Разпорежданията за преизчислените от 1 октомври т.г. пенсии ще бъдат достъпни на страницата на Националния осигурителен институт (НОИ) на 3 октомври (понеделник).
Това съобщиха от институцията.
Разпорежданията ще бъдат достъпни за хора, които имат персонален идентификационен код.
Изплащането на пенсиите чрез пощенските клонове ще бъде в периода между 7 и 20 октомври.
Не изпускай тези оферти:
Преводите на сумите за октомврийските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 октомври.
Около 700 хил. души се очаква да получат увеличение на пенсията с преизчислението от 1 октомври, въпреки че всички ще бъдат сметнати наново.
На преизчисляване от 01.10.2022 г. не подлежат пенсиите за трудова дейност, отпуснати с начална дата след 31.12.2021 г., както и пенсиите, несвързани с трудова дейност (социални пенсии за старост, социални пенсии за инвалидност, персонални пенсии и др.).
Преизчисляването се извършва служебно от Националния осигурителен институт (НОИ), поради което не е необходимо пенсионерите да подават заявления.
Предвидено е преизчисляването на пенсиите за трудова дейност, считано от 01.10.2022 г., да се извърши, като най-напред се определи размер на пенсията, относим към годината на отпускането ѝ (базов размер), след което той се увеличава за всяка календарна година, следваща годината на отпускането ѝ, с проценти, съгласно установеното в новоприетата преходна разпоредба на Кодекса за социално осигуряване.
Нормата въвежда изключение за пенсиите, отпуснати с начална дата до 31.12.2007 г., вкл., като за тях се определя размер, относим към 2008 г., който се осъвременява с установените проценти за всяка календарна година след 2007 г.
Пенсиите се преизчисляват при съответното прилагане на разпоредбите на КСО, отнасящи се до определяне на размерите на различните по вид пенсии за трудова дейност.
Ще Ви споделим информация как бързо да проверявате онлайн с колко ви е увеличена пенсията и каква е тя в момента. Това се случва директно в сайта на НОИ ( Национален осигурителен институт ) Тази нова опция е добавена тази година и има за цел да улесни много пенсионери. За да се възползвате от услуга която е напълно безплатна имате нужда да имате ПИК от НОИ и разбира се да си знаете ЕГТ-то.
Всеки от нас си знае ЕГН-то и няма нужда да ходи да си изкарва. Но с този персонален идентификационен код ( ПИК ) не е точно така, той трябва да бъде изкаран допълнително за да ползвате услугите на Националения осигурителен институт ( НОИ ). Важно да е да се знае, че този ПИК код не се изпращат по пощата.
Трябва да го получите на място, става доста бързо стига да няма опашка. Цитираме какво са написали от НОИ за ПИК-кодовете „Осигурените лица получават от Националния осигурителен институт (НОИ) 10-значен буквено-цифрен персонален идентификационен код (ПИК) лично или чрез упълномощено лице, без да е необходимо предварително да попълват заявление на хартиен носител.
Когато лицата идват лично в териториално поделение на НОИ или в негов филиал, постоянно или изнесено работно място или приемна за издаването на ПИК, е необходимо да представят само лична карта.
С оглед защита на данните, представляващи информация за икономическата идентичност по смисъла на Закона за защита на личните данни, издаването на ПИК чрез упълномощено лице се извършва само чрез представяне на изрично, нотариално заверено пълномощно.
В тези случаи се прилага копие от пълномощното, което задължително се съпоставя с оригиналния документ и остава на съхранение в ТП на НОИ. Изпратени по пощата документи и искания за издаване на ПИК не се обработват.“
Надяваме се да сме дали разбираемо информацията и да сте доволни. След като вече имате своя ПИК код.
При наличието на ПИК и ЕНГ – посетете страницата: https://apps2.nssi.bg/PensionsReports/
На тази страница, ще видите справка за актуално състояние на изплащаните пенсии и добавки по ЕГН и ПИК. Молим да споделите тази статия като така оценявате труда и времето което сме отделили за да я създадем. Благодарим Ви
снимка Булфото
Над 700 000 пенсионери ще получат от този месец с около 8,5% по-високи пенсии, пресметнаха от НОИ. Причината е в преизчислението на пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г.
В резултат от това средната пенсия ще доближи 725 лв.
Основната цел на преизчисляването е да намали разликата между размерите на най-отдавна отпуснатите пенсии с тези от последните години. Това съобщават от НОИ.
Очакванията са, че малко над 700 000 пенсионери ще получат по-висока пенсия след 1 октомври. Основната причина за това е, че се преизчислява действителният размер на пенсията, а не изплащаният от НОИ. Когато той е под минималния размер на съответния вид пенсия, е възможно преизчисленият размер да се окаже по-нисък от гарантирания от държавата минимум. Във всички случаи, когато преизчислената пенсия е по-ниска от досега получаваната, хората ще продължат я получават в досега изплащания по-висок размер. Преизчисляването ще се извърши служебно от НОИ, поради което не е необходимо пенсионерите да подават заявления, предаде Нова тв.
Във връзка с предстоящото преизчисляване Министерството на труда и социалната политика предоставя отговори на най-често задаваните от гражданите въпроси:
Кои пенсии ще бъдат преизчислени?
От 1 октомври ще бъдат преизчислени отпуснатите до края на 2021 г. трудови пенсии. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствени пенсии, изчислени от тях. В тази категория влизат и пенсиите за военна и за гражданска инвалидност, ако размерът им, като по-благоприятен, е определен като за пенсия за трудова злополука и професионална болест (лични и наследствени), както и вдовишките добавки, изчислени от пенсии за трудова дейност.
Кои пенсии няма да бъдат преизчислени?
На преизчисляване не подлежат пенсиите за трудова дейност, отпуснати след 31 декември 2021 г., както и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност. Това са социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност, персоналните пенсии, както и пенсиите за военна и гражданска инвалидност, изчислени в процент от социалната пенсия за старост.
Как ще стане преизчислението?
Първата стъпка е да се определи базовият размер на пенсията към годината на отпускането й. Той ще се определи от средномесечния осигурителен доход за страната, с който е отпусната пенсията, индивидуалния коефициент на пенсионера към 30 септември 2022 г. и продължителността на осигурителния му стаж към същата дата, умножена със съответния процент за годините и за месеците осигурителен стаж, който е определен съобразно действащото законодателство към датата на отпускане на пенсията. За пенсиите, отпуснати до края на 2007 г. се взема предвид средномесечният осигурителен доход за страната същата година – 398,17 лв.
Базовият размер на пенсията към годината на отпускането ще бъде увеличен за всяка следваща календарна година с процент, който е равен на по-високия от процента на нарастване на средномесечния осигурителен доход за страната или процента на нарастване на хармонизирания индекс на потребителските цени през предходната година. За пенсиите, отпуснати преди 31 декември 2007 г., размерът се увеличава с процентите за всяка календарна година след тази дата. Когато преизчисленият размер на пенсията по описания по-горе начин и размерът ѝ към 30 септември 2022 г. не са равни, пенсията се определя в по-високия размер.
Процентите, с които се умножава определеният базов размер на пенсията за съответната година са посочени по-долу:
Министерството на труда и социалната политика припомня, че преизчисляването на трудовите пенсии от 1 октомври е третото актуализиране на пенсиите за последните по-малко от 10 месеца.
От 25 декември 2021 г. всички пенсии, отпуснати преди тази дата, бяха преизчислени чрез повишаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж без превръщане от 1,2 на 1,35%. Това доведе до средно нарастване на пенсиите с около 12%.
От 1 юли 2022 г. пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., бяха увеличени с 10% – с 3,9 пункта повече, отколкото би следвало да бъдат увеличени, ако процентът бе изчислен при прилагане на правилото на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (6,1 на сто). От същата дата в размера на пенсиите бяха включени т. нар. ковид добавка от 60 лв. и изплащаните индивидуални компенсации за разликата между изплащаните от НОИ суми за декември 2021 г. и тези за януари 2022 г. По сходен начин беше повишен и размерът на социалната пенсия за старост, което доведе до увеличаване на всички пенсии, несвързани с трудова дейност. Ковид добавката от 60 лв. беше включена и в размера на трудовите пенсии, отпуснати между 1 януари и 30 юни 2022 г. Същата сума се добавя и към всички пенсии, отпуснати след 1 юли 2022 г.
Увеличения на нормативно определените размери на пенсиите:
Вид пенсия Към 25.12.2021г. От 25.12.21 г. до 1.07.2022 г. От 1.07.2022 г. до 1.10.2022 г. От 1.10.2022 г. до 31.12.2022 г. Ръст за периода
* ТНР/ВСУ – трайно намалена работоспособност/ вид и степен на увреждане. Групите за определяне размера на социалната пенсия за инвалидност в този си вид са въведени от 1 април 2022 г. Дотогава имаше две групи: лица с ТНР/ВСУ от 71 до 90 на сто с размер на пенсията 135 на сто от размера на социалната пенсия за старост и лица с ТНР/ВСУ над 90 на сто с размер на пенсията 125 на сто от размера на социалната пенсия за старост.