в последствие изкупуват по-малко от нас.

По принцип ни го взимат за 60 стотинки, понеже сме категоризирани като млекопроизводители. От други го купуват дори за 50 стотинки за литър.

Това е малко. Иначе в магазина един айран е 80 стотинки“, обяснява стопанинът.

Тежкият труд и неволите във фермата явно не са изплашили 26 – годишния мъж, който за разлика много свои връстници, избрали пътя зад граница, е решил да се бори тук, на родна земя…

Не изпускай тези невероятно изгодни оферти:

Continue Reading

Continue Reading

Previous: Великото преселение: Гурбетчии масово се връщат по селата
Next: Това е подаръкът който Слави Трифонов е подарил на сватбата на годината

Последни публикации

  • Стоях в съдебната зала и се борех със сълзите, докато адвокатката на бившия ми съпруг говореше с увереност, която режеше като нож.
  • Той беше там, на колене пред този гроб, в тишина, каквато само гробищата могат да наложат. Белите цветя, които държеше в ръцете си, леко трепереха.
  • Студеният сутрешен въздух режеше гърлото му, сякаш го наказваше за всяка секунда, в която е мечтал за този миг. Капитан Даниел слезе от автобуса с тежка чанта на рамо и поглед, който още търсеше пустинните хоризонти, макар че пред него имаше само познатата улица и познатата ограда.
  • Марко задържа дъха си, сякаш въздухът в стаята изведнъж се беше превърнал в тежка, мокра кърпа, притисната към лицето му. Пръстите му застинаха върху мишката. Екранът светеше с онзи безстрастен, хладен блясък, който обикновено не означава нищо, но тази нощ означаваше всичко.
  • Седях на ръба на ваната и стисках кърпа в ръце така, сякаш тя можеше да спре не само теча, а и онова, което се надигаше в гърдите ми. Водата беше спряла, но шумът в главата ми не искаше да млъкне.
  • Стоях и слушах как вятърът се промъкваше между дърветата като шепот. Вътре в мен се разливаше настойчиво срам, а мислите ми се блъскаха една в друга, сякаш търсеха изход. Повтарях си тихо: Обещание е обещание. Но колкото повече го повтарях, толкова по-ясно разбирах, че обещанията не са само думи. Те са въжета, с които се държим над пропастта.
  • Не разбрах веднага какво означава това. А може би просто не исках да разбера.
  • Тя си мислеше, че ще прекара последните си дни в дом за възрастни хора… но това, което откри, когато отвори очи, я остави без думи. 😶
  • В църквата беше тихо, но не онова спокойствие, което лекува, а тишина, която тежи върху раменете и кара хората да преглъщат сълзите си на сухо.
  • Когато майка ми почина, тя ми остави къщата край езерото. Това място беше свято. Не живеех в нея и не я давах под наем. Просто я поддържах чиста, посещавах я по няколко пъти в годината и я оставях точно така, както тя я беше оставила.
  • Аугусто не помръдваше. В ръцете му тежеше не кутийката, а гледката. Алесандра, която у дома се смееше тихо и говореше с нежност, сега стоеше като чужд човек, с поглед, в който нямаше и следа от милост.
  • Баща ми си отиде в четвъртък следобед, тихо, сякаш вече нямаше сили да се бори. Сърдечната му недостатъчност го беше пречупвала бавно, ден след ден, докато накрая болката престана да прилича на болест и започна да прилича на присъда. Стоях до леглото му и стисках ръката му толкова силно, че кокалчетата ми изтръпнаха, а той ми се усмихна някак виновно, сякаш си тръгваше нарочно.
  • Станах толкова рязко, че столът изстърга по мрамора като предупреждение. Усмивките наоколо увиснаха, като че ли някой дръпна завеса пред лицата им. Паула още държеше микрофона, а Ричард се наслаждаваше на собствената си шега с самодоволството на човек, който вярва, че светът е неговата лична сцена.
  • „Съгласна съм…“ прошепна Олга, сякаш поверяваше думите си на въздуха, който се плъзгаше по кожата ѝ като обещание.
  • Денят на моята сватба трябваше да бъде най-красивият в живота ми. Момент на чисто щастие, толкова дълго чакан, толкова старателно подготвян, че си бях позволила да повярвам в една проста, примамлива мисъл. Че този път всичко ще бъде спокойно. Че няма да има изненади. Че миналото няма да надникне през рамото ми точно когато се опитвам да си кажа „животът започва оттук“.
За реклама и още въпроси свързани с ПР се свържете с нас на e-mail: [email protected] Екипът е готов да съдейства при нужда.

Последни публикации

  • Стоях в съдебната зала и се борех със сълзите, докато адвокатката на бившия ми съпруг говореше с увереност, която режеше като нож.
  • Той беше там, на колене пред този гроб, в тишина, каквато само гробищата могат да наложат. Белите цветя, които държеше в ръцете си, леко трепереха.
  • Студеният сутрешен въздух режеше гърлото му, сякаш го наказваше за всяка секунда, в която е мечтал за този миг. Капитан Даниел слезе от автобуса с тежка чанта на рамо и поглед, който още търсеше пустинните хоризонти, макар че пред него имаше само познатата улица и познатата ограда.
  • Марко задържа дъха си, сякаш въздухът в стаята изведнъж се беше превърнал в тежка, мокра кърпа, притисната към лицето му. Пръстите му застинаха върху мишката. Екранът светеше с онзи безстрастен, хладен блясък, който обикновено не означава нищо, но тази нощ означаваше всичко.
  • Седях на ръба на ваната и стисках кърпа в ръце така, сякаш тя можеше да спре не само теча, а и онова, което се надигаше в гърдите ми. Водата беше спряла, но шумът в главата ми не искаше да млъкне.
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.