Протест се проведе пред сградата на Ислямска република Иран в София.
Причината за недоволството на насъбралото се мнозинство бе трагичната кончина на 22-годишната жена Махйа Амини от град Сакез, която бе брутално пребита до смърт от служители на моралната полиция в Техеран, защото русарито ѝ се било свлякло от главата, предава БЛИЦ.
Насъбралите се хора развяваха знамена и дори хвърляха яйца и домати по сградата, докато скандираха лозунги за свобода и смяна на духовния режим, който е на власт в Иран.
Бяха горени и флагове на Иран.
Не изпускай тези оферти:
Сред протестиращите имаше както и иранци, така и представители на партията Българска социалдемокрация – Евролевица.
Те споделиха, че са дошли да подкрепят иранските граждани за един по-свободен и демократичен Иран.
Смъртта на младата жена предизвика първата голяма демонстрация на опозиция по улиците на Иран, откакто властите смазаха протестите срещу повишаването на цените на бензина през 2019 г.
Въпреки нарастващия брой на жертвите и яростните репресии от страна на властите, видеоклипове, публикувани в Twitter, показват демонстранти, призоваващи за падане на духовенството, докато се сблъскват със силите за сигурност в Техеран, Тебриз, Карадж, Кум, Язд и много други ирански градове.
Видеоклипове, публикувани в социалните медии от вътрешността на Иран, показват протестиращи, скандиращи „Жена, живот, свобода“, докато жени размахват и изгарят воалите си.
Иран оказва натиск върху знаменитости и журналисти
Мжедувеременно Иран засили натиска върху знаменитости и журналисти заради вълната от организирани от жени протести, предаде в. “Гардиън“.
Много жени не само в Иран, но и по света, показаха солидарност, като отрязаха косите си публично. За много ирански жени отрязването на косата, която винаги трябва да бъде покрита, съгласно законите в ислямската република, е остра форма на протест.
Режисьори, спортисти, музиканти и актьори подкрепиха демонстрациите. Същото направиха и от националния отбор по футбол на Иран. В знак на подкрепа играчите останаха в черните си анцузи по време на химна на страната преди мача във Виена срещу Сенегал. Преди играта иранският нападател Сардар Азмун се изказа в подкрепа на протестите.
“В най-лошия случай ще бъда изгонен от националния отбор“, написа играчът на Байерн Леверкузен. „Няма проблем. Бих пожертвал това дори за един косъм от главите на иранските жени. Тази история няма да бъде изтрита. Да живеят иранските жени“, написа той в профила си в Instagram.
“Ще предприемем действия срещу знаменитостите, които подпалиха пламъците на безредиците“, каза губернаторът на провинция Техеран Мохсен Мансури, цитиран от агенция ISNA. Предупреждението идва след почти две седмици на протести в Иран и смъртоносни репресии от страна на силите за сигурност в страната.
22-годишната Махса Амини почина, след като беше арестувана от моралната полиция на Иран за неправилно носене на хиджаб и панталони. Запис от охранителна камера, публикуван от държавните медии на Иран, показва как Амини колабира в център за превъзпитание, където е била задържана.
Ирански официални лица казаха, че Амини е починала след „сърдечен удар“ и е изпаднала в кома. Семейството ѝ обаче твърди, че тя не е имала предшестващо сърдечно заболяване.