Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Санкцията, на която ресторантът може да се натъкне, варира между 50 хил. и 70 хил. лв., тъй като в техния ресторант не е посочено теглото на средната порция. Въпреки шегите, направени от клиента във фейсбук, жалбата му може да има последици за заведението.
Игнат Арсенов, отговорен за контролната дейност в Комисията за защита на потребителите (КЗП), обяснява, че нарушението се крие в обявената цена за грамаж. В менюто е написано, че 100 грама от споменатата пържола струват 35 лв., но клиентът не може да знае предварително теглото на своята порция.
Освен това, 35 лв. са цената за сурово месо, което намалява след термична обработка, което също не е допустимо.
Игнатов отбелязва, че обяснението за цената на суровото месо, което е предоставено от мениджъра на ресторанта, е неадекватно, тъй като в ресторант никой не купува сурово месо. Такава практика може да бъде приложена само за екзотични риби, които клиентът вижда живи и си избира. Законът обаче изисква, че цената трябва да бъде обявена за една порция, а не за сурово месо.
Специфичен текст в Закона за защита на потребителите гласи, че цените в България трябва да се обявят за единици от метричната система SI, като могат да бъдат в метри, килограми, кубични метри или на бройка. Когато цената се определя на килограм, тя трябва да бъде обявена по този начин, дори ако стоката се продава насипно.
В случая обаче ресторантът нарушава и друго изискване – да предостави информация за теглото на една такава пържола, така че клиентът да може да направи правилно заключение.
Според Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“, санкцията за такава нелоялна търговска практика може да бъде между 50 хил. и 70 хил. лева за първото нарушение.
Въпреки това, експертите по потребителска защита уточняват, че редът за налагане на такива санкции е малко по-сложен. Според закона, председателят на Комисията за защита на потребителите трябва първо да издаде заповед, с която обявява конкретната търговска практика за нелоялна и забранява да се прилага.
След това може да се наложи глоба чрез административен акт, който обаче ресторантът може да обжалва. Заповедта за забраната, обаче, не е обжалваема, и ако бъде издадена, това означава, че занапред цените няма да могат да се обявяват за 100 грама, а само за цяла порция.
Представители на бранша като Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията и Марин Сотиров от Сдружението на заведенията в България също се включиха в разискването и изразиха опасенията си от отрицателната пропаганда срещу българския туризъм.
Нещо повече, предложиха съдебно разследване на идентичността на човека, който е отправил жалбата във фейсбук, за да се установи дали е било налице злонамерено действие или дезинформация, пишат от 24часа.бг.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: