Ракът победи златното момиче на българския фолклор
18-годишната Цвета Страхилова издъхна в столична болница, след като в продължение на месеци водеше тежка битка с левкемията, съобщи България Днес
Съдбата на младото момиче трогна мнозина и беше организирана мащабна благотворителна кампания за набиране на средства. Благодарение на помощта на хората през юли м.г. тя започна лечение в клиника в Германия, а впоследствие ѝ бе извършена трансплантация на костен мозък.
Момичето от Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Граовче“ в Перник беше световна, европейска и балканска шампионка по фолклор и имаше над 50 златни медала.
Не изпускай тези оферти:
Ники Кънчев разтърси мрежата преди време с публикация във Facebook. В нея известният водещ разказва жестоката истина за талантливата Цвета Страхилова – болна от рак на кръвта, остра лимфобна левкевмия.
И нейната сестричка – Деси, готова да й дари костен мозък. Тогава цял перник и цяла България се обединиха, за да дадат шанс на едно младо и талантливо момиче. Днешният пост на известния телевизионен водещ обаче разтърси всички – Цвети си е отишла от този свят…
Ники Кънчев: Пиша и плача. Господи, Господи, и ние си мислим, че имаме проблеми!
„Тъжно, тъжно, тъжно.
Застигна ме черната вест, че ей това Слънце, Цвети Страхилова от Перник си е тръгнала от нашия свят. Цвети е загубила дългата борба с рака.
Това е момичето, което обедини цял Перник, цяла България и миналата година на стадиона в града на 23 юни организирахме голям концерт в нейна подкрепа. Стекоха се хиляди и протегнаха ръка това момиче да живее. хиляди непознати помогнаха на Цвети, а Перник застана като щит зад своето дете.
България се трогна от историята й, защото по-малката й сестричка Деси реши да й дари костен мозък. След лечение в Германия нещата за Цвети видимо се подобриха. Даже тази година на 8 юни тя пя заедно с децата от ансамбъл „Граовче“ на детския фестивал „Арлекин“. Тогава през сълзи Цвети благодари на всички за помощта.
Да, ама не. Ракът не прощава. Ракът дебне зад ъгъла.
Взе си едно българско дете.
Едно малко Слънце.
Почивай в мир, дете!“
Още скръбни вести:
Почина проф. Тодор Бояджиев – дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, съобщи пресцентърът на висшето училище.
Проф. Тодор Бояджиев беше изтъкнат учен езиковед, чийто професионален и научен път остави ярка следа във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, отбелязват от СУ.
Тодор Бояджиев е роден през 1931 г. и завършва специалността „Българска филология“ в Софийския университет през 1955 г. През 1960 г. става асистент в Катедрата по български език. Специализира в Прага в периода 1967-1968 г. Професионалният му път е тясно свързан със Софийския университет, където води лекционни курсове по българска диалектология и съвременен български книжовен език. Работил е и в университетите в Шумен, Пловдив, Велико Търново, Москва и Хамбург, както и в Института за български език при БАН. Тодор Бояджиев е дългогодишен ръководител на Катедрата по български език, зам.-декан и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, както и директор на Института за български език. През 1989 г. е избран за член-кореспондент на БАН.
Най-значимите научни приноси на Тодор Бояджиев са в областта на българската диалектология, фонетиката и фонологията. Той е автор на множество учебници и помагала по български език. Дългогодишен главен редактор е на списанието „Български език и литература“.
„Проф. Тодор Бояджиев беше неуморен изследовател, отдаден на българския език, уважаван учен с широка ерудиция и будна съвест, вдъхновяващ и обичан учител, достоен продължител на делото на строителите на българското езикознание. Поклон пред светлата му памет!“, се казва в съболезнованието от академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.