Служебното правителство предлага от новата година минималната заплата да се качи на770 лева.
Това съобщи служебният вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров.
Правителството смята да предложи и свой вариант за механизъм за автоматично определяне на минималната заплата, според който тя ще е равна на 50% от средната работна заплата за предходната година. Именно по тази формула тя ще излезе около 770 лв., сочат сметките на социалното министерство.
Лазаров обясни, че е водена дискусия за промяна на размера на минималната работна заплата. „По отношение на принципите, на това на какво трябва да отговаря минималната работна заплата, ние сме водили дискусия. Тя е свързана с директива за адекватни работни заплати. Тази директива не е приета, но ние стартирахме дискусия доста по-рано“, каза той.
„Независимо от всичко ние ще продължим дискусията с нашите социални партньори, ще предложим минималната работна заплата да бъде 50/100 от средната работна заплата спрямо миналата година. Това е в рамките на 770 лева“, каза той, цитиран от blagoevgrad24.bg.
Лазаров обясни, че това е базов вариант на обсъждане на този етап, но за да стане факт, първо трябва да се обсъди със социалните партньори, а след това да залегне в Бюджет 2023.
Изплащането на пенсиите през август 2022 г. чрез пощенските станции ще започне на 8 август (понеделник) и ще приключи на 22 август (понеделник), съобщиха от НОИ.
То ще се извършва съобразно изготвен график, който ще бъде обявен във всяка една от тях. Преводите на сумите за августовските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 8 август 2022 г.
От началото на този месец е в ход последното плащане на еднократната добавка от 75 лв. През август на нея имат право пенсионерите, които отговарят на изискванията за завършен ваксинационен курс през юни 2022 г.
Според данните, предоставени в НОИ от Министерството на здравеопазването, в това плащане са включени 4887 пенсионери. Така общият брой на имащите право на тази сума ще се фиксира на 760 777 души.
Хората над 66 г., които получават по-малка пенсия, защото не им достига стаж, стават все повече. Това показва справка на „Телеграф“ в данните на Националния осигурителен институт.
През 2008 г. броят на тези, които вече отговарят на определените условия с недостигащ стаж, са били 60 179 души, което представлява 3,6% от всички пенсионери.
Следващите две години броят и процентът са почти същите. През 2019 г. обаче те са вече са 8,1%, а пред изминалата година достигат 9,3%, или общо 142 226 от всички пенсионери. Те трябва да са навършили 66 години и десет месеца и да докажат 15 години минимален стаж. Тъй като той е недостатъчен за пълна пенсия обаче, тези хора получават намален в определен процент размер на парите за старост.
Тенденция
Тенденцията на нарастване на тези случаи вероятно е резултат от безработицата и работата в сивия сектор без осигуровки през 90-те години, а и след това, когато са били в пълната си работоспособност, смятат експерти.
3840 настоящи вече пенсионери са си купили недостигащ стаж през миналата година. Още 270 са платили през първото тримесечие на 2022 г. Става дума за период от не повече от 5 години, защото такова е изискването. Когато липсващият стаж е над този, пенсионирането става по условията за намалена пенсия. Средният срок, който са откупили през миналата година и първите три месеца, е малко над 2 години.
Ограничение
Броят на пенсионерите с новоотпуснати пенсии с дата на приключване на производството по отпускането им през първите седем месеца на тази година е 54 531, сочат още данните на НОИ, предоставени на „Телеграф“. Общо пенсионерите у нас са 2 032 975, от които 825 495 са мъже и 1 207 480 са жени.
През изминалата година ограничени от тавана, който тогава бе 1500 лв., са 43 000 пенсионери. 55 119 пък са тези, които получават суми между 1300 лв. и 1500 лв.
През юни т.г. броят на пенсионерите, ограничени от тавана на пенсиите, намалява до 33 537, след като максималният размер вече е 2000 лева.
През настоящия месец август 15 183 души ще получат тази сума. Някои от тях обаче би трябвало да вземат повече предвид осигуровките, които са внасяли през годините. От октомври обаче таванът на пенсиите ще се вдигне отново и ще стигне до 3400 лв. Тогава вероятно само около 1000 пенсионери ще получават тези пари всеки месец.
Минимум
Възрастните на минимална пенсия също намаляват. Едни от най-ниските са инвалидните пенсии поради общо заболяване, през юни са били 283 654 души, а през август вече са 278 094, тоест с намалели са с над 5000 души.
Хората с лична пенсия за осигурителен стаж и възраст на минимален размер също през юни са били 642 076, а след месец вече са с 40 000 по-малко.
Пенсии за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест получават почти същия брой хора, но те по принцип са малко на фона на останалите.
От фонд „Пенсии, несвързани с трудова дейност“ също са малко и не се отразяват като тенденция в общия брой, но наследствените на минимален размер са по-малко с около 4000, от 79 410 през юн, вече са 75 291. Това е така защото базисният размер на пенсията, която вземат наследниците беше увеличен – социалната пенсия за старост се скочи от 170 лева на 247 лева от 1 юли.
Промяната доведе до ръст на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност – за военна и гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност, персоналната пенсия, както и наследствените.
Най-богати в София и Бургас, най-бедни в Кърджали и Разград
След увеличението през юли столицата продължава да е с най-богатите пенсионери, защото средната пенсия в София е 795,36 лв. Бургас се нарежда на второ място с 730,91 лв. Веднага след това е Перник със 720,04 лв., следван от Варна със 701,15 лв. В дъното на класацията е Кърджали с 551,07 лв., следван от Разград и Силистра с малко над 570 лв.
През миналата година най-висока отново бе средната пенсия в столицата – 660,43 лв. Бургас със 606,6 лв. също не изглеждаше зле в класацията, както и Перник с 598,73 лв. Следва Варна с 580,64 лв., Стара Загора 580,41, а най-ниска бе средната пенсия в Кърджали 457,24, Разград – 462,54 лв., и в Силистра с 469,08 лв.
НОИ праща най-много пари на нашенци в Испания
В Испания са най-много пенсионерите, които получават българска пенсия в чужбина. Там те са 910, следвани от Гърция с 468 изплащани пенсии и Австрия с 441.
Към Великобритания пътуват скромните 81 български пенсии, а в Канада са 61.
Дори в Исландия един българин си получава пенсията. Най-много нашенци пенсионери живеят в Германия, следвани от Полша, където са 3280 души.
Добри новини за пенсионерите от бившия социален министър Христина Христова. Тя обясни, че в актуализацията на бюджета са заложени средства за преизчисляването на пенсиите от 1 октомври. Според нея преизчисляването на пенсиите ще се осъществи по 3 стъпки. Христова посочи, че увеличение на пенсии от преизчисляването ще има за 717 хиляди души.
„Пенсионно-осигурителната материя е сложно нещо. Тя трудно може да се обясни елементарно и просто за неспециалисти. Трябва да се внимава много какво се казва. Оказва се, че недостатъчно добросъвестно се води този диалог с хората в пенсионна възраст“, коментира Христова в „Денят ON AIR“.
„Първоначалната идея е да се смекчи тази голяма разлика при еднакви осигурителни условия, заплата и осигуровки, защото хората са се пенсионирали в различни периоди. Тези преизчисления ще бъдат в полза на по-старите пенсии, защото при по-новите пенсии е ясно, че са близки до новия среден осигурителен доход и няма да имат такова съществено увеличаване. Общо средното увеличение се очаква да бъде около 17%„, каза Христова пред Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ не са в добра координация двете системи – социално-осигурителната и социалното подпомагане. Тя добави, че трябва, когато пенсията на даден човек е под линията на бедност, да му се даде допълнителна помощ.
Бившият социален министър изтъкна, че трябва да се актуализира дефиницията за енергийно бедни хора. Христова обърна внимание, че според прогнозата на БНБ ще бъдат увеличени цените на всички енергоносители, така че ни очаква проблемна зима.
Вижте нашите специални оферти и няма да съжалявате: