Българи, дошли на посещение и пазаруване в Одрин със собствените си автомобили или с организирани автобуси, се надпреварват да пазаруват по улиците на града. Те едва смогват да закарат пазарските колички до превозните си средства.
Българските туристи продължават да намират изгодни стоки и купуват различни продукти като сирена, зеленчуци, перилни препарати и дрехи.
Не изпускай тези оферти:
Нерядко нашенци се състезават в близките малки улички на града, за да стигнат по-бързо до возилата си и да разтоварят покупките, преди да се втурнат към повторно пазаруване.
Търговците продължават да са доволни от тази ситуация.
Облекчение за българите са множеството надписи, табели и дори билбордове на родния ни език, които улесняват значително пазаруването.
Фаик Макак, който е дошъл в Одрин от Стара Загора, говори пред турската агенция Демирорен. „Слава Богу, цените все още са добри, много са достъпни.“ Той допълва, че до момента е похарчил 5 хиляди турски лири (538 лв.) и ще продължи с шопинга.
Макак сподели: „Купуваме дори бутилирана вода, защото е много изгодна и няма проблем да я пренесем през границата.
Хубаво е, че на петъчния пазар можем спокойно да се пазарим. Слава Богу, можем да задоволим всичките си нужди по-изгодно, отколкото в България. Сега ще се отбием и на пазара, там ще видим какво още можем да намерим на добра цена.“
Собственикът на фурна в града Ерол Джейлан сподели: „Българските граждани харесват нашия хляб повече от този в страната си. Има такива, които идват тук, за да си купят хляб дори за седмица.”
Търговецът на петъчния пазар Улус – Мурат Карачимен, заяви пред агенцията Ихляс Хабер: „Освен от България, имаме много туристи и от Украйна, Русия, Молдова и Беларус.
Те купуват всякакви млечни продукти, както и маслини. Но Българите пазаруват масово всякакви продукти, за които се сетите, в големи количества. Ето защо те са ни най-добрите клиенти.
Благодарение на тях ние съществуваме. Покупателната възможност на турските граждани намаля драстично в последните месеци. Сега зареждаме предимно стоки, които са търсени от българите.”
Хиляди български граждани в последно време всяка сряда масово се стичат за пазаруване в град Къркларели. Градът, който е център на едноименна област, се намира в подножието на Странджа планина. Магистрален път свързва Къркларели с ГКПП Дерекьой/Малко Търново на границата с България.
По данни на информационна агенция Ихляс хабер ажансъ Къркларели се е превърнал в новият шопинг-център за българските граждани след град Одрин, който се намира близо до другия ГКПП Капъкуле/Капитан Андреево, предаде БТА.
Всяка сряда, с автобуси или с лични автомобили, български граждани пристигат в града. Огромният пазар на открито, който се организира всяка сряда, предлага стоки от всякакъв вид – храни, плодове ,зеленчуци, конфекция, домашни потреби и др., отбелязва агенцията.
Особено доволни са местните търговци. „Комшиите българи сега идват в нашия град много повече от преди. Привлича ги най-вече пазарът. Освен това, посещават ресторантите, и това е много полезно за нас, търговците. Ако не са българите, ще ни е много трудно, да не кажа невъзможно, да преживяваме.
Покупателната стойност на лева е много висока, освен това при нас им е много по-евтино. Възможността да посещават Турция само с лични карти също е голямо улеснение“, разказва Илкер Чалък, собственик на магазин.