Грижи за мушкатото на пролет
В края на февруари и началото на март, когато природата бавно се събужда, е време да събудим спящото мушкато от зимен сън и да ги подготвим за цветния разкош.
Благодарение на тези съвети мушкатото ще ви радва с цялата си красота след зимния сън!
Мушкатото почива няколко месеца през зимата и ако не му осигурим светло и топло място, то няма да има време да се зареди с енергия. В резултат на това то няма да може да се подготви за летния сезон, така че няма да цъфти толкова богато.
Грижи за мушкатото на пролет
В края на февруари и началото на март то постепенно трябва да свикне със слънчевите лъчи, по-често поливане, може и да го подхраните.
Отстранете сухите листа, след това, ако е необходимо, отрежете стъблата с около 10 см.
Можете да оставите здравите резници да се вкоренят в хранителен субстрат на топло и светло място и след няколко седмици ще имате нови растения.
Не е необходимо всяка година да пресаждате мушкатото в прясна почва, достатъчно е да се прави на всеки 2-3 години.
След почистване, отстранете горния слой на почвата на дълбочина около 3-4 см и го заменете с прясна почва. След това полейте добре цветето и го поставете на светло място.
Ако през зимата сте съхранявали мушкатото без пръст, сега то трябва да бъде засадено в саксии.
След засаждането на растенията в прясна почва, те трябва да бъдат подрязани до 1/3. Подхранете ги след около месец, но не бива да ги изнасяте, докато не преминат последните сутрешни студове.
Най-доброто пролетно подхранване
Може да се изненадате, но най-доброто подхранване през пролетта е обикновеното мляко.
Разредете литър нискомаслено мляко в една кофа вода и полейте цветята.
Това подхранване допринася за буйния растеж.
Пожълтяване на листата
Най-честата причина за пожълтяването на листата е недостатъчното снабдяване с кислород в кореновата система. Това може да се дължи на тежка почва.
Всичко, което трябва да направите, е да вземете обикновена игла за плетене и да пробиете почвата до самото дъно на няколко места.
Такива пробиви служат като вид канали за навлизане на въздух в кореновата система.
Това аерира почвата. Освен това, излишната влага бързо се изпарява през тези канали, предотвратявайки гниенето на корените.