Пенсиите от 1 юли 2023 г. да се повишат с 12,3 на сто, а от 1 юли 2024 г. – с 8 на сто. Това е записано в Проект на Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2023-2024 г.
Тези проценти са на база заложените в прогнозата ръст на средния осигурителен доход и ниво на средногодишния хармонизиран индекс на потребителските цени.
В периода 2023-2024 г. е предвидено размерите на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, както и на другите видове трудови пенсии, които се определят в процент от нея, също да се увеличават от 1 юли 12,3 на сто. Или това означава минималната пенсия да стане 524 лева от юли догодина.
В плана е предвидено още да продължи увеличаването на възрастта за придобиване право на пенсия от 1 януари всяка година. Необходимият осигурителен стаж за придобиване право на пенсия се увеличава с по 2 месеца всяка година до достигане на 36 години и 4 месеца за жените и 39 години и 4 месеца за мъжете през 2023 г. и 36 години и 6 месеца за жените и 39 години и 6 месеца за мъжете през 2024 г.
Не изпускай тези оферти:
По този начин ще се постигне равнопоставеност на жените и мъжете по отношение на изискванията за необходима възраст за придобиване право на пенсия.
Друга стъпка в равенството между двата пола е отпускането и изплащането на новия вид парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст на осигурените за общо заболяване и майчинство бащи (осиновители), което е в сила от 1 август 2022 г.
Законоустановеното право на бащите (осиновителите) на платен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст е възможно да доведе до положително въздействие върху балансираното участие на родителите при отглеждането и възпитанието на детето в семейна среда, пише в мотивите към мярката.
Чрез създадените предпоставки за съвместяване на трудовите и семейните задължения ще е възможно повишаване на ефективността и удовлетвореността от труда и ще се осигури нужната подкрепа за зависими членове на семействата на работещите.
С последното преизчисляване на пенсиите през октомври още веднъж се задълбочи диспропорцията. Стремежът беше да се навакса малко диспропорцията между по-староотпуснатите пенсии с новоотпуснатите и това доведе до дисбаланс на различното увеличение, до усещането в голяма част от пенсионерите, че реално няма увеличение или че то е минимално.
Това мнение изрази пред БНР Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС) и бивш заместник-министър на труда и социалната политика.
През последните няколко години темата за пенсионната система попада в капана на доста популистки решения, смята тя. Затова и по думите ѝ трябва да се търсят начини възрастните хора да бъдат подпомагани през социалното подпомагане, „а не да се правят толкова чести промени в осигурителната система“, които водят до дебалансиране на системата и демотивиране на работещите.
„Различията в отделните региони на България, различния темп на демографски тенденции в последните 10 години, пазарът на труда, различните услуги, икономическото развитие на всеки от регионите задълбочава някои от дисбалансите“, коментира Русинова във връзка с данните от анализа на ИСС, който констатира задълбочаване на демографските и социално-икономическите различия между районите в страната.
Един от основните изводи в анализа е да се работи дългосрочно за достъп до качествени публични услуги във всяко населено място, поясни Зорница Русинова.