Зъбите са твърди структури, разположени в зъбни кухини (алвеоли) на горната и долната челюст на устата. Те участват в храносмилането чрез механично раздробяване на храната, а при някои животни, особено при месоядните, се използват като оръжие.
Има две поколения зъби: млечни и постоянни. Млечните са 20 на брой и се появяват между 6 и 12 месец от живота. Постоянните са 32 на брой и изместват млечните между 6-та и 8-ма година. На всяка челюст има по 16 зъба, тоест по 8 на всяка половина от всяка челюст. Зъбите се различават по форма, брой и функция.
Не изпускай тези оферти:
Според функцията, която имат при храносмилането, те се делят на: резци (4), кучешки зъби (2), предкътници (4) и кътници (6).
Връзката на зъбите с други органи е известна от древността. Тази връзка се изразява в някакво увреждане, липса на зъби или някаква друга патология.
Ако хронично изпитвате някакъв дискомфорт или имате болезнена проява и никакви лекарства и терапия не могат да ви помогнат, помислете за вашите зъби.
Според специалистите и най-малкото увреждане на зъбите може да причини проблем с някой от органите , защото – горните и долните резци са свързани със здравето на бъбреците и пикочния мехур, кучешките зъби са свързани с черния дроб и жлъчката, предкътниците са свързани с белите дробове и дебелото черво, кътниците със стомаха, далака и панкреаса, а мъдреците със сърцето и тънките черва.
ГОРНА ЧЕЛЮСТ – ДЯСНА СТРАНА
Резци – епифизна жлеза, дясна страна на пикочния мехур, десен бъбрек, дясно стъпало, гръбначен стълб, коляно и задна част на черепа.
Кучешки – хипофизна жлеза, жлъчен мехур, черен дроб, гръб, бедра и око
Първи и втори премолар – гръдна жлеза, дебело черво, десен бял дроб, шия, палец на крака, ръка, рамо и фронтални синуси.
Първи и втори молари – гърди, щитовидна жлеза, стомах, панкреас, предна част на коляното, максиларни синуси.
Трети молар (мъдрец) – централна нервна система, хипофизна жлеза, сърце, длан, рамо и вътрешно ухо.
ГОРНА ЧЕЛЮСТ – ЛЯВА СТРАНА
Резци, кучешки зъби и премолари – същите, само локализирани от лявата страна
Молари – далак
ДОЛНА ЧЕЛЮСТ – ДЯСНА СТРАНА
Резци – надбъбречна жлеза, пикочен мехур, десен бъбрек, гръбначен стълб, задната част на коляното, стъпалото и фронталните синуси
Кучешки – жлъчен мехур, черен дроб, бедро и око
Първи и втори премолари – гърда, лимфни съдове, стомах, коляно и синуси
Първи кътник – артерии, вени, дебело черво, десен бял дроб, лакът, длан, крак и пръст.
Втори и трети молари – периферни нерви, сърце, рамо и ухо
ДОЛНА ЧЕЛЮСТ – ЛЯВА СТРАНА
Резци и кучешки – същото, само че от лявата страна
Първи и втори премолари – далак
Кътници – същите като дясната страна
Но не винаги всички вътрешни заболявания са придружени от увреждане на зъбите.
Понякога пациентът може да се оплаче от някакъв дискомфорт при напълно здрави зъби и често може да има болка на места, където зъбите са били отстранени преди доста време. Това се нарича фантомна болка.
Това се случва поради сигналите, изпращани от болните органи, които рефлекторно се прехвърлят в областта на съответния зъб. Ако знаете връзката им, можете лесно да откриете болния орган.
РЕЦЕПТИ ОТ НАРОДНАТА МЕДИЦИНА ЗА ЗДРАВИ ЗЪБИ
Преди да преминем към използването на рецепти за здраве, трябва да се отбележи, че вредните храни и преработените храни имат изключително разрушителен ефект както върху зъбите, така и върху целия организъм.
Така че следните храни трябва да бъдат премахнати или намалени до минимум от диетата: кафе, цигари, бяла захар, бяло брашно, деликатеси, консерви.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: