Непосредствено преди Нова година се оказа, че пускането на Дунавското хора, може да се окаже престъпление. Това е символът на декемврийските празници. Причината е, че мелодията може да се слуша единствено при платени авторски права. Това стана ясно от съобщение на Музикаутор
Това е организацията, която следи за кражби на интелектуална собственост, използване на творби без платени права и плагиатство в музикалния сектор.
Причината е, че наследниците на Дико Илиев, който е създал хорото, са защитили авторските права до 2056 година. Всеки, който използва творбата, трябва да плаща на близките му определена сума. Забраната важи за хотели, дискотеки, ресотранти, кафенета и какво ли още не.
От ТВМЕДИА са се свързали с Музикаутор за потвърждение, а от там отговарят:
„Погрешно се смята, че мелодията на това хоро е от народна песен, всъщност тя е авторска, просто в нея са вплетени фолклорни мотиви“, разясниха пред ТВМЕДИА от Музикаутор.
Не изпускай тези оферти:
Близките са заявили, че ще следят зорко къде се пуска Дунавско хоро и ще се борят за авторските права. Парадоксът е, че от много години точно това хоро е символ на празненствата за Новата година. То звучи винаги след речта на президента, Химна на България и Многая лета. Няма българин, който да не разпознава мелодията.
„Да забраниш Дунавско хоро със закон е като да забраниш Химна на републиката. Просто някой иска да спечели лесни пари“, коментират веднага изненадани меломани в социалните мрежи.
„Напротив, това не е народна песен с неясен произход и неизвестен автор. Това е музика, написана от конкретен човек. Творбата му принаджели. Все някога в България трябва да се научим да уважаваме интелектуалния труд и да почитаме творците си“, казват на свой ред музиканти, които смятат, че „музикант къща не храни“ именно заради обидно ниските възнаграждания и хонорари, които получават.
„Въпреки дългогодишните ни усилия, множеството законодателни инициативи и синхронизиране на действащата нормативна уредба с тази в Европейския съюз, в България творците продължават да бъдат ощетявани. Техните музикални произведения се използват, без да бъдат предварително уредени правата им по Закона за авторското право и сродните му права.
Това се дължи на недостатъчния ресурс на държавата в контрола по спазването на закона, а в голяма степен и на нагласата на обществото и неразбирането за същността на правата и задълженията на ползвателите на авторски труд. Дико Илиев е композирал над 90 произведения, много от които погрешно се считат за „народна музика“, но това е авторска музика, създадена на фолклорна основа.
Това е валидно за много от авторските произведения, които МУЗИКАУТОР представлява на българския пазар, и показва нагледно как музиката се възприема като свободен за ползване продукт, без да се отчитат правата на създателите им и действащите закони“, коментира Иван Димитров – изпълнителен директор на сдружението за колективно управление на авторските права в музиката.
От Музикаутор предупреждават, че при липса на валиден музикален лиценз, ползването на Дунавското хоро е незаконно и подлежи на санкции. Контролът е от страна на Минситерството на културата.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: