За 1/4 с увеличението между 100 и 200 лв.
69% са „стари“ пенсии – отпуснати преди 2007 г.
894 249 пенсионери получиха увеличение на пенсиите след преизчислението от 1 октомври. То се направи за първи път по т.нар. модифицирано швейцарско правило, но само за тези от трудова дейност.
След като то се приложи, се оказа, че вдига пенсиите на още 194 хил. души. Първоначално беше заложено увеличението да засегне само около 715 хил. души.
Сега пенсиите за трудова дейност са 1 974 973. Това означава, че 45,3% от пенсионерите получават по-голяма сума, съобщиха от Националния осигурителен институт (НОИ).
Не изпускай тези оферти:
Средният размер на увеличените пенсии през септември беше 813,84 лв. С преизчислението той стана 937,55 лв. Това е увеличение със 123,71 лв., или с 15,2%.
Най-много са увеличените пенсии, които са отпуснати преди 2007 г.- 557 830, или 69%. Причината е, че самото преизчисление имаше за цел да намали ножицата между старите и новите пенсии.
Най-голяма е групата на пенсионерите, които получават увеличение от 50 до 100 лв.
Това са 236 813 души.
224 485 пенсии са вдигнати с между 100 и 200 лв.
В диапазона от 10 до 50 лева увеличение има за 216 005 пенсионери.
Увеличение получиха пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване или трудова злополука и професионална болест. Тези за военна и гражданска инвалидност, както и вдовишки добавки от такъв вид пенсии.
Най-голямо е увеличението на старите пенсии отпреди 15 г., като средно те ще се вдигнат с над 10%. Тези, отпуснати преди 10-12 г., ще се вдигнат с между 5 и 8%.
1 080 724 души с пенсии за трудова дейност обаче не получиха никакво увеличение. Това са пенсионираните след 31.12. 2021 г. Преизчисление няма да има и за пенсиите, несвързани с трудова дейност – социалните за старост и за инвалидност, персоналните и др.
Най-голямата група без стотинка отгоре е на хората на минимални пенсии,
защото при много от тях действителният размер реално е по-нисък, но е приравнен към минималната. Тя през последните години се вдигаше изпреварващо и така и със сегашното преизчисление около 43% от възрастните няма да получат по-висока сума и остават на 467 лв.
Все пак над 164 хил. души от тази група с преизчислението успяха да прескочат минималната пенсия от 467 лв. Така на нея ще останат 806 хил., докато през юни са били 970 хил. души.
Много от пенсионерите не бяха разбрали дали имат увеличение на пенсиите. Причината е, че новото правило се прилага за пръв път и е непознато за хората.
От понеделник пенсионерите вече могат да видят преизчислените си пенсии на интернет страницата на НОИ. Те обаче са достъпни само за хората с ПИК. Поради засиления интерес и голямата натовареност на информационните системи
имаше затруднен достъп до справката
От НОИ имат и гореща телефонна линия за пенсионни консултации – стационарен телефонен номер 02 926 1111 и мобилен номер 0882 187 111 (от 8 до 16,30 ч всеки работен ден). Разпорежданията ще бъдат връчвани и при поискване в приемните на НОИ. Това може да стане и чрез лицензиран пощенски оператор с препоръчано писмо с обратна разписка.
Изплащането на пенсиите ще бъде по график – от 7 и 20 октомври. Преводите на сумите за октомврийските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 октомври.
Голям обрат с пенсиите предстои от 1 октомври. Това е датата, от която част от пенсиите ще бъдат преизчислени. Увеличението обаче не се отнася до всички възрастни хора. Повече пари ще вземат 1/3 от тях или – около 700 000 души.
След преизчисляването средната пенсия ще доближи 725 лв. и ще нарасне с малко повече от 8,5% спрямо септември 2022 г.
От 1 октомври ще се преизчисляват понсиите, свързани с трудова дейност – пенсии за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест, за военна инвалидност и за гражданска инвалидност, както и вдовишки добавки от такъв вид пенсии;
Преизчислени ще са още пенсиите, свързани с трудова дейност, размерите на които са изчислени въз основа на брутното трудово възнаграждение/осигурителния доход на лицата и имат определен индивидуален коефициент.
Също така нов размер ще има пенсиите, свързани с трудова дейност, отпуснати с начална дата до 31 декември 2021 г. включително.
На преизчисляване не подлежат пенсиите за трудова дейност, отпуснати с начална дата след 31.12.2021 г., както и пенсиите, несвързани с трудова дейност (социални пенсии за старост, социални пенсии за инвалидност, персонални пенсии и др.).
Преизчисляването се извършва служебно от Националния осигурителен институт (НОИ). Не е необходимо пенсионерите да подават заявления.
Националният осигурителен институт (НОИ) обнови официалната си интернет страница (www.nssi.bg), съобщиха от института.
Сайтът вече предоставя възможност за безпроблемен достъп от всички електронни устройства. Освен за влизане през компютър, са разработени версии за ползване през мобилни телефони и таблети, като дизайнът на всяка една от тях е съобразен с изискванията на съответното устройство. Осигурен е и достъп за хора със специфични потребности.
Съдържанието в обновения сайт на НОИ е организирано по удобен и прагматичен начин, с фокус върху основните групи потребители, като сервизната информация е групирана по логичен и лесно достъпен начин.
На началната страница са изведени най-посещаваните рубрики и е осигурен директен достъп до електронните услуги на института. В рубриката „Важно“ присъстват и други често ползвани страници, което гарантира добрата ориентация на потребителите и допълнително подобрява мобилността на платформата.