Сирната неделя, която кулминира с празника Сирни Заговезни, се случва след Месните заговезни. В този ден отбелязваме 7 седмици преди Великден. В различните региони на България се нарича и по други начини – Сирни поклади, Големи Заговезни, Неделя сиропустна.
Тази година се пада на 17 март което е в неделя
На следващия ден започва постът за Великден.
На първо място това е Денят на прошката
Посещаваме близки хора и семейство. Правилото е, че по-младите отиват при по-възрастните. Трябва да се целуне ръка и да се поиска прошка. Единият човек казва „Прощавай“, другия отговаря с „Простено да е“. Семейството се събира на вечеря, която трябва да е обилна, но без месо. Яде се сирене, тутманик, риба, орехи, тиква, мляко с ориз. Задължителна е бялата халва.
С нея се прави хамкане или люскане
Бабата закачва парче халва на червен конец от вълна. Той се връзва високо, а децата се нареждат около него и с ръце отзад се опитват да захапят халвата. Бабата клати конеца, а те се състезават кой ще е пръв.
Има и кукерски ритуал
Той се провежда в някои места на България под формата на кукерски игри. Кукерите си имат водач, който ги води. Той е техният цар. Той прави ритуално засяване на нивата. Другите кукери дрънкат с хлопки и звънци. Те носят царя. Обикалят по къщите и благославят семействата. Колкото по-страшни са кукерите и колкото по-шумни са, толкова повече бягат злите сили и духове от тях.
Това е последният ден, в който трябва да ядете животински храни
След това започват строгите пости за Великден. Не се яде нито месо, нито друга животинска храна. Забранено е да се вееслим, да играем, да правим сватби. По този начин се прочистват духа и тялото преди Въскресението Христово.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: