В православието горящата свещ е специален символ. Това е знак за човешката любов към Бога.
Често се използва и за пожелание за добро и здраве. Но нещата стоят малко по-различно, когато става въпрос за преждевременно починалите. За тях палим свещи за упокой .
Така се молим за душата на починалия пред Бога. Но е важно да знаете как правилно да запалите свещ за упокой на починалия и на кои светци да се помолите. Тогава молитвите ни ще бъдат по-ефективни.
Как да запалим свещ за упокой
В нежните лъчи на сияйната светлина от свещите, искряща и топла, намираме начин да си спомним достойно тези, които вече са си отишли от нас. Нека вземем свещ в ръцете си, запалим пламъчето й и смирено се поклоним в молитва, молейки се за благополучието на починалия.
Този прост акт на благоговение може да се извърши по всяко време. Действието обаче придобива специална сила на определени дати:
- на третия ден след смъртта;
- на деветия ден;
- на четиридесетия ден;
- на годишнината от смъртта;
- по време на официални църковни празници.
Но не забравяйте, че самата свещ няма магическа сила.
Истинската същност на този обред се крие в молитвата. Тоест в едно искрено откровение на сърцето пред Бога. Именно тук се крие истинският смисъл на паленето на свещ в храма.
Препоръчително е да поставите свещ за упокой в лявата страна на храма, на специално предвидените за това места (обикновено са поставени ниско и в тях има пясък), и в същото време да произнесете молитва за починалия.
Такъв простичък, но дълбок жест на възпоменание ще помогне за укрепване на връзките ни с нашите предци и ще им донесе утеха във вечния им покой.
Молитвата за упокой ще отвори вратите към Царството Небесно и за преждевременно починалите. Затова е важно да ги помним и да се молим искрено.
На кои светци трябва да се молим
В момента на молитва можем да се обърнем към Исус Христос, Пресвета Богородица, Архангел Михаил или иконата на светеца, под чието покровителство е бил този, който вече е напуснал този свят. Със смирено сърце молим за упокой на душата му, за опрощение на греховете и за утеха на семейството и приятелите му.
Можете да запалите църковна свещ и в дома си без специални аксесоари. Свещта се пали пред иконата или снимката на покойника. Това е позволено по всяко време.
Но изключение прави периодът между Великден и Троица, когато е важно да се запази специално свещено време в памет на Възкресението Христово.