
Удивително приключение сполетя група туристи, отпътували на круиз в Арктика. Това била последната екскурзия за сезона, а пътниците на кораба очаквали сравнително спокойно пътуване – да се насладят на величествените ледени пейзажи и да видят (ако имат късмет) някоя друга полярна мечка в далечината. Корабът минавал край остров Врангел, известен със своята дива природа, когато в далечината туристите забелязали множество бели силуети на животни. Първоначално всички си помислили, че това е просто стадо овце или северни елени, отишли да пият вода.
Но изненадата била огромна, когато станало ясно, че тези „бели точки“ са полярни мечки – и то стотици. Според водачите на круиза, подобна гледка се случва изключително рядко, защото полярните мечки обикновено са силно териториални и не се струпват на големи групи. Екскурзоводите бързо обяснили причината за това необичайно събиране – на брега бил изхвърлен труп на гренландски (главаст) кит, който предоставял огромно количество месо и мазнини за хищниците. Усетили миризмата на плячката отдалеч, те мълниеносно се насочили към мястото.
Остров Врангел се намира в Северния ледовит океан, северно от Сибир и Аляска. Известен е с богатата си фауна и често бива наричан „родилен дом“ на полярните мечки, защото много женски избират именно този регион, за да раждат малките си. В последните години, обаче, заради затоплянето на климата, ледовете около острова се топят по-бързо, намалявайки лова на тюлени – основния източник на храна за полярните мечки. Затова намерен кит на брега е истински дар за тях – помага им да натрупат много необходими калории, особено преди суровата арктическа зима.
Гледката била впечатляваща и леко стряскаща – стотици мечки, сред които и майки с до три-четири малки, спокойно се хранели от китовите останки. За учените такъв случай е златна възможност да наблюдават поведението на иначе самостоятелни хищници, събрани от общия интерес към голяма храна. За туристите това било истински връх на пътуването: да станат свидетели на „мини-събор“ на полярните мечки, при това от безопасно разстояние на кораба.
Подобен късмет е рядкост и най-доброто доказателство колко уникален е Арктическият регион – и колко е важно да бъде опазен. Поради климатичните промени, популацията на полярните мечки постепенно намалява, затова всяка среща с тях в естествена среда е привилегия – и напомняне колко крехка е тази екосистема.