Телефонна измама набира скорост. Този път са замесените имената на мобилните оператори. Схемата е следната. Обаждат ви се „служител“ на Виваком или А1 и ви съобщава, че печелите 60 лева. Дори ви предлагат да ви ги изплатят по EasyPay, пише GlasNews.bg.
Искат само да потвърдите код и това е. Простичко. Сметката ви за телефон обаче вече е набъбнала. Вече има няколко случая на измамени във Варна.
Къде отиват парите?
Факт е, че това е един от сравнително новите методи за зареждане на средства в сметка за хазартни игри и спортни залози. Все повече сайтове я предлагат. Първоначално само клиенти на А1 можеха да „вкарат“ пари в баланса си и съответно си ги плащат при излизане на сметката за телефон. Впоследствие и тези на Виваком, показа справка на GlasNews.bg.
Не изпускай тези оферти:
Единственото, което трябва да направят клиентите, е да заявят конкретна сума. И после да въведат получения код.
Интересното е обаче, че може да се захрани сметка и от чужд телефонен номер. Услугата действително е удобна за клиентите на сайтовете за залози, но очевидно и за измамниците.
Измамниците видимо се възползват от лесния начин за превод на средства и подмамват хора на случаен принцип. Реално вие „зареждате“ пари в тяхна сметка, изпращайки им този код. Ако не изпратите кода, няма никакъв шанс да ви се начислят средства към телефонната сметка.
Друга измама
Припомняме, че само преди дни друга схема също бе актуална. Граждани получаваха имейл, че са си платили два пъти сметката към Виваком и бяха приканвани да кликнат върху определен линк, за да им бъде върната сумата.
Тогава от оператора излязоха със становище.
Още за измами:
ИЗМАМА ЗА ХИЛЯДИ ЛЕВОВЕ: Мним криптотърговец излъга десетки хора
Мъжът се представя с различни имена
Мним търговец на криптовалута обещава огромни печалби срещу дребни инвестиции. Намира жертвите си чрез спонсорирани реклами в интернет, които водят към приложение за електронни съобщения.
Той убеждава хората, че ще забогатеят, като им изпраща снимки и видеоклипове, на които демонстрира висок стандарт на живот. Твърди, че търгува с биткойни на корейската борса. Мъжът се представя с различни имена, а излъганите от него са десетки. Те превеждали между 800 и 2000 лева с цел да инвестират.
„В рекламата показва как живее луксозен живот. Публикува дълго, копирано съобщение – срещу 100 лева ще спечелите например 10 хил. лв. Прати ми готова схема как да се спечелят тези пари”, разказа една от измамените жени, която предпочита да скрием самоличността й. След като не получава и стотинка от обещаното, тя разбира, че е измамена. Васил Методиев попада в същата схема. Той е студент в Кипър. Пред него мъжът се представя с името Георги Пенчев. Превежда му около 800 евро, на няколко транша. Казва, че му било обещано да спечели 75 хил. лв.
На обвинението, че е измамник, мъжът отговаря така: „Аз работя официално и съм лицензиран, така че аз съм професионалист. Няма смисъл да те лъжа за такива малки суми. Моята репутация и лиценз са заложени на карта”.
Експерти предупреждават, че обещанието за голяма печалба срещу малка инвестиция трябва да ни подскаже, че става въпрос за измама. „КФН има наложени изисквания към хората и към фирмите под формата на инвестиционни посредници, които могат да предлагат този вид услуги”, подчерта финансовият анализатор Десислава Николова.
Сигнали за подобен тип измами, могат да се подават до отдел „Компютърни престъпления” в ГДБОП и до Комисията за финансов надзор.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: