Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Нашата малка България е дом на необятна природна красота приютила древни градове и тайнствени места, които разказват история и мистериозни легенди.
Въпреки, че повечето от тях са си спечелили международна слава все още има места като село Хухла, които пазят своите тайни.
Село Хухла
Селото се намира на края и началото на България – на около седем километра от Ивайловград. Това е мястото, където реалност и мистерия се сливат в прегръдката на Родопите.
По римско време в селцето е кипяло живот, който е допринесъл за разцвета му. И макар да не знаем много за историята му, то също има своите драматични спомени.
Местното население е водело спокоен живот до 1913 година, когато турската войска е избила мъжете. Съдбата на жените остава неясна. Днес в селото може да се види възпоменателна плоча в чест на загиналите в кървавите събития.
Мистериите
Родопите са място, което често е свързвано с непознати явления и безкрайни богатства. Място, на което всяко листенце, камъче и пътечка пазят история.
И разбира се, село Хухла не прави изключение. Като един истински археологичен комплекс известен със своите мистерии и неразкрити тайни, земите му крият подземен град и лабиринт, чийто вход е все още неизвестен.
Откритото Тракийско светилище датира живота по тези земи от 12 век преди Новата ера. Различните подземни входове и пещери, които позволяват на човек да върви изправен сред огромни каменни постройки и плочи напомнят за светилище на Дионис.
Местните смятат, че върха „Свети Илия“ има магическа сила способна да лекува и зарежда. Там се намират и останките на кладенец, от който някога е извирала лековита вода. Но, пресъхнал след земетресение в района.
Под самия връх има приказен водопад, който според легендата е вход за тайнствения подземен град.
Хората говорят…
Очевидци разказват, че градът се наричал Самсара и входовете към него са шест. Само малцина знаят за някои от тях.
Тунелите минавали под водопадите изградени от много здрав и прозрачен материал, който позволява да се насладиш на красивата природа. Споменават и за мините в района на подземния град богати на злато и диамантени залежи.
Много често местните използвали тунелите, за да посетят римския град намиращ се над Тракийското светилище. Разглеждали постройките, статуите, улиците и всички останали ценности, които все още най-вероятно са там. Но, знаем ли къде са входовете?
„Мистериите на Хухла“
Всяка година в средата на месец юли в селото се провежда празникът „Мистериите на Хухла”. Началото му е през далечната 1983 година, когато Мистериите са били като събор на селото. Днес обаче празника събира писатели, поети, историци, музиканти от България и от света.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: