Веднъж се сблъсках с това за първи път и това ме впечатли, защото аз самата имам много стайни растения. Реших да изясня този въпрос за себе си.
Може би вече сте виждали кибритени клечки, забити в саксии със стайни растения, но защо да се нуждаете от такъв странен „декор“!? Аз също веднъж се сблъсках с това за първи път и това ме впечатли, защото аз самата имам много стайни растения.
Затова веднага проверих в Интернет, за да изясня за себе си този въпрос. Харесва ми да съм в познанието.
И сега искам да споделя с вас в тази статия за това, което научих, както и за моя личен опит с кибрита и цветята.
След като прочетох няколко статии и посетих форуми на градинари, научих за себе си, че клечките не са странен „декор“, а народен лек, за да се отървете от досадните мушици. И от отзивите разбрах, че този метод е ефективен и естествен, достъпен. Тъй като моите растения също са нападнати от малките мушици, реших да не отлагам и веднага да изпробвам новия метод върху моите любими цветя.
От статии и от градинари разбрах принципа на метода: кибритена клечка се забива в земята с барута надолу, тя започва да се накисва и излъчва миризма. Именно от нея се плашат мушиците.
След като прочетох инструкциите, взех шест клечки и ги забих в почвата около цветето на дълбочина около 10 мм. На другия ден реших да разбера какво се случва със сярата.
Извадих кибрита и се оказа, че наистина няма барутчето; през това време той се попива в пръстта. Всеки ден в продължение на седмица сменях кибрита и забелязвах, че мушиците стават по-малко и, разбира се повече сяра в почвата.
Не изчезнаха напълно, но станаха много по-малко. Така че може да се каже, че мачовете работят. Това е предимството на този метод.
Ще го използвам ли в бъдеще. Най-вероятно не. Тъй като кибритите, освен сяра, съдържат много други химически елементи, които могат да навредят на растението. Никой не знае как растението ще отговори на тях. Това е голям недостатък за мен. Не съм готова да рискувам цветята си за бюджетния начин да се отърва от мушиците.