Можем ли с нови уреди да спестим от сметката за ток? Семейство с две малки деца сподели как ще се справи с бюджет под 200 лева за декември, при положение, че са на бойлер и се топлят изцяло на ток.
Красимир Тасков се нанася със семейството си в ново жилище. Избира да се отоплява на климатик. Според експертите това е най-изгодното решение.
„Важно е да се избере един модерен климатик, който успява с мощност под 1 киловат да отоплява едно нормално голямо помещение. Въпросът е че при покупка на този уред, трябва да се отделят някъде между 800 и 1200 лева, но със сигурност един модерен климатик, който е инверторен успява да икономиса някъде около 40-45 процента от сметката”, заяви експертът Йордан Вакъвчиев пред Нова тв.
А ето и какво прави Красимир, за да спести повече пари. „Ставам сутрин и преди да тръгна на работа намалям температурата. Например, ако за мен е нормално в стаята да е около 22 градуса, аз намалявам климатика до 17-16 градуса.
Не изпускай тези оферти:
Ако изключим уреда и навън е -15 градуса, стаята ще изстине и после трудно ще се стопли”, каза Красимир.
„Най-честата грешка, която допускат потребителите е да се приберат вкъщи на студено, да го пуснат на 28 градуса, с цел да го стопли бързо и тогава климатикът работи на максимална мощност, което не му позволява да мине в режим, който само да поддържа температурата.
Верният ход е да настроим климатика на по-ниска температура и през целия отоплителен сезон уредът да не се изключва”, каза още Вакъвчиев.
Същото се отнася и за конвекторните печки, които обаче харчат повече ток. „При конвектора има друг плюс. Дори навън да е -20 градуса, той няма да спре, както климатика. Малко по-скъпо е като отопление, но е по-комфортно. Също така е и тих”, поясни Красимир Тасков.
„Една конвекторна печка, която успява прецизно да следи температурата в стаята, става икономична, когато успее да достигне желаната от нас температура.
Тя се изключва и когато изстине помещението, се включва пак”, обясни Вакъвчиев. И по дневната, и по нощната тарифа, най-много пари се спестяват, когато използваме нови уреди. „Модерните съдомиялни машини спестяват много вода, тъй като с някъде около между 10 и 15 литра те измиват 40 съда.
Ако ги мием на ръка, ще изхабим около 5-6 пъти повече вода”, каза още Вакъвчиев. В дома на Красимир повечето уреди са нови. А той ги употребява, както съветват експертите. Пресмята, че за 70-те квадрата дом, с надеждна изолация, няма да плати повече от 200 лева за ток, за декември. И че няма да се налага да посяга към камината, завещана от предишните собственици.
Колкото и да не ви се вярва, оказва се, че през зимния отоплителен сезон, почти всички допускаме скандална грешка с климатика, която ни коства много пари.
Именно заради нея сметките ни за ток са много по-високи, които на завишените така или иначе цени на всички продукти и консумативи, може сериозно да натежи на бюджета ви.
Много от нас не обичат да четат инструкциите за употреба, където всъщност подробно е описана тази грешка, но тя е станала истинска масова практика сред българите.
Дoри и бaзoвитe мoдeли климaтици рaзпoлaгaт c oпциятa зa oпрeдeлянe пocoкaтa нa въздушнaтa cтруя – нaгoрe, нaдoлу или вcтрaни. Oбикнoвeнo нacтрoйвaмe cтруятa нaгoрe, ocoбeнo aкo климaтикът e мoнтирaн нaд лeглoтo, бюрoтo, дивaнa или мacaтa.
Прocтo иcкaмe дa избeгнeм дирeктния кoнтaкт c въздушнaтa cтруя. Нo тoвa e oгрoмнa грeшкa.
Тeмпeрaтурaтa нa въздухa в гoрнaтa чacт нa пoмeщeниeтo e нaй-виcoкa. Нacoчвaйки тoплaтa cтруя нa климaтикa нaгoрe, тeмпeрaтурaтa тaм cтaвa oщe пo-виcoкa. В рeзултaт нa тoвa, въздухът в дoлнaтa чacт нa пoмeщeниeтo cтaвa oщe пo-хлaдeн и пoдът у дoмa ocтaвa cтудeн.
Eкcпeртитe ca кaтeгoрични, чe въздушнaтa cтруя нa климaтикa винaги трябвa дa e нacoчeнa нaдoлу. Пo тoзи нaчин урeдът щe рaбoти пo-eфeктивнo, щe кoнcумирa пo-мaлкo eлeктрoeнeргия и пoдът нямa дa e cтудeн.
Когато климатикът е в режим на отопление първото и основно правило е да не го изключвате. Инверторната технология работи на принципа на разпределение на мощността, само тогава, когато е нужна.
Ето какви инструкции дават от vimax.bg:
През зимата климатикът не трябва да се изключва
Ако го изключите това което ще се получи е, че ще е необходима много повече енергия, за да може да компенсира получилата се температурна разлика. За това е по-добре да го оставите включен, така той ще поддържа зададената температура на ниски обороти и ще изразходва по-малко електроенергия.
Ако не искате климатикът да работи, но зимата все още не е свършила и може отново да стане студено, Ви препоръчваме да намалите зададената температура под тази в стаята без да изключвате климатика.
Така ако Ви стане студено просто вдигнете градусите и компресорът ще се включи, преди това климатикът ще работи поддържащо и ще консумира енергия по-малка от една крушка. Този начин на употреба може да Ви спести над 30% електричество.
Правилната температурна настройка за зимния период е между 22 и 25 градуса, като когато не сте в жилището е приета норма от 5 градуса надолу за поддържане на температурата.
Така когато се приберете температурната разлика няма да е голяма и ще изразходвате най-малко електроенергия. Което прави отоплението с климатик едно от най-икономичните, в сравнение с други отоплители на ток.
Не включвайте климатика на 30 градуса, така той ще работи непрекъснато и ще консумира много енергия, а това ще се отрази в сметките Ви за ток.
Задайте 25 градуса и 3-та степен на вентилатора
Климатичните технологии напреднаха много през последните години и може да сте спокойни, че климатикът Ви няма да работи на пълна мощност, когато сте го оставили на 18-20 градуса при напускане на дома.
Когато няма никой у дома настройката на вентилатора трябва да е автоматична (FAN –> AUTO). Когато се приберете включете вентилатора на 2-ра или 3-та степен за по-бързо затопляне. През нощта активирайте „Нощен режим“.
Препоръчително е въздушната струя да се насочи към пода: така първо ще се затопля най-студената част на стаята и топлината ще се разпредели много по-равномерно, издигайки се нагоре.
През зимата кондензът е по-обилен, водата изтича от външното тяло на климатика и може да доведе до проблеми, ако климатикът е монтиран на терасата Ви.
Най-доброто решение за справяне с външния конденз е поставянето на кондензна вана, в която водата се събира и се отвежда във водосточната тръба.
Задължително трябва да премахнете кондензната тръба от дъното на климатика през зимата, за да може водата да изтича от него. В противен случай дъното може да замръзне и да се стигне до повреда на климатика.
Специалисти от Българската асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ (БАОВК) апелират всички потребители да бъдат внимателни при избор на климатик, производител и изпълнител на монтажа и поддръжката на уредите. Причината за това са зачестилите сигнали от хора, жертва на несертифицирани фирми за работа с флорни и парникови газове, които предлагат нискокачествени продукти и услуги.
„Отоплението с климатици през този сезон е най-икономичният вариант за потребителите. Както се случва във всеки бранш, когато има голямо търсене на пазара се появяват множество фирми, които предлагат продукти и услуги.
Проблемът е, че голяма част от тях предлагат нискокачествени продукти без гаранции, некачествени монтажи и не могат да бъдат открити при опит за контакт, когато е възникнал проблем с предлагания от тях уред. Все повече потребители, жертва на такъв тип фирми се свързват с нас за съвет и повече информация“, коментира Петър Хетемов от Българска асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“.
Специалистите от бранша коментират още, че отоплението чрез климатични системи ще бъде на най-разумни и най-достъпни цени тази зима. Това е и най-бързото решение за потребителите да се премине от един вариант на отопление към друг.
Подходящи за отопление са инвенторните битови климатизатори, тип сплит системи, които се инсталират най-бързо, но в същото време са с високи параметри. Европейският съюз налага ежегодно на производителите да вдигат енергийните класове и параметрите на уредите, така че дори по-бюджетните уреди вече са с висок клас по отношение на енергоефективността.
„Разбира се, когато говорим за отопление, трябва да се търсят уреди, които са подходящи за това и издържат на по-ниска температура. Именно това е едно от нещата, на които трябва да се обръща внимание – при какви температурни диапазони работи уредът. Естествено трябва да се избират и производители, които имат традиции в производството на климатична техника, имат история и са популярни. Потребителите не трябва да се доверяват на производители, които нямат опит и традиции.
Това е важно от гледна точка на срока на експлоатация, на параметрите, които постигат уредите, начина на работа и не на последно място сервизното обслужване“, коментират още Петър Хетемов от БАОВК.
От Българска асоциация „Отопление, вентилация и климатизация“ посочват, че има два особено важни момента при покупка на климатик – откъде и откого ще бъде закупен той. За покупката на добър климатик потребителите биха могли да се информират лесно в интернет. Друг много важен момент обаче е, че след това уредът е обвързан с инсталатора и поддържащата фирма.
Дори да е закупен климатик с добри технически параметри, може да се появят проблеми в дългосрочен план с изпълнителя. Именно затова, основната препоръка на специалистите от бранша е потребителите да избират доказани фирми и внимателно да се информират за техния опит и сертификати за извършване на инсталация на климатична техника и работа с фреони.