
Новият шеф на НАП Борис Михайлов е разпоредил щателна проверка на фирмите за провиотици на Петкови и безглутеновата сладкарница „Амели“ на Линда в центъра на София, пише Plovdiv-online.
„ПроВиотик“-ът ще е обект на масирана инспекция заради съмнения за злоупотреби с европейски средства, сигнал за това Plovdiv-online изпрати до европейския главен прокурор Лаура Кьовеши на 20 март 2022 г.
Данъчните ще се фокусират върху отчетите на фирмата, платените данъци и върху получените 381 187 лв. по „Процедура BG16RFOP002-1.002 Подкрепа за разработване на иновации от стартиращи предприятия“ от страна на компанията.
Сумата е от еврофондове и е отпусната за иновативна разработка на провиотик за деца, като обаче такъв съществува отдавна и няма никаква причина да бъде финансиран с парите на европейските данъкоплатци като иновативен продукт.
Не изпускай тези оферти:
Още новини от НАП:
НАП: Доста от стоките, които се влагат в жилищното строителство, са обект на измами с ДДС
Не всички в строителния сектор са рискови. Целта ни е да разграничим тези, които умишлено не изпълняват законодателството, онези, които го правят от незнание, неглижиране или по други причини, и останалата по-голяма част – която е изрядна. Но се концентрираме върху всяка от групите, включително и върху спазващите, за да не минат и те в другата категория – на неспазващите.
Това казва в разгара на най-активния за строителни бранш сезон Николай Петков, директор на дирекция „Управление на риска“ в Национална агенция за приходите, в публикуван на официалната Facebook страница на Агенцията подкаст от поредицата „Данъците/Осигуряването, без които не можем“.
Той пояснява, че не само НАП, но и повечето данъчни администрации в света приоритизират този отрасъл като един от най-важните и посочва какви са причините. „Строителството е обемен бранш и произвежда продукт на висока стойност. Това е сложно производство – в него са въвлечени много хора с различни специалности, много материали. В някои от нашите анализи установихме, че доста от стоките, които се влагат в жилищното строителство, са обект на измами с ДДС. Затова при извършването на покупко-продажбата възникват множество рискове както за фирмата, така и за клиентите, в крайна сметка – и за бюджета“, посочва Петков.
За да намали щетата за фиска, НАП прави ежегодни оценки на сектора и прилага разнородни мерки за насърчаване на доброволното спазване и контролни действия. „Използваме различни инструменти, включително и извън дадените ни от закона проверки, ревизии и т.н. Това са комуникационни кампании, писма, подкасти, за да се обърнем към тези, които са или на границата на неспазването, или са коректни като данъкоплатци. За тези, чиято цел е да не спазват законодателството, единствената възможност е да приложим закона такъв, какъвто е“, завършва Николай Петков.