Ако някога сте гледали зеленчуци на село или в градината, сигурно знаете, колко е подвластна реколтата на атмосферните условия и вредителите.
Именно те, ниските добиви и лошото развитие на реколтата принуждават градинарите през лятото да се обърнат към химията и пестицидите.
Но се оказва, че много проблеми в градината могат да бъдат избегнати с прости, познати и естествени продукти като чесън, кисело мляко, горчица, както и сол и захар.
Именно тях са използвали градинарите преди появата на синтетичните средства. Нека да разберем как и в какви случаи можете да ги използвате в градината, за да увеличите добивите и да се отървете от вредителите.
Чесънът увеличава добивите от картофи и предотвратява картофената мана
Всички градинари „с опит“ прекопават от време на време картофите. Благодарение на това може предварително да се разбере каква ще бъде реколтата през есента. Ако ви се струва, че не е много голяма, опитайте следния метод следващата година: в 10 л вода добавете 1 кг натрошен чесън.
В получения разтвор на чесън се поставя посадъчният материал за една нощ (около 9 часа). По този начин вие не само дезинфекцирате семената, но и стимулирате растежа на растението. Проверено: след такъв прост трик производителността се увеличава с поне една трета!
Друга голяма особеност на чесъна е контролът на вредителите. Защо да чакате първите признаци на маната върху доматите, ако изобщо може да я предотвратите? 50 гр. натрошен чесън се добавят към кофа с вода. С получената смес се напръскват листа от домати. Чесънът може успешно да бъде заменен с ферментирало кисело мляко в съотношение 1 литър на кофа вода.
Сол за цвеклото и против фитофтороза
Забелязали ли сте, че корените на цвеклото наподобяват по-скоро репички? Дребното и несладко цвекло не е причина да купувате химия от магазина. Пригответе солен разтвор: 50 грама сол се добавят в кофа с вода. Използва се обикновена трапезна сол.
С този разтвор се подхранва цвеклото, но не по обичайния начин – под корена, а на разстояние от 10 см от грудките. Имайте предвид, че такова поливане се прави, ако цвеклото е оформило поне 8 големи листа!
Допълнително предимство на солта е способността да препятства фитофторозата. Забелязали сте първите ѝ признаци на доматените растения? Не бързайте да купувате средства за борба с гъбичките. За да запазите реколтата, просто трябва да ускорите техния растеж.
За това ще помогне най-обикновена сол. Може да ускорите узряването на плодовете за сметка на падането на листата. Разтворете 100 гр. сол в 1 литър вода, за да се образува концентриран разтвор.
Напръскайте със сместа листата на доматите. След известно време те ще пожълтеят и ще паднат, а цялата сила на растението ще отиде в узряването на плода. Между другото, тънък слой сол върху доматите ще ги спаси от по-нататъшно увреждане вследствие на фитофторозата.
Захар срещу зелевата пеперуда
Със зелевата пеперуда трябва да се борим по специален начин. Направете гъст захарен сироп, но така, че да стане лепкав, без да се карамелизира. Насипете сиропа в чинийки и ги поставете по периметъра на лехите, където където е засадено зелето.
В допълнение, добавете щипка суха мая във всяка чиния. След известно време започва процесът на ферментация, чиято миризма ще привлече зелевите пеперуди. Вредителите ще кацнат в чинийките, привлечени от аромата, и ще останат там, тъй като просто ще залепнат за захарния сироп.
© Jemchyjinka.ru Источник: https://jemchyjinka.ru/2019/03/30/kefir-sahar-sol-i-chesnok-s-uspehom-zamenyat-himiyu-na-ogorode/