Отстъпката за горивата може да стане 75 стотинки. Такова мнение изрази икономистът Георги Ангелов по NOVA.
Той обясни, че сега страната ни получава евтин руски петрол, но през швейцарска фирма, която го предлага на по-висока цена. “Въпросът е как, в момента в който танкерът с руски петрол дойде в България, да бъде обложен с такса”, каза Ангелов.
Тази такса е свръхпечалба за страната, благодарение на която, мярката от 25 ст. на литър гориво може да бъде увеличена до 75 ст, поясни икономистът.
Според Калоян Стайков от Института на пазарна икономика обаче целта е да се намали самата цена, на която се продава, а не да се увеличава помощта.
Не изпускай тези оферти:
Ангелов предложи да се напише решението да бъде вписано в закона: в срок от 30 дни цените да бъдат намалени. Ако това не се случи – дерогацията да бъде забранена.
Най-вероятно ще има понижение на цените на горивата. Очаква се рецесия, ограничение на потреблението, спад на цените. Това каза икономистът Михаил Кръстев за „Твоят ден“.
По думите му отстъпката за горивата ще може да се вземе вече и от фирми, така ще стигне до още повече хора и ще струва повече. „Вземат се данните от 2018 г. насам за печалбата на енергийните дружества и се сравнява с тази от 2022 г. и 2023 г. и ако е в много големи размери, се води свръхпечалба.
Мярката за горивата е социална и няма политическа воля да се отмени. Пълен нонсенс е да се твърди, че мярката няма да се финансира от бюджета.
По-скоро няма да се вземат от свръхпечалби и да се преразпределят. Дотация на акцизна стока е икономически нонсенс. „Лукойл“ е частна чуждестранна компания монополист, така че можем да се окажем в по-тежка ситуация на по-висока цена или липса на горива. Има ли обаче пари за по-голяма отстъпка?“, попита експертът.
Задава ли се криза за дизелово гориво
Според Михаил Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, предложението да се дава около 35 стотинки отстъпка от всеки продаден литър гориво предполага 1,2 млрд. на годишна база. „Не виждам от коя компания ще се вземат, за да се раздадат на обикновените потребители.
Той отбеляза, че цените на горивата у нас са по-евтини в сравнение с тези в ЕС. „Пари няма откъде да се вземат, нужна е огромна сума. „Лукойл“ трупа максимум 25-30 стотинки свръхпечалба. Няма как да отдели 100 млн.“, категоричен е Хаджидимитров.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: