Снимка Булфото, архив
Двама младежи предотвратиха трагедия на втора буна във Варна тази нощ.
Двама младежи са спасили възрастна жена, която се е хвърлила в бурното море от втора буна във Варна. Случаят е станал минути преди полунощ на изминалата нощ, разказа за Moreto.net д-р Искра Величкова от Центъра за спешна медицинска помощ във Варна.
„Не искам да разказвам за нашата работа, искам да разкажа за геройството и адекватната реакция на двете момчета. Момчетата са били на близо и виждат как жена с дрехи скача от буната в морето.
Не изпускай тези оферти:
В това бурно и студено море, в този мрак, те са влезли в морето, с риск за собствения си живот, за да спасят непозната жена.“, разказа д-р Величкова.
По думите ѝ младежите са действали изключително адекватно и след като са извади жената от морето.
„Когато са я извадили от морето, тя все още е дишала, но дробовете ѝ са били пълни с вода. Те са я обърнали съвсем правилно настрани, за да изтече водата. Когато нашият екип дойде (бел. ред. Спешна помощ), жената вече бе в кома.
Може би сме били на място буквално в последната ѝ една минутка живот.
Успяхме да извадим жената от терминално състояние и я закарахме в болницата интубирана, жива. Нашата работа е ясна, но голямата заслуга и геройство е на двете момчета. Жената дължи живота си на тях.“, сподели д-р Величкова.
Двамата 19-годишни младежи, Димитър Кандилов и Станислав Иванов, родом от Бургас и Поморие са студенти в Икономически университет Варна и Военноморско училище, научи Moreto.net.
Д-р Величкова сподели, че съдействие са оказали екипи на полицията, както и други, намиращи се наблизо младежи.
„Виждала съм какво ли не. Основното, което ме потресе и съм безкрайно възхитена е геройството на тези момчетата. Аз като се замисля в това море не знам дали бих скочила.
Много беше страшно. Но, има и такива младежи – младежи за пример.“, сподели още д-р Величкова.
Още добри новини:
Планинската спасителна служба във Враца получи над 10 000 лева под формата на дарения в рамките на 1 ден. Следващият ден сумата вече беше удвоена, а дарителите са от цялата страна.
Въпреки, че всичко произхожда от кражбата на екипировката, с която отрядите спасяват бедстващите хора в планината, то факт е, че са стотици хората, които искат да помогнат на ПСС.
Освен физически лица, на тази кампания помагат и фирми, които се чувстват социално отговорни. Това споделя Емил Нешев, директо на планинската спасителна служба към БЧК, който 25 години работи на терен като планински спаситела, а общо от 32 години е в планината под една или друга форма.
Структурата на планинската спасителна служба е изградена предимно от доброволци, които знаят какво е да бедстваш в планината, но имат уменията и опита, с който могат да помогнат в такива ситуации. Към момента има около 500 доброволци и 50 щатни спасители, даващи нощни дежурства и поддържащи системата на ПСС за своевременно реагиране.
Статистиката за 2021-ва година е, че всичките тези добри хора, наричани от нас „спасители“, са участвали в 152 акции във високите части на планината, като са помогнали на 157 души. В ски зоните пък са помогнали на внушителната бройка от 1499 души.
Директорът на ПСС споменава, че добрата екипировка и оборудване са важни, но най-важният уред, който един планинар трябва да ползва, е „уредът между ушите“.
Споменава, че е полезно участието на курсове за поведение в планината, лавинна безопастност и други, които да дадат полезни знания на планинските любители.