На 20 декември Православната ни църква чества Игнажден. Имен ден празнуват всички, които носят красивите имена Игнат, Игната и техните производни: Игнатий, Игно, Игньо, Иго, Игон, Ига, Ина, Инна, Игнатка, Игне, Искра, Искрен, Игнасия, Игнасио, Агна, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена.
Има множество поверия, които са свързани с този празник. През този ден не трябва да даваме нищо назаем, така ще запазим плодородието в нашето семейство.
Младите и нераждали жени не трябва да работят, така ще могат да родят по-лесно. Това се отнася към вярването, че на този ден са започнали родилните мъки на Богородица.
Спрямо това какво ще бъде времето през този ден, ще се познае и какъв месец април ни очаква. Вярвания сочат, че ако времето е ясно, то през април ще настъпи суша, ако вали дъжд, то плодородие и дъждове ще обсипят и месец април.
Ако на Игнажден и на Коледа вали сняг, това е добра поличба, сочат още обичаите.
За да не напусне берекетът дома в този ден не трябва да се изнасят от него жар, огън или сол. По време на ядене не се става от трапезата, защото се вярва, че кокошките ще спрат да мътят.
За да не бие градушка, в този ден не се вари боб, за да не ни сполети болест, в този ден не перем.
Има поверие, че който пръв влезе в дома ни на този ден, такъв ще ни бъде късмета през новата година.
За здраве, берекет и късмет ни съветват да приготвим ястия, които ще спомогнат да ни върви и всичко да е наред. Споделяме две рецепти:
Как да си направим царевична питка за Игнажден? Продукти 45 грама прясна мая, 1 чаена лъжица захар, обикновено брашно – 300 грама, фино царевично брашно – 300 грама, 2 чаени лъжици сол.
Разтваряме маята в топла вода, добавяме и захарта. После сипваме двата вида брашно в голяма купа, към тях добавяме солта и разтворената вече мая. Хубаво запретваме ръкави и замесваме тестото. Когато втаса, го прехвърляме на кухненския плот, който предварително сме поръсили с брашно.
Месим 3 – 4 минути Разделяме тестото на половина и оформяме две кръгли питки. Поръсваме ги с брашно, прехвърляме в тава намазана с масло, покриваме с кърпа и оставяме да бухнат за половин час.
Загряваме фурната предварително, оставяме да се пекат за 30 минути, трябва да започнат да кънтят на кухо.
Приготвяме и вкусна бобена салата, за нея ни трябват 4 шепи шарен боб, 3 – 4 броя кисели краставици, един голям стрък праз, две глави лук, една люта чушка, две печени червени чушки.
Правим и заливка с две скилидки чесън, 3 – 4 супени лъжици оцет, една чаена лъжичка чубрица, една чаена лъжичка джоджен, е чаена лъжичка сух магданоз, една чаена лъжичка сол, седем – осем чаени лъжички олио и 3 -4 супени лъжици лютеница.
Какво правим? Запичаме лука, сваряваме боба, смесваме заедно с киселите краставички на колелца, нарязваме и прибавяме печените чушки и праза. Смесваме всички подправки и оставяме да престоят 10 минути, после заливаме с дресинга готовата салата.
Припомняме, че на трапезата за Игнажден всички ястия трябва да бъдат постни – прави се пита с мая, но без украса, добавя се варена царевица на масата, жито, просо, картофи, булгур, боб, зеле.
За здраве и берекет се месят колачета.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: