Законови промени премахват опасността граждани да бъдат търсени от НАП като длъжници, въпреки че отдавна са изплатили задълженията си към общински и държавни органи като местни данъци, такси и глоби, пише Агенция „Фокус„.
Парламентът задължи с промени в ДОПК общините и държавните ведомства в 7-дневен срок да уведомяват НАП за всяко платено задължение, което е било обявено за принудително събиране заради просрочие. В момента тази обратна връзка не е регламентирана законово и масово не се осъществява. Затова и данъкоплатци продължават да стоят като неизрядни платци в системата на НАП и да търпят негативи от това.
Най-често такива случаи се получават с глобите на КАТ. Много граждани са търсени по няколко пъти от данъчните служби за една и съща глоба, въпреки че тя вече е погасена в КАТ. Липсата на комуникация между НАП и МВР е причината да не се отчита кога фишът е платен, при което отива за повторно събиране в приходната агенция като просрочено задължение, върху което се трупат лихви.
Тези неуредици създават и други проблеми на данъкоплатците – например, лишава ги от възможността да ползват различни данъчни облекчения, въпреки че са погасили задълженията си.
От своя страна НАП също се задължава да информира общинските и държавните органи за събраните задължения, които те са обявили за принудително изпълнение. Така общините навреме ще научават дали даден данъкоплатец е покрил просрочените си местни данъци и такси и няма да му налагат забрани да ползва определени административни услуги като нередовен платец.
НАП вече разполага с необходимия софтуер, с който автоматично ще се обменя информация, когато постъпи плащане от длъжник. Предвидени са и санкции за общини и държавни ведомства, които пропускат да подават информация, съобщава sega.bg.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: