„България в момента е като някой изпаднал, на който никой съсед не иска да му да де пари. Следващото правителство, което дойде, ще трябва да праща борчовете“, това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на среща със симпатизанти на партията във Варна.
Той разкри и какви грозни финансови спекули правят от „Продължаваме промяната“ (ПП).
„Това е майсторлъкът на обирджията с тука има – тука няма и пирамидите. Казвате „Вдигнаха ми пенсията!“, а те те обират – от двата джоба ти взимат.
„Това е горчивата истина – върнаха ни за тези седем месеца поне с 10 години назад. Наново всичко трябва да се прави, за да се възстановят финансите.
Не изпускай тези оферти:
Иде тежка зима – дърва няма, пелети няма, а пари има само в офшорките“, допълни лидерът на ГЕРБ.
„Големият въпрос за мен е защо се получи така? От къде дойде тази интервенция? Не си ли отговорим на този въпрос…
Не знам какво ще правим, но трябва да съберем парите, изнесени навън, за да се възстанови донякъде държавата“, уточни Борисов.
Ние веднъж сме брали ядовете с Чернобил и знаем какво става с държавите наблизо.
„Искам да сме разумни, аз съм опитен човек, но по-трудно и опасно време не е имало в последните 50 години. Трябва да имаме силна държава. Не, че с Радев сме се заобичали, но зачитаме хората зад хората, копито са ни избрали.
Гледам да е по-мирно. А служебните министри на Радев завариха пълен хаоси и бардак и самият Радев го каза и всички му повярваха, а когато ние предупреждавахме за това ни чегъртаха“, допълни Борисов.
Съвсем неочаквано той обяви кога ще се пенсионира: „Ще се пенсионирам, когато видя „Хемус“. А за да направим „Хемус“, то трябва да гласувате на втори“, пише Блиц.
Още политика:
Политическите формации, които ще влязат в парламента, са шест, а две са на ръба, заяви директорът на Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов на пресконференция в БТА.
От Центъра за анализи и маркетинг представиха проучване за политическите нагласи в България две седмици преди изборите. Изследването е реализирано със собствени средства в периода 15-19 септември чрез пряко стандартизирано интервю „лице в лице“ на 1011 пълнолетни граждани.
Според резултатите от проучването ГЕРБ-СДС е с 24,8%, „Продължаваме Промяната“ – с 18,2%, разликата към момента между тях е почти 7%, посочи Павлов.
Следва ДПС с 12,8%, БСП – 11,2%, „Възраждане“ – 10,5%, и „Демократична България“ – 8,1%, след което има две партии, които са на ръба – „Има такъв народ“ и „Български възход“, добави той. Това, че са съответно с 3,8% и 3,3% не означава, че те са под бариерата, отбеляза Павлов.
Според него обаче не е вероятно да влезе повече от една от тях, а е възможно и нито една да не влезе.
Дори да влязат тези две партии, които са около ръба, ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ биха имали над 120 депутати, поне 124-125, така че ще имаме едно блокиращо мнозинство за онези, които се заканваха да изчегъртат ГЕРБ, твърди Юлий Павлов. По думите му правителство „антиГЕРБ“ не е възможно да бъде съставено. Затова, според него, едната възможност да имаме правителство е да се оформи евроатлантическо мнозинство, а другата – да имаме експертно правителство с подкрепа от всички политически сили без „Възраждане“.
Според Юлий Павлов до тази сутрин вероятността да ходим на нови избори е била 90%, но с промяната на геополитическата ситуация след обявената частична мобилизация в Русия тази вероятност намалява. Смятах, че вероятността е под 10% да имаме правителство, сега я оценявам под 30%, допълни той. По думите му 70% е вероятността за нови избори догодина.
Твърдят, че ще гласуват и са решили за кого около 47%, каза Юлий Павлов. Нашите подозрения са, че тенденцията е да гласуват по-малко от тези, които в момента твърдят, че са твърдо решили, допълни той. Реално очакваме да гласуват не повече от 2,5 млн. души, посочи Павлов. Той прогнозира, че за първи път на парламентарни избори ще гласуват под 40% от списъчния състав.
Според проучването високите цени и инфлацията са на първо място сред най-сериозните проблеми пред страната, следвани от безработицата и ниските доходи и от месец-два и проблемът с енергийната криза. Павлов обобщи, че над 70% поставят икономическите проблеми категорично на първо място – високи цени, ниски доходи, проблеми с ток и газ. При това положение съм учуден, че кампанията не се води около този проблем, който е решаващ за избора на избирателите, а политическите сили водят по-скоро кампания за твърдите си ядра, коментира той.
Изследването на Центъра за анализи и маркетинг е реализирано със собствени средства в периода 15-19 септември 2022 г. чрез пряко стандартизирано интервю „лице в лице“ на 1011 пълнолетни граждани.