В последните месеци работодатели осветлиха за нова измама с обезщетения за безработица.
Изчислено е, че злоупотребите с така наречената „френска безработица“ възлизат на милиони левове в някои райони у нас.
Според Асоциацията на индустриалния капитал този вариант на бюджета не насърчава трудовия принос, а „сивия сектор и леженето на дивана“.
Схемата е следната: Българи заминават за една седмица във Франция или Исппания организирано с автобус. Назначават се там на минимална заплата в някоя компания.
След това им се прекратяват трудовите взаимоотношения и получават документ– европейски формуляр, който им дава право да получават обезщетение в друга страна, която задължително трябва да е член на ЕС.
Връщат се в България, регистрират се в бюрата по труда и получават обезщетение на база на последното си възнаграждение. Минималната заплата във Франция се равнява на максималното обезщетение за безработица в България.
И така тези хора получават в рамките на три – шест, до 12 месеца обезщетение, което за тази година е 1800 лева, а за следващата ще бъде 2250 лева. Получават пари, лежейки на дивана, но източвайки социалните фондове. Такива явления е доказоно, че има в областие Кюстендил, Смолян, Благоевград и Кърджали.
Този тарикатлък е станал модерен от няколко години. Преди е бил „английска безработица“, докато Великобритания беше в ЕС, казват работодатели от Пиринско, които срещат все по-големи трудности в намирането на работна ръка.
„Не трудно, а почти невъзможно е да намерим работници. Не искат да работят за 1000 лв., след като си стоят вкъщи и получават по 1800 чисто. Много хора в Гоцеделчевско са минали поне по два пъти този цикъл от Франция до нашата трудова борса и обратно, след като им изтече срокът за получаване на обезщетение.
Даже има и такива, които въобще не стигат до Франция, а им оформят по някаква измамна схема документи. Това е от години“, коментира за 24 часа Ирена Велковска, собственик на шивашка фабрика в с. Корница.
Казва, че тези, които все пак реално ходят да работят за кратко в чужбина, са си в правото тук да получат максималните обезщетения за безработица, защото такова е европейското законодателство и директивите, които и ние сме подписали, без да сме се сетили, че това е несправедливо и източва социалните фондове.
„От години алармираме, че нещо трябва да се промени, защото така се източват социалните системи
От Асоциацията на индустриалния капитал смятат, че по-бързата мярка е завишаване на контрола в България по отпускането на обещетенията, особено в бюрата по труда, които са длъжни да намерят работа на безработните лица.
„Ако лицето откаже предложената му работа, законът казва, че трябва да бъде прекратено обезщетението му за безработица“, каза Добрин Иванов, изп. директор на АИКБ.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: