Много често природата ни предлага прости, лесни и ефикасни начини да предпазим или да излекуваме организма си от куп неприятни заболявания, но ние търсим по-сложни и скъпи решения.
Подобна е и ситуацията с тази масово разпространена в България билка, която дълго време смятахме за безполезен бурен, а тя всъщност къта куп лечебни свойства.
Става дума за живовляка, който от години се ползва в народната медицина. У нас се срещат над 15 вида, като един от тях е под закрилата на Закона за биологичното разнообразие.
Мнозина ще си спомнят, че бабите ни използваха грубите листа на живовляка за превръзване на рани и ефектът беше чудодеен. Живовлякът се слави със своята универсалност и на места го сравняват с „Бърза помощ“.
Освен при открити рани, помага и срещу зъбобол, като средство за общо укрепване на имунната система, за усилване на апетита, затваряне на язви, подобрява храносмилането, а под формата на отвара помага при подагра.
Най-масовата му употреба е под формата на чай.
Можем да си го приготвим много лесно: 4 супени лъжици изсушени листа от живовляк се заливат с половин литър гореща вода.
Тенджерата се завива с кърпа и се оставя за 90 минути. Прецежда се, а чаят се приема в продължение на 1 седмица, по 1 чаена лъжичка 4 пъти на ден преди хранене.
Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е диети и средства от народната или алтернативната медицина, се консултирайте със своя лекар!
Вижте тези специални оферти и няма да съжалявате: