Освен на България, въздушните сили на Испания оказваха охрана на небето също така на Литва и Естония
Руски самолети са доближили въздушното пространство на България на два пъти през февруари и март.
Това заявиха от Министерството на отбраната на Испания, което обяви за приключила тазгодишната си кампания по Air policing в рамките на НАТО.
Както е известно, в началото на тази година България беше една от страните, които приеха испански изтребители, заедно с които нашите ВВС охраняваха въздушното пространство на страната ни, съобщава Марица.
Не изпускай тези оферти:
Освен на България, въздушните сили на Испания оказваха охрана на небето също така на Литва и Естония. От военното ведомство на иберийското кралство поясниха, че са били констатирани общо 38 случая, при които руски самолети са доближили границите на тези три държави, които са част от т.нар. Източен фланг на НАТО.
От испанските ВВС признаха, че най-натоварено е било в Литва, където на 34 пъти е трябвало да пресрещат руски самолети, наближили въздушното пространство на балтийската държава.
В България и Естония, от друга страна, е било най-спокойно, тъй като там испанските пилоти е трябвало да реагират на два пъти за приближаващи руски самолети.
Най-спокойно премина мисията ни в България, които нашите ВВС посетиха за първи път, за да подпомогнат с охраната на небето над Черно море. Там, между февруари и март, испанските пилоти реализираха едва два случая на пресрещане на самолети на Руската федерация, съобщи военното министерство на Испания, цитирано от 20minutos.
До няколко седмици Италия ще поеме командването на многонационалната бойна група, която ще бъде разположена на наша територия. Тя е част от четирите нови батальона, които НАТО разполага по Източния си фланг, разкри „Нова телевизия“.
Военни сили от различни националности и под италианско командване съвсем скоро ще подпомагат сигурността ни.
„Нормалният състав на такава група е между 800 и 1 000 души, с всички възможни въоръжения, които са необходими за самостоятелни действия на такава тактическа група. Тя е под командването на НАТО”, посочи военният експерт Велизар Шаламанов.
„Допълнително към България и Италия ще бъдат привлечени Черна гора, Албания, САЩ, Гърция, Турция ще действа от нейната територия”, коментира служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.
„Най-важният елемент, е че тази многонационална бойна група разполага с всички средства за командване, управление и разузнаване”, каза още Шаламанов.
Преди няколко месеца НАТО реши да разположи допълнителни бойни групи на няколко точки по Източния си фланг с цел той да бъде подсилен.
„Нека не забравяме, че тази батальонна бойна група идва малко късно, в сравнение с тези в трите балтийски държави и в Полша. Очакването е много бързо да се върви и към предно разполагане на многонационална бригада”, уточни още военният експерт.
И макар пряка заплаха за страната ни в момента да няма, има редица рискове. „Всеки един сигнал, който постъпва при нас, се анализира много внимателно. Безпокойството, разбира се, живее във всички нас”, смята вицепрезидентът Илияна Йотова.
Нуждата от многонационалните бойни групи експертите виждат още повече след обявената частична мобилизация от президента на Руската федерация Владимир Путин и заплахата за използване на ядрени оръжия.
„Никой не би могъл да предскаже до каква ескалация би могло да се стигне, при положение, че някой първи използва, макар и така нареченото тактическо ядрено оръжие, защото със сигурност ще има ответна реакция. Не е тайна, че Пентагонът и САЩ имат разработени планове за случаи на превеждане в най-висока степен на бойна готовност на руските ядрени сили”, обясни ген. Димо Гяуров.
Дойде времето за подписване на новите декларации между ЕС и НАТО, заяви генсекът на Североатлантическия съюз Йенс Столтенберг по време на срещите в понеделник с ръководителката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен в Брюксел.
„Сътрудничеството между НАТО и ЕС допринася за сигурността и стабилността, ето защо вярваме, че е време да се споразумеем за нова съвместна декларация за развитие на партньорството“, написа Столтенберг в Twitter.
Съвместната декларация на ЕС и НАТО трябваше да бъде подписана още през 2021 г., но това не се случи по неизвестни причини.
Това лято ЕС заяви, че очаква напредък в преговорите между алианса и НАТО по нова съвместна декларация за сътрудничество след одобрението на европейската отбранителна стратегия „Стратегически компас“ и приемането на нова стратегическа концепция за алианса на срещата на върха в Мадрид през юни тази година.
Трябва да се отбележи, че новата европейска стратегия предвижда създаването на сили на ЕС за бързо реагиране, които могат да действат автономно от НАТО. В същото време представителите на ЕС подчертават, че НАТО остава основната организация за гарантиране на сигурността на Европа.
Според европейски източници новата съвместна декларация на ЕС и НАТО ще трябва да отразява „геополитическия контекст“, нови и съществуващи области на сътрудничество, включително киберсигурността, космическата сигурност, злонамерените технологии, въздействието на климатичните изменения върху сигурността, борбата с дезинформация и намеса във вътрешните работи, сътрудничество в планирането на отбраната, пише БГНЕС.