Докторът и журналист Джеймс Хамблин веднъж публикува книгата „Чистотата – новата наука за кожата и красотата с много по-малко усилия“. Тя е резултат от пет години задълбочени изследвания.
Една от ползите от този странен навик е, че кожата му е станала по-качествена и е променила миризмата си.
– Когато кажа на хората, че не съм използвал сапун и не съм се къпал от пет години, те обикновено са шокирани. Разбира се, всичко това се случваше в разгара на пандемия, така че критиките, с които се сблъсках, бяха още по-лоши.
Разбира се, преди пандемията, по време на нея, както и сега, редовно си миех ръцете. Все пак аз съм лекар в Йейлското училище по обществено здраве, би било лудост да не си измия ръцете – казва този 37годишен.
Въпреки това подходът му към душ и къпане, според него, е минималистичен и също така обясни къде греши, когато става въпрос за хигиена според него.
– И при нас става все по-смрадливо, зачестяват случаите на акне, екземи, псориазис и подобни автоимунни заболявания.
Най-лошото е, че се фокусираме само върху това да се отървем от миризмата. Всички изследвания показват, че въпреки че мием повече от всякога, ние все още не мием ръцете си правилно, а това е най-важното – казва Хамблин.
Казва, че така се опитал да експериментира с намаляване на количеството сапун и препарати, които използва.
– Тъй като ги използвах все по-малко и по-малко, имах по-малка нужда от тях. Кожата ми стана по-малко мазна, екземата започна да отшумява.
Вярно е, че не мириша на лавандула, но също така се отървах от миризмата на лук под мишниците, която имах в началото. Когато за първи път спрях да използвам дезодорант. Сега мириша на човешко същество. Днешните хора смятат, че който не мирише на парфюм, не е чист. Това просто не е вярно – казва той тогава.
Той също така заявява, че телесните миризми се различават от ситуацията, в която се намираме. Също така спомена случая на негов приятел, който не успя да се пребори с акнето дълго време.
– Знаете ли кое беше единственото нещо, което й помогна? Когато изхвърли всичко от употреба – тя опита антибиотици и противозачатъчни хапчета. Също и много други опасни лечения, които имат сериозни възможни последствия.
Едва когато спря да приема каквото и да било, след няколко месеца, когато кожата й беше твърде мазна. Нещата се успокоиха напълно – каза Джеймс, добавяйки, че според него предписването на антибиотици на хора с акне е напълно погрешен подход.
В крайна сметка той заключи, че антибиотиците се използват твърде много в днешно време. Проблемът ще дойде, когато спрат да работят.
Микробите във и върху нашата кожа са много важни, но тази екосистема трябва да бъде напълно открита и проучена.
Вижте тези специални оферти и няма да съжалявате: