По центъра на областния град има и други дървета магнолии, но само тази пред Община Плевен разцъфтя с прекрасни бели цветове точно на Благовещение.
Магнолия (Magnolia) е род покритосеменни растения от семейство Магнолиеви (Magnoliaceae).
Включва около 210 вида, разпространени в Източна и Югоизточна Азия и Америка. В България се среща само като парково дърво в по-топлите места. Много видове и хибриди магнолия се отглеждат като декоративни растения по целия свят.
Открояват се два основни вида магнолия:
- Широколистна, която цъфти през пролетта преди появата на листата.
- Вечнозелена, цъфтяща през лятото с големи съцветия във формата на лале, достигащи до 25 см в диаметър.
Трябва да знаете, че вечнозелените магнолии достигат височина до 20 метра, за това е добре да се засяват в големи паркове и градини, далече от къщите. От друга страна широколистната магнолия е със значително по-малки размери – около 5 метра височина и могат да се отглеждат дори и в малки дворни пространства.
- Soulangeana – най-популярният вид магнолия, отличаваща се с ароматни цветчета и красива зеленина през лятото;
- Betty – малка магнолия, достигаща до 4 метра височина; цъфти с устойчиви розови цветчета;
- Royal Crown – цъфти в големи съцветия в розово-бял цвят в сърцевината и интензивно розов отстрани;
- Jane – Наподобява разцъфнала лилия, отрупва се с малки цветчета в наситено розово, преливащо в по-светло към сърцевината;
- Stellata – цъфти с бели цветчета, във формата на звездички, изключително красив сорт магнолия
Дърво магнолия ще откриете в почти всеки градинарски магазин. Обикновено се предлагат в саксия, достигнали височина от 50 до 80 см, като цената им зависи от сорта. Започва от 20 и достига до 35 лв.
Магнолията предпочита слънчеви или полусенчести места, а почвата трябва да бъде богата и хладна. Най-доброто време за засаждане на магнолия е през ранните есенни дни, защото точно преди началото на зимата ще се вкорени успешно и до пролетта ще се е възстановила напълно. Вечнозелената магнолия се засажда през пролетта. Ако все пак решите да засаждате през зимата, не е фатално. Необходимо е да предпазите дръвчето от замръзване и да изберете място, което не е нито твърде влажно през зимните месеци, нито твърде горещо през лятото.
Магнолията обича редовното поливане, особено през пролетта и в горещите дни. След засаждането мулчирайте около корена с професионален мулч от магазина или ако не ви се дават пари използвайте дървесни стърготини или борови иглички. Това се прави за да се задържа повече влага в корените и за да предотврати появата на плевели
Широколистната магнолия расте умерено, нито прекалено бързо, нито прекалено бавно. За да достигне пълният си размер ще отнеме няколко години. Можете да ускорите растежа и като добавяте редовно специално разработена тор за цъфтящи растения.
Относно поддръжката – широколистните сортове се поддържат лесно и са устойчиви на заболявания. Все пак за да отгледате красиво и отрупано с цветове дръвче е необходимо да спазвате следните съвети.
Мулчирайте – няма значение дали с градински или домашен мулч (люпилки, слама), по този начин запазвате влажността, хладността и киселинността на почвата, а магнолията обича и двете. Ако дръвчето не иска да цъфне, премахнете малко количество от пръста около корените му и я заменете с хедереална пръст (попитайте в най-близкият градинарски магазин).
Независимо от вида си, магнолията е разкошно дръвче, което изисква малко грижи и което ще краси двора ви години наред. Паразитите, които я атакуват са главно листни въшки или червени паяци, но те се срещат изключително рядко
Обикновено магнолията не изисква сериозно подрязване и не е проблем да го пропуснете. Трябва да знаете, че дървото магнолия се характеризира с естествената си корона, за това е важно да я запазите и да избягвате появата на небалансирано разположени клони.
Ако искате да балансирате короната и или да намалите височината, подходящ период е след като цъфтежа вече е преминал или през есента. Внимателно отстранявайте само сухите клони, както и тези които се небалансирани спрямо останалите.
Важно: В никакъв случай не подрязвайте магнолията през пролетта, защото няма да цъфне!
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: