Слаба геомагнитна буря от клас G1 е възможна по-късно днес, 28 август, когато се очаква коронално изхвърляне на маса (CME) да удари магнитното поле на Земята. То беше изхвърлено в Космоса от слънчево изригване от клас M4.8 от активното слънчево петно AR3088.
Високоскоростен поток от слънчев вятър следва близо зад CME и пристигането му на 29 август може да повиши нивото на геомагнитната буря до категория G2 (умерена), съобщава SpaceWeather.com. По време на такива бури полярните сияния могат да се спуснат в САЩ чак на юг до Айдахо и Ню Йорк (геомагнитна ширина 50 градуса).
Изригването е регистрирано от космическия апарат Solar Dynamics Observatory на НАСА и учените смятат, че на нашата звезда може да се очакват поредица от подобни изригвания през следващите дни.
През изминалата седмица учените регистрираха и нарастване на слънчевото петно AR3085, което се е увеличило толкова много, че е станало колкото нашата планета. Експертите по космическо време прогнозираха, че няма да има големи слънчеви изригвания до 27 август. Но тези изригвания са невероятно трудни за прогнозиране, затова не е изненадващо, че прогнозата за последното не съвпадна малко с датите.
Не изпускай тези оферти:
Смяташе се, че на Слънцето ще се появи изригване от клас C, което не е толкова силно, колкото изригване от клас M, въпреки че може да причини слаби геомагнитни бури на Земята.
Според учените след година и половина Слънцето ще достигне пика на своята активност като част от своя 11-годишен слънчев цикъл. Засега космическите апарати, които наблюдават нашата звезда, регистрират приближаване до този слънчев максимум, който се характеризира с увеличаване на броя на слънчевите петна и изригвания.
Учените обясниха дали трябва да се страхуваме от слънчевите изригвания и плазмени потоци, които летят към Земята. Експертите разказаха дали тези явления на космическото време могат да унищожат целия живот на планетата, ако имат разрушителна сила.
Геомагнитната обстановка на нашата планета остава нестабилна в почивните дни. След силната магнитна буря на 18 август днес е регистрирана слаба магнитна буря от ниво G1, след като поредното коронално изхвърляне на маса (CME) от Слънцето е ударило магнитното поле на нашата планета. Дори слаб удар на CME може да причини буря от клас G1, така че съветът на експертите е да се следи актуализираната информация, пише SpaceWeather.com.
По време на магнитни бури експертите съветват да не се излагате на излишен стрес. Какво представлява това явление и как се отразява на планетата и човека? Магнитните бури обикновено се случват средно 5-6 пъти годишно и могат да продължат няколко дни, но напоследък се регистрират повече „слънчеви атаки“ върху Земята. Това е свързано с повишената активност на Слънцето, която се движи към своя пик в 25-ия слънчев цикъл.
Очаква се слънчевите изригвания да бъдат по-чести до 2025 година, след което слънчевата активност ще започне да спада. Когато Слънцето запрати поток слънчев вятър или изхвърли коронална маса и тя удари магнитното поле на Земята, на нашата планета се регистрира геомагнитна буря. Националната администрация по океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) е разделила слънчевите изригвания, както и геомагнитните бури в 5 категории според тяхната сила – от ниво G1 до G5, като геомагнитна буря от ниво G1 е съответно най-слабата, а G5 е екстремна буря и тя може да доведе до сериозни проблеми в електропреносните и радиокомуникационните системи на Земята, както и да причини щети на орбиталните спътници и GPS системите.
Обикновено геомагнитните бури не носят сериозна опасност, но могат да усложнят живота на тези, които имат здравословни проблеми. Нека ви разкажем какво е магнитна буря и как можете да я преживеете. Какво е магнитна буря? Около Земята има невидима обвивка – магнитосферата, която предпазва нашата планета от слънчевата радиация.
От Космоса въздействие ѝ оказва потокът слънчев вятър – така се наричат йонизираните частици, които постоянно се разпръскват от Слънцето със скорост 400 km/s. Обикновено силата на натиск на слънчевия вятър и натискът на магнитната обвивка на Земята са равни. Но когато на Слънцето се случват изригвания, скоростта на слънчевия вятър се увеличава, равновесието на налягането се променя, магнитосферата сякаш се свива над Земята и в нея започват да се променят величините на токовете. Учените наричат това геомагнитна буря.
Изригванията на някои млади звезди са толкова силни, че могат да унищожат атмосферата на своите планети. Активността на Слънцето е по-ниска, но все пак може да повлияе на земните жители, да причини смущения в радиокомуникациите и неизправности в работата на уредите.
Има ли опасност за хората? Няма единодушие на учените за това как този природен феномен засяга хората и животните. Изследванията показват, че в периода на магнитни бури се увеличава броят на смъртните случаи от инфаркт на миокарда и инсулт. Но това увеличение е незначително (около 20%), освен това става дума само за статистически данни. Трудно е да се оцени въздействието на конкретно геомагнитно събитие върху човешкото здраве.
„За да се проведе изследване на въздействието на магнитна буря върху човешкото здраве и състояние, е необходимо да има ясни критерии, които могат да бъдат измерени – казва пред ТАСС Алексей Струмински, водещ изследовател в Института за космически изследвания на РАН. – Главоболие или тахикардия не е критерий, такива симптоми могат да бъдат причинени от редица други причини, от промяна на времето, например промяна в атмосферното налягане.
Но магнитната буря не влияе на атмосферното налягане.“ По време на магнитни бури хората, които страдат от хипертония, трябва да пият повече вода и да намалят приема на сол, тъй като солта задържа течности в организма и води до повишаване на артериалното налягане. А хипотониците могат да приемат тонизираща тинктура от елеутерокок или лимонова трева. Това са съветите на общопрактикуващия лекар Елена Тихомирова. Но много лекари са на различно мнение. Според някои от тях рекордните слънчеви изригвания, наблюдавани през последните дни, могат да повлияят на благосъстоянието на метеочуствителните хора. Според някои учени механизмите на въздействието на електромагнитните смущения върху хората са слабо разбрани. Въпреки това дори при тези, които не са наясно с факта на слънчево изригване, има влошаване на благосъстоянието.
Предполагат се няколко ефекта от излагането на смущения в магнитното поле, дължащи се на слънчеви изригвания: това е повишаване на кръвното налягане, намалена работоспособност, главоболие, повишена тревожност и обостряне на хронични заболявания, включително алергии. Има мнение, че човек инстинктивно възприема колебанията в магнитния фон на Земята като заплаха за живота. А повишаването на хормоните на стреса – кортизол и адреналин – води до спазъм на съдовете и повишено налягане. Съветите на лекари Независимо че учените все още не са проучили достатъчно как колебанията на магнитното поле влияят на човешкия организъм, лекарите съветват хората, които не понасят скокове в налягането, да се презастраховат в дните на магнитни бури и да следват прости правила.
„В такива дни наблюдаваме, че при хипертониците налягането скача, а при хипотониците, напротив, спада – обяснява терапевтът Елена Тихомирова. – За да нивелират тези проблеми, хипертониците трябва да пият повече вода и да снижат приема на сол през този период, тъй като солта задържа течност в организма и води до повишаване на налягането. А пациентите с хипотония могат да приемат тонизираща тинктура от елеутерокок или лимонова трева.
По време на магнитни бури също е важно метеочувствителните хора да спят достатъчно, да избягват повишен стрес, спорт и изморителни обиколки по магазините.
Източник: actualno.com