Skip to content

Новини

Най-добрите новини в България

СТАТИЯТА Е ОТДОЛУ: Извиняваме се за първия коментар. Някои новини не могат да бъдат изцяло публикувани в социалните мрежи. Съобщението за бисквитките е задължително съгласно нов регламент на ЕС. Ние НЕ събираме лични данни, а рекламите ни помагат да се издържаме, защото сме независими. Благодарим за разбирането и се извиняваме за неудобството.

Primary Menu
  • Privacy Policy
  • ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ПОЛЗВАНЕ
  • Home
  • Новини
  • Всеки собственик на апартамент трябва да знае тези важни промени
  • Новини

Всеки собственик на апартамент трябва да знае тези важни промени

Иван Димитров Пешев ноември 11, 2023
fdashgfdhbcghfghgfhgf.png

С промени в Закона за управление на етажната собственост във входовете ще взимат по-лесно решения, а професионалните домоуправители ще подлежат на стриктен контрол. Общото събрание ще може да се провежда и в смесен режим на работа – присъствено и онлайн, а кворумът се намалява. Промените са обнародвани в „Държавен вестник“ на 29 септември, а разпоредбите влизат в сила на четири етапа. Първият етап е датата на обнародване в Държавен вестник – 29 септември 2023-та. Вторият етап е 31 декември 2023-та. Третият етап е 01 юли 2024-та и четвъртият етап е 31 декември 2024-та година. Приетите помени са важни, защото са част от законите, от приемането на които зависи отпускането на следващия транш от парите по Плана за възстановяване и устойчивост.

Ще бъдат ли създадени условия за по-справедливо разпределение на разходите за управление и поддържане на общите части? На тези и други въпроси отговаря адв. Атанас Атанасов пред trafficnews.bg, който специализира в този сегмент от Гражданското право.

– На 29 септември влязоха в сила големи промени в Закона за етажната собственост. Какво наложи тези реформи в закона?

– Закон за управление на етажната собственост /ЗУЕС/ се появи на 01.05.2009 година, като естествено продължение на действащия до тогава Правилник за управлението, реда и надзора в етажната собственост /ПУРНЕС/. ЗУЕС от 2009 година беше добър, но не и съвършен закон. Днес, четиринадесет години по-късно, лобито на професионалните домоуправители най-сетне намери намери общ език със Законодателния орган на Република България. Промените в ЗУЕС не са изненада. Те бяха необходими, с цел улесняване на свикване и провеждане, вземане на решения и тяхното прилагане.

– В чий интерес са промените в ЗУЕС?

– Най-вече на професионалните домоуправители. Нормално, от ЗУЕС зависи техния бизнес. Направиха си асоциация, наеха добри юристи, покрай процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ сближиха отношенията с Министерство на регионалното развитие и благоустройството и промените в ЗУЕС не закъсняха.

– А гражданите? Някой помислил ли е и за тях?

– Не е особено голям интереса на гражданите към управлението на етажната собственост. За голяма част от тях дома им започва от входната врата на апартамента, а не от тази на входа на блока. Разбира се има и такива, които се вълнуват от състоянието на общите части и управлението им. За тях съм създал група във фейсбук: „Безплатни консултации – Етажна собственост“ . Там всеки може да намери отговор на въпросите си.

– Кои са основните промени в ЗУЕС, които ще засегнат най-голям брой собственици?

– Новият ЗУЕС дава възможност на общо събрание да се избере една от следните форми за разпределение на разходите за управление и разходите за поддържане на общи части:

поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите и членовете на техните домакинства независимо от етажа, на който живеят; собственикът на необитаем самостоятелен обект заплаща разходите за поддръжка в размер като за един обитател;
съобразно процента на идеалните части на обекта от общите части на сградата, или поравно на самостоятелен обект.

Тази промяна слага край на „паразитирането“ на необитаеми апартаменти, купени с цел инвестиция.

Другата съществена промяна е тази на необходимия минимален процент идеални части от общите части, представени на общо събрание.

От изискуемите 67%, вече са необходими 51%, за да започне събранието в обявения в поканата час.

За провеждане на събранието час по-късно бяха необходими 33%, които след промените стават 26%.

Важно е да се отбележи, че когато едно физическо или юридическо лице е собственик на повече от 51 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез упълномощени представители собственици на най-малко 75 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.

Интересна промяна в ЗУЕС е въвеждането на смесен режим на провеждане на общо събрание – присъствено и онлайн чрез видеоконференция. За мен лично, тази иновация ще внесе допълнителен хаос в управлението на етажната собственост. Привърженик съм на присъственото провеждане на общи събрания – със собственици и/или пълномощници.

– С реформите постига ли се по-добра комуникация между лицата от етажната собственост и по-засилено присъствие на общите събрания?

– Комуникацията или я има, или я няма. За да я има, някой трябва да я създаде. Относно засиленото присъствие на общите събрания – не вярвам. Прекалено либералния ЗУЕС е предпоставка за неглежиране на присъствие и участие.

– Смятате ли , че новият закон ще спре безразборното остъкляване на балкони и боядисване на фасадите в най-различни цветове?

– Тук е момента да цитирам една мъдра мисъл на покойния доцент Кристиан Таков:
„Пазете правото, включително и от закона“. Не законът би спрял безобразията, а хората, които се интересуват и познават закона.

– Ще бъде ли улеснен достъпа до програмите за енергийна ефективност?

– Това зависи от всички нас, а не от закона. Министерството предоставя възможност, давайки методически указания, коя процедура как да бъде изпълнена. Във почти всяка една етажна сосбтвеност обаче има „задни колелета“ , които възпрепятстват изпълнението на процедурите – било то с липса на участие, например непредоставяйки нотариален акт, от който да се уточнят % идеални части на самостоятелен обект или недопускайки до собствеността си представители на фирмата, сключила договор за техническо обследване на сградата.

– С промените и въвеждането на регистър ще отпаднат ли нелоялните фирми и домоуправителите измамници?

– Не че домоуправителите, фигуриращи в този регистър са много лоялни, но до известна степен да – шмекерите ще са по-малко.

– Ще бъдат ли създадени условия за по-справедливо разпределение на разходите за управление и поддържане на общите части?

– Както споменах по-горе, ЗУЕС дава тази възможност и при едно добре проведено общо събрание, всичко може да се подреди благоприятно за мнозинството от собственици.

– Достатъчни ли са направените промени? Какво друго е нужно, за да бъде законът полезен за хората?

– За съжаление, промените не са достатъчни, за да защитят общия интерес. Мои клиенти се оплакват от различни злоупотреби на професионалните домоуправители. Решение има, но за да се стигне до него е необходимо все повече хора, да се запознаят с управлението на етажната собственост. Радвам се, че вече се зараждат общности в социалните мрежи, които си помагат взаимно.

Не изпускай тези невероятно изгодни оферти:

Continue Reading

Continue Reading

Previous: Ето ви пет причини защо лимоновите семки са истинско съкровище за здравето
Next: Село до Банкя превъртя играта: Такова изборно чудо никъде в България не се бе случвало

Последни публикации

  • Това е войната на Спящия Джо Байдън, не моя. Беше провал още от първия ден и никога не трябваше да се случва
  • Уиткоф се срещна за четвърти път с Путин, сближиха позициите по Украйна и други въпроси
  • Скръбна вест: Почина известната журналистка Диляна Грозданова
  • Брутални думи: Путин разкри защо е започнал войната в Украйна
  • Скръбна вест! Почина папа Франциск
  • Извънредно! Москва обяви дали Путин планира удължаване на примирието
  • Путин се готви за война срещу Starlink с Тобол и Kalinka
  • Това била последната екскурзия за сезона, а пътниците на кораба очаквали сравнително спокойно пътуване
  • 22 години по-късно те все още живеят на мястото, където са намерили убежище в най-трудния си период.
  • Когато мъжът и жената сключат брак, пръстените стават важен символ на ангажираност, лоялност и любов един към друг.
  • 38-годишен пловдивчанин е убит във Великобритания от хазяина си – за това ни сигнализира неговата съпруга – Кристина Иванова. Семейството има нужда от подкрепа.
  • – Мамо – чу се тихият глас на момиченцето. Той сякаш идваше от празна стая.
  • Тази сутрин Андрей съобщи на съпругата си, че идната събота вечер ще отидат на гости на колегата си Дмитрий и съпругата му Олга. Това звучеше като най-обикновено съобщение. Нито намек за молба или въпрос.
  • На седемнадесет години все още бях разтърсен от загубата на дядо ми.
  • Какво гледате? Хвърли кофите с парцали и се приготви, ще дойдеш с мен на преговорите. Олег каза небрежно, приближавайки се до чистачката в кабинета си.
За реклама и още въпроси свързани с ПР се свържете с нас на e-mail: [email protected] Екипът е готов да съдейства при нужда.

Последни публикации

  • Това е войната на Спящия Джо Байдън, не моя. Беше провал още от първия ден и никога не трябваше да се случва
  • Уиткоф се срещна за четвърти път с Путин, сближиха позициите по Украйна и други въпроси
  • Скръбна вест: Почина известната журналистка Диляна Грозданова
  • Брутални думи: Путин разкри защо е започнал войната в Украйна
  • Скръбна вест! Почина папа Франциск
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.