Снимка Булфото
Добра новина за тези, които искат да закупят жилища в града под тепетата.
С 6% са се понижили цените на апартаментите ново строителство в Пловдив през второто тримесечие на 2022 година спрямо първите три месеца на годината.
Това показват данните на НСИ за Индексите на цените на жилищата, изчислени на база реални покупко-продажби в шестте най-големи градове на страната. Така се бележи първият сериозен спад на цените на новоизградените жилищни имоти, най-голям от 2016 година насам, откогато се събират тези данни, съобщава „Traffic News“.
Не изпускай тези оферти:
Цялостният индекс на цените се е понижил обаче с едва около 0,5% поради факта, че стойността на старите имоти продължава да расте с бурни темпове. В Пловдив не е имало по-голям ръст на цените на съществуващи имоти от 2016 година насам за тримесечие – с цели 4,6%.
По-всичко личи, че тенденцията за поскъпване на стари имоти е все по-силно залегнала в Пловдив и се очаква да продължи. Причините основно са, че в централните квартали на града няма място за бурно строителство, предлагането е свито, а търсенето голямо.
През месеците април-юни 2022 година, спрямо същия период на миналата година, цените на домовете в Пловдив са поскъпнали с 8,6%, като ръстът при новите жилища е 3,6%, а за съществуващите жилища – 12,9%.
Най-бурен ръст в цените на имоти се наблюдава в Русе, където за година апартаментите са поскъпнали с 23,3%, а акцент в промените е голямото увеличение на цените на новото строителство.
Във Варна пък има най-голямо успокояване на имотния пазар.
Още за имоти:
Фондове, които изкупуват лоши кредити от гръцки банки, към момента притежават около 700 000 имота на обща стойност 40-45 млрд. EUR. Според анализатори 25-30% от тези обекти (близо 200 000), ще бъдат продадени на търг. Желаещите да купят имоти с тежести обаче са малко.
През първата половина на 2022 г. 23 360 имота са били обявени за продажба чрез платформата за електронни търгове. Проведени са 17 620 търга, като в 13 430 случая сделките не са се сключили.
Големият обем недвижими имоти, прехвърлени към фондове за проблемни кредити, подтикна много от тях (като doValue, Intrum и Davidson Kempner) да организират сделки с недвижими имоти чрез специални онлайн платформи.
Често сделките стават по договорка със самите длъжници, които искат да облекчат кредитното си бреме, тъй като през лятото страната отбеляза рекордна инфлация.