Можем ли с нови уреди да спестим от сметката за ток? Семейство с две малки деца сподели как ще се справи с бюджет под 200 лева за декември, при положение, че са на бойлер и се топлят изцяло на ток.
Красимир Тасков се нанася със семейството си в ново жилище. Избира да се отоплява на климатик. Според експертите това е най-изгодното решение.
„Важно е да се избере един модерен климатик, който успява с мощност под 1 киловат да отоплява едно нормално голямо помещение. Въпросът е че при покупка на този уред, трябва да се отделят някъде между 800 и 1200 лева, но със сигурност един модерен климатик, който е инверторен успява да икономиса някъде около 40-45 процента от сметката”, заяви експертът Йордан Вакъвчиев пред Нова тв. А ето и какво прави Красимир, за да спести повече пари.
„Ставам сутрин и преди да тръгна на работа намалям температурата. Например, ако за мен е нормално в стаята да е около 22 градуса, аз намалявам климатика до 17-16 градуса. Ако изключим уреда и навън е -15 градуса, стаята ще изстине и после трудно ще се стопли”, каза Красимир.
Не изпускай тези оферти:
„Най-честата грешка, която допускат потребителите е да се приберат вкъщи на студено, да го пуснат на 28 градуса, с цел да го стопли бързо и тогава климатикът работи на максимална мощност, което не му позволява да мине в режим, който само да поддържа температурата.
Верният ход е да настроим климатика на по-ниска температура и през целия отоплителен сезон уредът да не се изключва”, каза още Вакъвчиев. Същото се отнася и за конвекторните печки, които обаче харчат повече ток.
„При конвектора има друг плюс. Дори навън да е -20 градуса, той няма да спре, както климатика.
Малко по-скъпо е като отопление, но е по-комфортно. Също така е и тих”, поясни Красимир Тасков.
„Една конвекторна печка, която успява прецизно да следи температурата в стаята, става икономична, когато успее да достигне желаната от нас температура. Тя се изключва и когато изстине помещението, се включва пак”, обясни Вакъвчиев. И по дневната, и по нощната тарифа, най-много пари се спестяват, когато използваме нови уреди.
„Модерните съдомиялни машини спестяват много вода, тъй като с някъде около между 10 и 15 литра те измиват 40 съда. Ако ги мием на ръка, ще изхабим около 5-6 пъти повече вода”, каза още Вакъвчиев. В дома на Красимир повечето уреди са нови. А той ги употребява, както съветват експертите.
Пресмята, че за 70-те квадрата дом, с надеждна изолация, няма да плати повече от 200 лева за ток, за декември. И че няма да се налага да посяга към камината, завещана от предишните собственици.
Още за климатика:
Климатичните уреди са безапелационен лидер по отношение на икономия, свързана с отопление. Днес климатиците са част от почти всеки дом. Множеството им предимства, сред които функционалността и удобството им, наред с високата енергийна ефективност за високия клас уреди в категорията, ги правят предпочитан избор за отопление.
Покупката и инсталирането на климатик у дома сами по себе си не са достатъчни условия за това да се радвате изгодно отопление. За факторите, от които зависи ефективното отопление с климатик, споделяме в следващите редове. Обобщаваме и някои полезни съвети, свързани с употребата му през зимата, които е добре да знаете.
Ефективно отопление с климатик – от какво зависи?
Подборът на уред, който в действителност да е ефективен от гледна точка на отопление спрямо разхода на електроенергия, зависи от няколко фактора. Сред тях с най-голямо значение са:
● Големината на помещението – изборът на климатик следва да се направи след оценка именно на показателя площ, в противен случай отоплението с него би било неефективно;
● Видът на жилището – има значение и дали ще се отоплява стая от къща, и/или апартамент, конструкционните особености на двата типа сгради имат значение;
● Изложението на жилището/стаята – друг, не по-малко важен фактор, който да вземете предвид;
● Наличието и/или липсата на изолация и дограма – те също влияят върху ефективността при отопление с климатик и свързаните с него разходи за електричество.
Не е вярно, че климатикът не може да ви стопли при твърде ниски външни температури
Съвременни климатични системи са изключително подобрени от гледна точка на функцоналност устройства. Твърденията, че при минус 20 градуса температура на въздуха навън климатикът ще спре да работи, са неверни.
От една страна, у нас рядко могат да бъдат отчетени такива стойности, от друга – дори и да бъдат отчетени, фреонът на климатика може да спре да се изправя при минус 40 градуса. С две думи, климатикът ще ви стопли, независимо колко студено е навън.
Студеното време по-скоро ще рефлектира върху сметките ви за ток – ако жилището ви не е добре изолирано, на климатика ще му се наложи да работи с повече мощност, за да ви стопли. По тази причина за ефективното отопление с климатик, а и всеки друг уред у дома, важно значение има качествената топлоизолация.
През зимата не бива да спирате климатика, дори и да не сте у дома
За оптималната работа на уреда, наред с гарантиране на икономичното отопление с него, не бива да изключвате уреда. Много потребители погрешно смятат, че с изключването на климатика, когато не са у дома, пестят. Това не е така, тъй като уредът консумира най-много електричество именно докато достигне зададената температура. Сами можете да заключите, че когато го изключите, температурата в стаята ще падне. Когато го включите отново, той ще трябва да работи на пълни обороти, за да достигне комфортната за вас стайна температура.
Когато климатикът само поддържа вече достигнатата температура на въздуха, той има нужда от много по-малко енергия. Най-ефективният начин да спестявате, докато няма никой у дома, е да намалите работната му температура с градус-два. Така можете да процедирате и през нощта.
Осигурявайте редовна поддръжка на климатика си
Другото най-важно нещо, което трябва да знаете като ползвател на климатик, е че климатиците се нуждаят от ежегодна профилактична поддръжка. Тази дейност се осъществява от специализирани технически екипи.
Обикновено услугата се предоставя от търговеца и/или негов партньор в областта. Независимо към услугите на кого ще се обърнете за годишната профилактика на климатика си, по-важното е да го правите.
Регулярната профилактика минимизира рисковете от поява на серозни повреди и гарантира изправността на системата. Това са фактори, които имат водеща роля, за да се възползваме максимално от удобствата на тези особено модерни и функционални уреди за отопление днес.