Вижте повече оферти от нашите рекламодатели:
Повечето жени не знаят какво очаква тялото им след раждането.
Тялото ви току-що е преминало през предизвикателно преживяване и е вероятно да почувствате болка. Възстановяването ще отнеме известно време, така че се уверете, че приемате нещата бавно и говорете с акушерката или лекаря си, ако имате някакви притеснения.
Това са често срещани проблеми, които може да имате през първите седмици и месеци след раждането.
Бебешки блус
Вероятно ще се чувствате доста емоционални известно време след раждането. Може също така да изпитате „бебешки блус“, който ви кара да се чувствате тревожни, слаби, раздразнителни или да искате да плачете без видима причина. Всички тези симптоми са нормални и обикновено продължават само няколко дни. Опитайте се да се грижите както за себе си, така и за новото си бебе и не се страхувайте да потърсите помощ, ако се чувствате претоварени, тревожни или депресирани повече от две седмици, съобщава tommys.org .
Болката
Може да имате болки в корема и спазми след раждането. Това е така, защото матката ви се свива и се връща към нормалния си размер.
Тези болки обикновено продължават 2 или 3 дни след вагинално раждане, но може да продължат малко по-дълго, ако сте имали асистирано раждане, например. Може да се почувствате малко по-зле, когато кърмите. Обикновени болкоуспокояващи като парацетамол или ибупрофен могат да помогнат.
кървене
Ще кървите от вагината си след вагинално раждане или ако сте имали цезарово сечение и кървенето ще бъде силно в началото. Това ще продължи около 40 дни и постепенно ще стане кафеникаво и ще намалее, докато най-накрая спре.
Използвайте мрежести подложки през първите 6 седмици след раждането. Не използвайте тампони, тъй като те могат да увеличат шансовете ви да получите инфекция.
Свържете се с Вашия лекар, ако губите кръв в големи съсиреци или трябва да сменяте подложките на всеки час или повече.
Хемороиди и запек
Не сте сами, ако сте малко притеснени за първото си изпражнение след раждането. Много жени са загрижени за това, особено ако имат шевове. Възможно е дори да нямате изпражнения няколко дни след раждането. Важно е обаче да се отпуснете, защото шансовете да се скъсат шевовете и раната да се отвори от ходене до тоалетната са минимални.
Важно е да не задържате изпражненията, което може да се случи доста често след раждането и може да доведе до запек. Освен това се опитайте да не се напрягате, тъй като това може да създаде проблем с хемороидите. Опитайте се да пиете много вода и да ядете храни с високо съдържание на фибри, като пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнест или пълнозърнест хляб и зърнени храни. Ако все още се борите, вашата акушерка или лекар може да ви даде лаксативи.
Уведомете акушерката си, ако почувствате болка или парене във или около вагината, или ако забележите неприятна миризма, тъй като това може да е признак на инфекция.
Търновка твърди, че е преборила онкологично заболяване с домашно приготвен сироп от алое
Ако имате болка или сърбеж около ануса или кървене, когато се изхождате, може да имате хемороиди. Това са бучки в и около ануса, които често излизат поради напрежението по време на вагинално раждане. Може да ви помогне и крем против хемороиди, а упражненията за тазово дъно са добра профилактика.
Инконтиненция
Някои жени могат да изпускат урина (известно като уринарна инконтиненция) след раждане. Това е по-вероятно, ако сте имали вагинално раждане, но някои жени, които са имали цезарово сечение, също могат да преживеят същото.
По-вероятно е да имате инконтиненция, ако сте имали проблеми с контрола на пикочния мехур по време на бременност, ако сте имали продължително раждане или асистирано раждане.
Може да помогне за:
– правете упражнения за тазовото дъно
– намалете приема на кофеин
– избягвате пикантни и кисели храни
– пиете 6 до 8 чаши течности на ден, но не повече (много хора с уринарна инконтиненция избягват да пият течности, но това влошава намаляването на капацитета на пикочния мехур)
– откажете пушенето
– избягвате да вдигате тежки неща
Може също да помогне да се опитате да отслабнете бавно. Това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи след бебето и няма бързане. Не забравяйте, че тялото ви се нуждае от време, за да се възстанови.
Някои жени може също да имат проблеми с контрола на червата (известни като анална или чревна инконтиненция).
Не се срамувайте да говорите с вашата акушерка, гинеколог или личен лекар за проблеми с инконтиненцията. Те могат да ви помогнат да получите правилната грижа, като обучение на пикочния мехур и червата, физиотерапия или операция, ако е необходимо.
Освен това има много приложения за контрол на тазовото дъно и пикочния мехур, които можете да изтеглите, за да ви напомнят да правите упражнения за тазовото дъно.
Обилно изпотяване
Някои жени изпитват нощно изпотяване или горещи вълни след раждане. Това може да се дължи на хормонални промени, тъй като тялото ви свиква да не сте бременна повече. Това също може да бъде начин на тялото ви да се отърве от част от излишната течност, която сте носили по време на бременност.
Според проучване от 2013 г. нощното изпотяване след раждането е най-лошо 2 седмици след раждането. След това трябва постепенно да намалява.
Изпотяването след раждане е естествено, но повишеното изпотяване може да е признак и за други здравословни проблеми като тревожност или свръхактивна щитовидна жлеза. Ако се потите и имате висока температура, това може да е признак на инфекция.
Диастаза
Diastasis recti е, когато двата мускула, които преминават през средата на корема, се разделят по време на бременност.
Това се случва, защото матката ви натиска мускулите, което ги прави по-дълги и по-слаби. Мускулите обикновено ще се върнат към нормалното си състояние, когато бебето ви навърши 8 седмици. Ако разликата все още е очевидна в този момент, посетете вашия личен лекар, тъй като може да причинява проблеми с гърба. Те могат да ви насочат към физиотерапевт, който ще ви даде някои специфични упражнения.
Разбра се причината за убийството на Иван Владимиров-Нелепо е!
Редовните упражнения за тазовото дъно могат да помогнат за намаляване на размера на празнината между стомашните мускули. Също така е важно да стоите прави и да сте наясно с стойката си.
Пигментация на кожата
Може да сте забелязали някои по-тъмни петна по кожата си, докато сте били бременна. Пигментацията на кожата (мелазма) може да бъде следствие от хормонални промени по време на бременност. Това е по-често при жени с по-тъмен тип кожа и по-рядко при светла или много тъмна кожа.
Пигментацията на кожата, свързана с бременността, обикновено изчезва от само себе си в рамките на една година. Използването на слънцезащитен крем с висок фактор може да помогне.
Понякога пигментацията на кожата може да бъде свързана с хормонални контрацептиви (като хапчета) или други лекарства. Говорете с личния си лекар, ако имате някакви притеснения, пише порталът tommys .
анемия
Анемията е състояние на кръвта, което се развива, когато нямате достатъчно червени кръвни клетки. Червените кръвни клетки съдържат хемоглобин, който е протеин, който пренася кислород в тялото ви. Когато нямате достатъчно червени кръвни клетки, това може да ви накара да се чувствате изключително уморени, слаби и да се задъхвате. Някои жени имат анемия по време на бременност.
Чувството за умора е нормално след раждане, но ако се чувствате много уморени през цялото време, може да имате желязодефицитна анемия.
Може да помогне да се ядат повече храни, богати на желязо, като: –
– тъмнозелени листни зеленчуци
– зърнени храни и хляб с допълнително желязо в тях
– месо
– бобови култури (боб, грах и леща).
Безопасно е да кърмите, ако имате анемия. Можете също така безопасно да приемате витаминни добавки, докато кърмите, стига да не приемате повече от препоръчителната или предписаната доза.
Анемията може да повлияе на производството на мляко. Това може да затрудни кърменето при някои жени, но не при всички.
Вагинални промени
Когато раждате вагинално, входът на влагалището се разтяга, за да позволи на бебето да излезе. Това може да направи вагината ви синя и подута. Това е нормално и трябва да отшуми след няколко дни. Но вашата вагина вероятно няма да се върне към формата си преди раждането. Упражненията за тазовото дъно могат да помогнат за тонизиране на вагиналните мускули.
Може също да имате проблеми с вагиналната сухота. Някои изследвания показват, че може да е по-лошо за жените, които кърмят, защото имат по-ниски нива на естроген (женския полов хормон). Отново, това трябва да се подобри с времето или когато спрете да кърмите.
Вагиналните промени също могат да повлияят на сексуалния ви живот (когато сте физически и емоционално готови да започнете отново да правите секс).
Промени в размера на крака
Много жени изпитват подуване по време на бременност, особено на краката, глезените, пръстите на краката и стъпалата. Това подуване ще спадне след раждането. Въпреки това, някои жени съобщават, че размерът на обувките им се е променил за постоянно след раждането.
Моята история със семеен мъж продължи 15 години, но завърши с изненадващ финал!!
Някои изследвания показват, че бременността може трайно да увеличи дължината и ширината на краката на жената. Това може да се дължи на допълнителното тегло, което жените носят по време на бременност, което оказва допълнителен натиск върху краката. Освен това бременните жени произвеждат хормони, които увеличават разхлабването на ставите и връзките, което прави структурата на краката по-мека.
Косопад
Повечето жени губят около 100 косъма всеки ден. Поради промените в хормоните жените губят много по-малко коса по време на бременност. В резултат на това много жени забелязват, че косата им е по-дебела.
След бременност обаче косата отново започва да пада. Това е известно като следродилна загуба на коса или „телогенен ефлувиум“. Изследванията показват, че това може да се случи около 2 до 4 месеца след раждането. Ако това се случи с вас, може да го забележите повече по линията на косата в горната част на челото.
Косопадът след раждане е често срещан, но може да бъде шокиращ. Освен това разбираемо може да повлияе на увереността на някои жени.
Важно е да запомните, че загубата на коса след раждане е временна, така че след определен период от време косата трябва да започне да расте отново. Някои изследвания показват, че косопадът рядко продължава след 15 месеца след раждането на бебето.
Има много шампоани на пазара, които обещават да помогнат при загуба на коса след раждане, но няма достатъчно доказателства, които да докажат, че работят.
Има причини за временна загуба на коса, включително стрес, заболяване или недостиг на желязо. Говорете с личния си лекар, ако се притеснявате за загуба на коса (например, ако косата ви излиза на бучки или ако имате големи плешиви петна).
Проблеми със зъбите
Хормоналните промени по време на бременност могат да направят венците ви по-чувствителни, което води до възпаление и кървене. Ако сте имали тежко сутрешно гадене, киселинността може да е увредила зъбите ви.
Много жени имат проблеми със зъбите след раждането. Много е лесно да отложите посещението при зъболекар след раждането, но вашият зъболекар може да помогне при лечението на заболяване на венците и да предотврати по-нататъшни проблеми.
Проблеми със зрението
След бременността може да се наблюдава временна загуба на способността за визуално фокусиране (акомодация).
Освен това, заедно с нефокусирано зрение, някои жени могат да изпитат следните проблеми със зрението дори година след раждането:
– Проблясъци на светлина
– Светли петна
– Сляпо петно
– Двойно виждане
– Смяна на диоптри
Ако получите някой от тези симптоми, трябва да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро. Симптомите може да показват сериозен здравословен проблем.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: