Румъния и България влизат в Шенген по въздух и вода през март 2024 г. Това съобщава министерството на вътрешните работи на Румъния.
От МВР посочват, че на 23 декември е постигнато политическо споразумение със съответните министерства на Австрия и България за разширяване на пространството с Румъния и България с въздушни и морски граници от пролетта на следващата година.
„Влизането в Шенгенското пространство ще стане по поетапна формула – първо с въздушните и морските граници, след това през годината ще има преговори за влизане в зоната за свободно движение и със сухопътните граници”, се казва в информацията на МВР на Румъния.
„Съгласуваната на ниво Европейски съюз (ЕС) дата на присъединяване за въздушния и морския транспорт е 31 март 2024 г., за сухопътните граници перспективата е 2025 г.“, съобщава вестник „Адевърул“, позовавайки се на правителствени източници.
„Материализирането на политическото споразумение в решение изисква съгласието на всички държави членки на ЕС – процедурна стъпка, която ще продължи утре, 28 декември 2023 г.“, обясняват от МВР на Румъния.
„След 13 години Румъния най-накрая ще влезе в Шенген! Имаме политическо споразумение по този въпрос!
От март следващата година румънците ще се възползват от предимствата на Шенгенското пространство по въздух и море. Значението на пристанище Констанца ще нарасне значително. Също така съм убеден, че през 2024 г. ще приключим преговорите и за сухопътната граница”, написа във Фейсбук премиерът на Румъния Марчел Чолаку.
„Нехамер (австрийският канцлер) вече няма за какво да се хване, за да дискриминира румънците и българите и да ги унижава на опашките пред митниците”,, заяви в публикация във Facebook пък румънският евродепутат Влад Георге.
Евродепутатът Виктор Негреску обясни пред „Адевърул“ и защо преговорите отнемат толкова много време. „В Австрия понякога в този диалог документът трябва да бъде утвърден на най-високо ниво, а това отнема доста време, за да се финализират преговорите”, каза евродепутатът.
„Документът, който предстои да бъде подписан, ще вземе предвид и степента на индивидуално изпълнение на всяка страна в този процес, т.е. Румъния и България влизат в Шенгенското пространство по въздух и море, влизат във всички шенгенски механизми – обмен на данни, информация, упълномощен персонал и т.н..
Влизането в сухопътния Шенген ще зависи от усилията на всяка държава. В случая с Румъния нашите граници днес са много сигурни, както и в случая с България, но очевидно, след като има граница с Турция, това вероятно ще изисква допълнителен анализ”, добави евродепутатът.
Не изпускай тези невероятно изгодни оферти: